A W176801 03İşlerini bitiren Akdoğan, koyunları gözden kaybedince endişeyle dağlık araziye doğru yönelerek arama çalışmalarına başladı. Ancak, koyunlar bir türlü bulunamadı.

Yaklaşık 2 saat süren arama çalışmaları sonuçsuz kalınca Akdoğan'ın aklına dronla arama fikri geldi. Hemen harekete geçen ekip, dronla ağılın çevresindeki tepelerde arama yapmaya başladı. Gerçekleştirilen arama sonucunda kaybolan koyunlar, beklenmedik bir yönde ve birkaç kilometre uzaklıkta bulundu.

Mustafa Akdoğan, koyunlarını kaybettikten sonra yaşadıklarını şu sözlerle aktardı: “Baktım koyunlar yok. O sırada dağda tırmanma, arama derken bulamadık. Dronla yukardan baksak koyunları buluruz diye düşündüm. Aramaya başladık. İlk bataryayı bitirdik. Kaybolduğu yönde aradık. Orada yoklardı. Diğer tepenin arkasına baktık. Koyunları kaybettiğimiz yerden çok uzakta üçüncü batarya biterken karşı tepenin oradan bulduk.”

Dronla kayıp koyunları bulan Hakan Gökalp ise yaşadıklarını şöyle özetledi: “Akşam üzeri saat 18.00 sıralarında koyunları aramak için geldik. Havanın kararması da yaklaşıyordu. Köyde koyunlar nereye gidebilir diye araştırma yaptık. Sonrasında hemen araziyi taramaya başladık ve üçüncü bataryamızın sonunda koyunları bulduk.”

Dronla yapılan arama operasyonu sırasında koyunların koşuşturması da görüntülere yansıdı. Bu gelişmeyle birlikte, kaybolan koyunlar sağ salim sahiplerine teslim edilmiş oldu.

A W176801 07