banner464

Sağlık Bakanlığı’nın Plan Ve Bütçe Komisyonu’nda Milletvekili Ahmet Arslan Kars’a Yapılan Yatırımları Anlattı

AK Parti Milletvekili Ahmet Arslan, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı’nın 2015 yılı bütçe görüşmelerinde Kars ve İlçelerine yapılan yatırımlara teşekkür ederek, Kars ile ilgili talepleri komisyon üyeleriyle paylaştı.Sağlık...

Sağlık Bakanlığı’nın Plan Ve Bütçe Komisyonu’nda Milletvekili Ahmet Arslan Kars’a Yapılan Yatırımları Anlattı

AK Parti Milletvekili Ahmet Arslan, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı’nın 2015 yılı bütçe görüşmelerinde Kars ve İlçelerine yapılan yatırımlara teşekkür ederek, Kars ile ilgili talepleri komisyon üyeleriyle paylaştı.Sağlık...

26 Kasım 2014 Çarşamba 09:30
145 Okunma
Sağlık Bakanlığı’nın Plan Ve Bütçe Komisyonu’nda Milletvekili Ahmet Arslan Kars’a Yapılan Yatırımları Anlattı
AK Parti Milletvekili Ahmet Arslan, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı’nın 2015 yılı bütçe görüşmelerinde Kars ve İlçelerine yapılan yatırımlara teşekkür ederek, Kars ile ilgili talepleri komisyon üyeleriyle paylaştı.

Sağlık Bakanlığı Plan ve Bütçe Komisyonu’nda AK Parti hükümetinin Kars’a yaptığı yatırımlardan dolayı Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve ekibine teşekkür eden Arslan, “Yeni ortam kesinlikle 12 yıl önceki ortam değil, ancak 12 yıl önceki ortama baktığımızda özellikle sanki bizim bölgelerde geri kalmışlık bir talih, geri kalmışlık bir kader ve bir mecburiyet gibiydi. İşte, o gündün bugüne o kadar çok şeyi değiştirdik ve değiştiriyoruz ki AK Parti hükümetleri olarak, hala istediğimiz noktaya gelemedik, bu bir gerçek. Dolayısıyla, eleştiriler ve tespitler yapılırken herhalde bunu da dikkate almak lazım ve son on yılda özellikle sağlık alanındaki gelişmeleri dikkate aldığımızda artık insanımıza sağlık hizmeti sunmanın da yüksek bir maliyeti olduğu ve bunun da sürdürülebilir olması gerektiği de ayrı bir gerçek. Onun için, eğer kaynaklarınız sınırlıysa onları da sağlıklı ve rasyonel bir şekilde dağıtmak istiyorsanız ve yırtık ayakkabılıları veya yırtık çarıklıları da azaltmak istiyorsanız o zaman yeni çıkış yolları bulmanız lazım. Yeni çıkış yolları bulmanız lazım ki özel sektör dinamiklerinden yararlanmanız ve devreye sokmanız lazım ki sağlıkla ilgili harcamalarınızı kısıtlayabilesiniz veya Kars gibi, Kars’ın ilçeleri gibi ücra yerlere yine yatırımları siz yapasınız ama büyük yerlerde, şehir hastaneleri gibi veya hastaneler kompleksi gibi yeni sistemler kurabilesiniz. Ben kamu-özel iş birliğini, şehir hastanelerini, hastane komplekslerini, yapmak istediklerinizi biraz böyle görüyorum. Yoksa yine devlet eliyle yapabilirsiniz, hiç şüphe yok. Ancak sürdürülebilir olması çok önemli. Bunu böylece bir tespit yaptıktan sonra yine umuyor ve diliyoruz ki çalışmalarınız inşallah çok daha artarak devam eder” dedi.

Ahmet Arslan, “Kars’ta 200 yataklı yeni bir devlet hastanesi yapıldı, bitti. Şu an taşınma işlemleri gerçekleşiyor ve yaklaşık 20 gün sonra inşallah orada arkadaşlar sağlık hizmeti verebilir hale gelecekler. Tabii, kıyas götürmez. Yani bir önceki hastane ile yeni hastaneyi kıyaslamak bile mümkün değil. Bir tanesi adeta baraka, bir tanesi her türlü teknolojinin, modern ihtiyaç giderici donanımın kurulduğu gerçekten gurur duyulacak, insanların memnuniyetle hizmet alacağı bir hastane. Bu konuda müteşekkir olduğumuzu özellikle ifade etmek istiyoruz. Ve yine tabii ki sadece Kars değil Kars’ın ilçeleri de ne yazık ki coğrafyamız zor bir coğrafya, ilçelerinin de, özellikle entegre ilçe hastanelerine ihtiyacı vardır. Bu konuda 4 tane hastane başlattınız, Digor’da, Selim’de, Arpaçay’da ve Akyaka’da. Onları da biz her gittiğimizde gidip inşaatlarını geziyoruz, görüyoruz, ilerleyişi özellikle tespit ediyoruz. Varsa bir eksiklik, aksaklık bu konuda gerek size gerek arkadaşlarınıza da iletiyoruz. Bununla ilgili de teşekkür ediyoruz ki bir an önce bitmeleri ve insanımızın hizmetine girmeleri adına Sayın Bakanımız ve ekibi olağanüstü bir gayret sarf ediyor”

Sağlık Bakanlığı Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşma Sarıkamış ve Kağızman’ın da daha büyük hastanelere ihtiyacı olduğunu belirten Arslan şunları söyledi:

“Özellikle iki büyük ilçemiz var Sarıkamış ve Kağızman. Sarıkamış ve Kağızman’ın diğerlerinden farkı şu: Coğrafyaları çok zor. 90 bin şehitten, 100’üncü yılını anacağımız Allahuekber Dağları’ndan da anlaşılacağı üzere bazen 30 kilometre, 40 kilometre mesafedeki bir köyden bahsediyorsunuz ama araçla iki saatte, üç saatte gidilebiliyor. Dolayısıyla bu zor coğrafyada bu iki büyük ilçede entegre şehir hastaneleri dışında daha modern, daha büyük ve yatak kapasiteleri daha fazla olması gereken hastaneler ihtiyacı var. Sarıkamış’ta da, Kağızman’da da 50 yataklı hastaneler var ama kesinlikle ihtiyacı karşılayabilecek boyutta değil. Sebebi de şu: Geçmişte belki sadece günübirlik sağlık hizmeti veriliyordu ama her iki hastanede de birçok ameliyat, birçok işlem yapılabilir hâle geldi. İnsanımız da bunun memnuniyetini yaşayınca haklı olarak istiyor ki sağlık hizmetleri ilçesinde verilebilsin, ayrıca ile gitmesin. Arkadaşlar bununla ilgili bir tespit ve çalışma da yaptılar. Kağızman Devlet Hastanesinin yatak kapasitesinin 2 misline çıkarılması, daha modern hele getirilmesiyle ilgili. Bugün de yine sizlerin talimatlarıyla arkadaşlar güzel ifadelerde bulundular. Kağızman’ın herhalde yakında yapım ihalesiyle ilgili süreç başlıyor. Bu konuda müteşekkir olduğumu özellikle ifade etmek istiyorum. Ve yine belirtmek istiyorum ki Sarıkamış da benzer yapıda bir ilçemiz, çok büyük bir ilçemiz. Siz bizi alıştırdınız, biri verdiğiniz an ikinciyi istiyoruz. Dolayısıyla Sarıkamış’ta da böyle bir ihtiyaç olduğunu özellikle arz etmek istiyorum ki arkadaşlar bu konuda da bir çalışma yaparsa memnun oluruz.

Ve yine bölgemizin zorluğu ve bazı branşlarda hala Erzurum’a gitme ihtiyacı nedeniyle ambulans konusunda da ciddi bir ihtiyacımız var. Şubat ayında birçok ambulans verdiniz ancak coğrafyanın zorluğu nedeniyle ve bazı branşlarda hasta sevk etmek durumundasınız. Hasta sevk etme nedeniyle çokça ambulansımız yine perte çıktı. Arkadaşlar bu konuda da bir çalışma yapıyor. Bu konuda da destek ve himayelerinize ihtiyacımız var.”

Yorumlar