banner464

Saadet Partisi’nden Sakatlar Derneğine Ziyaret

Saadet Partisi Kastamonu İl Başkanı Yüksel Canpulat, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Türkiye Sakatlar Derneği Kastamonu Şubesini ziyaret etti.Burada Şube Başkanı Serhat Yolasığmazoğlu ile bir süre sohbet eden Canpulat, çalışmalar...

Saadet Partisi’nden Sakatlar Derneğine Ziyaret

Saadet Partisi Kastamonu İl Başkanı Yüksel Canpulat, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Türkiye Sakatlar Derneği Kastamonu Şubesini ziyaret etti.Burada Şube Başkanı Serhat Yolasığmazoğlu ile bir süre sohbet eden Canpulat, çalışmalar...

05 Aralık 2014 Cuma 14:08
66 Okunma
Saadet Partisi’nden Sakatlar Derneğine Ziyaret
Saadet Partisi Kastamonu İl Başkanı Yüksel Canpulat, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Türkiye Sakatlar Derneği Kastamonu Şubesini ziyaret etti.

Burada Şube Başkanı Serhat Yolasığmazoğlu ile bir süre sohbet eden Canpulat, çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra, partisinin engelli vatandaşlar için yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Saadet Partisi’nin engelli vatandaşlar için yapılan çalışmaları göstermelik veya yapıyor gözükmek için yapmadığını aksine insani ve manevi değerleri önde tutarak ve özümseyerek yaptığını açıklayan Saadet Partisi Kastamonu İl Başkanı Yüksel Canpulat, “Engellilerin, toplumun önemli ve saygıdeğer bir bölümünü teşkil ettikleri göz önünde bulundurularak, çalışacakları iş sahalarının hazırlanmasına, insanca yaşama şartlarına kavuşturulmalarına, her türlü tesis ve alt yapıda kendileri için gereken yatırımların yapılmasına özel bir itina gösterilecektir. Ayrıca, engellilerin ihtiyaç duydukları her türlü alet ve gerecin, külfetsiz bir şekilde karşılanması için kolaylık sağlanacak; bunları üreten ve ihraç eden tesislerin kurulması ve gelişmesi teşvik edilecektir. Engelliliğe yol açan sebeplerin ortadan kaldırılması hususunda Sağlık Bakanlığının gerekli ve yeterli çalışmaları yapması, bunun Devlet Politikası olarak sürdürülmesine özel önem verilecektir” dedi.

Ağır engelliler için “kerim devlet anlayışı” esas alınarak hizmetlerin yürütüleceğine dikkat çeken Canpulat, “Engellilere verilen hizmetler ile ilgili yerel yönetimlere özel yetkiler ve imkanlar sağlanacaktır. Başta ibadethaneler olmak üzere, binalara kolayca girmeleri, ibadetlerini yapmaları, hutbe ve vaazlardan yararlanabilmeleri için gereken her türlü tedbirin alınmasına ve koşulların sağlanmasına özel bir itina gösterilecek; engellilerle ilgili hizmetlerin, yurt çapında aksamadan yürütülmesi için, denetleme ve izleme çalışmalarına da önem verilecek ve gereken her türlü tedbir alınacaktır. Engellilerin doktora yapmaları dâhil, en yüksek seviyede eğitim görmeleri ve sonradan da çalışarak hizmet etmeleri için gereken tedbirlerin alınmasına özel bir itina gösterilecektir. Bu bağlamda; milli görüş partileri olarak bugüne kadar parlamentoda olduğumuz sürelerde gerek muhalefet gerekse iktidar dönemlerimiz de, her alanda olduğu gibi garson devlet anlayışıyla genelde tüm insanlığa özelde de engelliler konusunda sayısız hizmetler ortaya koyduk” diye konuştu.

1992 yılında parlamentoda gurup kuran o günkü Refah Partisinin TBMM’sine araştırma önergesi vererek, engellileri araştırma komisyonu kurulmasının sağlanması ve Engelliler Bakanlığının kurulması hususunda ilk defa Saadet Partisi tarafından o günlerde gündeme getirildiğini ifade eden Canpulat, “Böylece söz konusu komisyonun çalışmalarıyla eğitim, istihdam, sağlık, fiziksel çevrenin düzenlenmesi, sosyal ve kültürel problemlerin çözümü hususundaki konuların meclisin gündemine taşınması sağlanmıştır. 1996 yılında 54. hükümeti kurarak merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın başbakanlığında 1994 yılında yaşanan büyük ekonomik krize ve koalisyon hükümeti olmamıza rağmen 3 Aralık 1996’da TBMM’ni özel gündemle toplayarak kanun hükmünde kararname yetkisi almış ve 571-572-573 sayılı kanun hükmünde kararnameleri çıkarmak suretiyle şimdiki adı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü olan o zaman ki adıyla Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başbakanlığının kurulması, istihdam oranının yüzde 2’den yüzde 3’e çıkarılması, Engelli araç ve gereçlerinin gelir durumuna bakılmaksızın sosyal dayanışma fonundan ihtiyaç sahiplerine verilmesi ve bunun gibi daha birçok alanda bugüne kadar olmayan haklar ve hizmetler verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Engelli vatandaşlar için bugüne kadar yapılan çalışmaları nihai çözüm olmadığına inandıklarını vurgulayan Canpulat, şunları kaydetti: “Bu yüzden Milli Görüş felsefesiyle Saadet Partisi olarak bundan sonra da parlamentoda temsil hakkına sahip olduğumuz taktirde öncelikle engellilerin, bu toplumun engelli olamayanlar gibi her türlü hak ve eşitliklere sahip olduğunun bilincinin devlet politikası olarak benimseyip, toplumunda bu anlayışla hareket etmesini sağlayacak atılım ve projeleri hayata geçirmeyi kendimize görev addediyoruz. Bu inançtan yola çıkarak tüm engelli guruplarının, engelliye sahip olana ailelerin ve toplumun engelliler hususunda birlikte yaşam, davranış bilincine eğitilebilir veya öğretilebilirlik durumlarına göre eğitimlerinin bu eğitimlerdeki özel düzenleme ve ihtiyaçlarının tüm ayrıntılarıyla karşılanmasını sağlamak için gerekli girişim ve çalışmalar yapılmalıdır. Biz Saadet Partisi olarak bundan sonrada gerek muhalefette gerekse iktidar olduğumuz da yapacağımız hizmetler “Garson Devlet ve Kerim Devlet” anlayışıyla olacaktır”

Garson Devlet derken devletin milletin hizmetkarıdır ve her şey insan içindir felsefesiyle hareket ettiklerini açıklayan Canpulat, şöyle devam etti: “Milletin mutluluğu ve refahı için başta ekonomik problemler olmak üzere sosyal, kültürel eğitim istihdam konusundaki problemler kalıcı çözümlere kavuşturulacak ayrıca zihinsel engelliler için özel çözümler getirilerek zihinsel engelli ailelerini “benden sonra çocuğumu ne olacak” kaygısını giderecek çalışmaların yapılması hususunda devletin şefkat ve merhamet şemsiyesini açılması ve Kerim Devlet dediğimiz anlayışın devlet politikası haline gelmesi sağlanacaktır”

Türkiye Sakatlar Derneği Kastamonu Şube Başkanı Yolasığmazğlu ise, Türkiye’nin yetiştirdiği ender siyasetçilerden Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın girişimleriyle o gün ki Refah Partisi’nin 3 Aralık 1996’da Engelliler Bakanlığı kurulması noktasında girişimlerde bulunduğunu hatırlatarak, “Bu sayede engelliler, Türkiye’de ilk kez resmi olarak tanınmıştır. Bu girişim, engellilerin bugün ki günlere gelmesi için önünü açmıştır. Belki o dönemden sonra bazı gelişmeler oldu ve bakanlık kurulmadı. Fakat şu anda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adı altında Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü kuruldu. Bu müdürlük altında haklarımızı almaya çalışıyoruz. Ama yeterli olmuyor. Bu yüzden hak ve taleplerimizin yerine getirilmesi için Engelliler Bakanlığının kurulmasını talep ediyoruz” dedi.

Yorumlar