banner464

Kars Aile Hekimleri Derneği Yarın İş Bırakacak

Aile hekimleri, tüm Türkiye’de olduğu gibi yarın Kars’ta da 1 günlük iş bırakma eylemi yapacak.Konuyla ilgili açıklama yapan Kars Ali Hekimleri Derneği Başkanı Doktor Mehmet Deniz, Aile hekimliği çalışanları üzerinde yapılan baskıların...

Kars Aile Hekimleri Derneği Yarın İş Bırakacak

Aile hekimleri, tüm Türkiye’de olduğu gibi yarın Kars’ta da 1 günlük iş bırakma eylemi yapacak.Konuyla ilgili açıklama yapan Kars Ali Hekimleri Derneği Başkanı Doktor Mehmet Deniz, Aile hekimliği çalışanları üzerinde yapılan baskıların...

11 Aralık 2014 Perşembe 13:50
53 Okunma
Kars Aile Hekimleri Derneği Yarın İş Bırakacak
Aile hekimleri, tüm Türkiye’de olduğu gibi yarın Kars’ta da 1 günlük iş bırakma eylemi yapacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kars Ali Hekimleri Derneği Başkanı Doktor Mehmet Deniz, Aile hekimliği çalışanları üzerinde yapılan baskıların dayanılmaz hale geldiğin belirtti.

Dr. Deniz, “Aile hekimlerinin eğitimi için nöbet düzenlemesi yapıyoruz” diye başlayan süreç“Aile hekimlerine acilde ihtiyacımız var” şeklinde devam etmiş”, “Nöbetsiz sağlık sistemi olmaz” şekline dönüşerek, son olarak da “Aile Hekimlerini aileler ile daha çok bir araya getireceğiz” e dönüşmüştür. Bakanlık gerçekleri gizlemeye çalışmaktadır. Sorunun adı "teşvik edilmiş acile başvuru "sorunudur. Bu sorunun sebebi ve çözümü aile hekimlerinde değildir. Bu sorun bahane edilerek aile hekimliği uygulaması bitirilmek istenmektedir. Hastane acillerine başvuruyu teşvik eden bizzat mevcut sağlık bakanlığımızdır. Sorunu gerçekten çözmek için hiçbir çözüm, proje üretemeyen bakanlık, en kolay yol olarak aile sağlığı merkezlerini acil gibi göstermeye çalışarak halkımızı yanıltmaktadır” dedi.

Aile Sağlığı Merkezleri Acil Servis Değildir. Aile Sağlığı Merkezlerinin, koruyucu sağlık hizmetlerine öncelik vererek halkın geleceği için çalışan merkezler olduğuna dikkat çeken Deniz, “Herkesin kendi aile hekiminden hizmet alması prensibi yerine, nöbetçi hekimden hizmet alınmasının getirilmesi, aile hekimliği uygulamasını bitirerek, bu yerlerin aile sağlığı merkezi olma özelliğini kaybettirecektir. Bu şekilde eski sağlık ocağı sistemi tekrar getirilmek istenmektedir. Aile Sağlığı Merkezleri Koruyucu Sağlık Hizmetleri İçin Çalışan Merkezlerdir. Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları artık gelecekten umudunu kesmiştir. 20.000 aile hekimine ve 20.000 aile sağlığı çalışanına daha ihtiyacım var diyen bakanlık, acaba mevcut aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının, sistemden kaçış için yollar aradığının farkında değil midir? Aile Hekimliğine Sahip Çıkıyoruz, Sizde Sahip Çıkın! Aile Hekimliği uygulamasını bitirenler ilerde “sağlık sistemine ihanet edenler” olarak anılacaktır. Biz bu ihanetin içinde olmayacağız” diye konuştu.

Kars Ali Hekimleri Derneği Başkanı Doktor Mehmet Deniz, daha sonra şunları söyledi:

“Sağlık Sisteminin Kurtuluşu Aile Hekimliğinden Geçer Biz halkımızın sağlığının daha iyi takip edilebilmesi ve Aile Hekimliğinin bitirilmemesi için 12 Aralık 2014 Cuma günü tüm Türkiye’de 1 günlük iş bırakma eylemi yapacağız. 12 Aralık 2014 Cuma Günü 1 günlük iş bırakma, Bu eylemi sesimizi duyurmak, halkımızın sağlığına sahip çıkmak için yapıyoruz. Bebeklerimiz sağlıklı doğsun, sağlıklı büyüsün, aşıları eksiksiz olsun, gebelerimiz aile hekimleri tarafından takip edilsin, yaşlılarımız dertlerini aileden biri olarak gördükleri, aile hekimlerine anlatabilsin diye yapıyoruz. Bugün aile hekimliğinin bitirilmesine halkımız adına itiraz ediyoruz. Halkımızı da bize destek olmaya çağırıyoruz. Ayrıca 13 Aralık 2014 cumartesi günü tüm Türkiye’den gelen aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları ile Ankara’da miting yapacağız. Mitingimiz Ankara Kolej Kavşağında saat 12.00’ de başlayacaktır. Yapacağımız mitinge tüm sivil toplum kuruluşlarını ve halkımızı davet ediyoruz. 13 Aralık 2014 Cumartesi Günü Ankara’da Kolej Kavşağında “ Aile Hekimliğine Sahip Çıkın” Mitingi Ülkemizdeki aile hekimliği uygulaması sağlık göstergeleri ile Avrupa Şampiyonu olmuştur. Bu başarıyı sağlayan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına yüklenmek istenen angaryalardan, Acil, ASM-TSM nöbetlerinden vazgeçilmelidir. Angaryalardan, Acil, ASM-TSM Nöbetlerinden Vazgeçilmelidir. Sağlık Bakanlığımıza da sesleniyoruz, bundan önceki sağlık ocağı uygulamasını bitirdiğiniz gibi şimdi de Aile Hekimliği Uygulamasını bitirmeyin.”

Yorumlar