banner464

Ab’li Gençlerden Vali Düzgün’e Ziyaret

Vali Orhan Düzgün, Avrupa Birliği (AB) Projesi kapsamında Letonya, Romanya, Yunanistan ve Türkiye’nin bazı illerinden Kayseri’ye gelen gençleri kabul etti.Kayseri Valiliği tarafından desteklenen Erciyes Doğa Grubu’nun Projesi “Yaşamak İstiyorsan...

Ab’li Gençlerden Vali Düzgün’e Ziyaret

Vali Orhan Düzgün, Avrupa Birliği (AB) Projesi kapsamında Letonya, Romanya, Yunanistan ve Türkiye’nin bazı illerinden Kayseri’ye gelen gençleri kabul etti.Kayseri Valiliği tarafından desteklenen Erciyes Doğa Grubu’nun Projesi “Yaşamak İstiyorsan...

18 Kasım 2014 Salı 11:09
33 Okunma
Ab’li Gençlerden Vali Düzgün’e Ziyaret
Vali Orhan Düzgün, Avrupa Birliği (AB) Projesi kapsamında Letonya, Romanya, Yunanistan ve Türkiye’nin bazı illerinden Kayseri’ye gelen gençleri kabul etti.

Kayseri Valiliği tarafından desteklenen Erciyes Doğa Grubu’nun Projesi “Yaşamak İstiyorsan Doğayı Yaşat” projesi kapsamında 17-22 Kasım tarihleri arasında Kayseri’de bulunacak 35’i katılımcı ülkelerden toplam 50 genci Valilikte ağırlayan Vali Düzgün, gençlere Kayseri hakkında bilgiler verdi.

Bu tür projeleri ve katılımları her zaman desteklediğini hatırlatan Vali Düzgün, tarihi geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan Kayseri’nin en önemli unsurlarından biri olan ticaretin, 2014 yılında Dünya Geçici Miras listesine eklenen Kültepe’de bulunan tabletlerde yer aldığını söyledi.

Vali Düzgün, AB’li gençlerden tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kayseri’yi iyi tanımalarını ve ülkelerine döndüklerinde anne baba ve arkadaşlarına da anlatmalarını isteyerek, şu bilgileri verdi:

“Burada bulunacağınız sürede Türkiye’nin tek Selçuklu Müzesini de görme fırsatı bulacaksınız. Bugün Selçuklu Müzesi olarak hizmet veren bina, aslında Dünya’da Tıp Fakültesi ve Hastanenin bir arada bulunduğu ilk yapılardan birisidir. Özellikle psikiyatrik hastalar başta olmak üzere, pek çok hastanın günümüzden 800 yıl önce burada tedavi edildiğini biliyoruz. Türkiye’de de Selçuklu eserlerinin bulunduğu 3 önemli vilayet, Konya, Kayseri, Sivas yine UNESCO tarafından bu yıl Dünya Geçici Mirası listesine alındı. Kayseri’nin önemli simgelerinden biri de, Erciyes Dağıdır. Erciyes Dağı volkanik bir dağ, yüz binlerce yıl önce volkanik patlamalara sahne olmuş bir dağ. Erciyes’in volkanik patlamaları sonucu oluşan coğrafi tabakanın, binlerce yıl yağış, sel, rüzgar, fırtına vb. doğa olayları ile etkileşimi sonucu Kapadokya Bölgesinde bugün ziyaret edilen peri bacaları oluşmuş ve bu bölgede yaşayanlar tarafından yeraltında ve yerüstünde yaşam alanlarına dönüştürülmüştür. Günümüzden 1500-2000 yıl öncesinde, yer üstünde olduğu kadar yer altında da yaşam olduğunu görüyoruz. Yeraltında şehirlerin ve kiliselerin olduğunu biliyoruz ve buralarda yaşamın olduğunu görüyoruz. Bunlardan birini görmenizi tavsiye ediyorum.”

AB’li gençlere dünyanın en önemli mimarlarından Mimar Sinan’ın Kayserili olduğunu anlatan ve doğum yeri Ağırnas’ı ve oradaki yer altı şehrini ziyaret etmelerini tavsiye eden Vali Düzgün, Erciyes’in de Kayak Merkezi olarak sahip olduğu imkânlara işaret etti.

AB’li gençler adına söz alan Yunanistan’dan Eleni Pleva, Letonya’dan Ilona Ivanova ve Romanya’dan Adina Popa, yakın ve samimi ilgisinden dolayı Vali Düzgün’e teşekkür ederek, ülkelerinden getirdikleri sembolik hatıra eşyaları ve tanıtıcı yayınları Vali Düzgün’e takdim ettiler. Vali Düzgün de ziyaret anısına AB’li gençlere Soğanlı Bebeği ile Kayseri’yi tanıtıcı kitap ve yayınlar hediye etti.

22 Kasım tarihine kadar Kayseri’de kalacak AB’li gençler, bu süre içerisinde Kayseri’nin tarihi ve turistik yerlerini ziyaret edecekler, proje kapsamında çevre konulu sorunlar ve bu sorunlar hakkında farkındalık oluşturmak için çalışma yapacaklar.

Yorumlar