Kazancı Kasabasından Büyük Bir Kültür Hizmeti Foto Galeri: Kazancı Kasabasından Büyük Bir Kültür Hizmeti

Konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kazancı Kasabasında Bulunan Kazancı Kalkındırma ve Dayanışma Derneği bünyesinde “Kültür Sanat ve Tarih Komisyonu” kurarak bölgede kültür hizmeti başlatmışlardır.

İlk çalışmaları olan “Dost Eli Kazancı” kitabı Naci Sözen’in 50 yıllık çalışmaları komisyon tarafından işbirliği yapılarak 1000 adet basılmıştır. Kitap büyük ebat olup 592 sayfa ile bir kaynak niteliğindedir. İçerisinde Kazancı kasabası ve çevresinin tarihi, hizmet öncüleri, tüm kurumları, yetenekleri, manileri, türküleri, yaşanmış tüm acı tatlı olayları içinde barındırmaktadır.

Bu kitap bizlere unutulmaya yüz tutan kültürümüzü ve geleneklerimizi tekrar hatırlattı. Kazancı

Daha önce Komisyon üyesi İbrahim Şahin, Hasan Köksoy’un önerisiyle Azim Pişkin’in organize ve çabası ile unutulmaya yüz tutmuş olan “Deve Oyunu” ile "Saya oyunu"  birleştirilerek Kazancı kültürüne tekrar kazandırılmıştır. Deve Oyunu Mahalli Folklorcu Mehmet Goca (Köksoy) tarafından ömrünün son gününe kadar oynatıldı. İlçe kutlama törenlerinde gösteriler yapmıştır. Deve oyunun Belgesel Filmi çekilmiş, Belediyesi tarafından patenti alınmıştır.

Kültür Sanat ve Tarih Komisyonun Kazancı’da Kitap, Şiir, Resim, Müzik Bağlama ve folklor çalışmalarının ön adımını attıklarını, yeni kitap çalışmalarına başladıklarını ayrıca yörede kitap çıkartmak isteyen herkese, komisyonun hazırlayacağı kitaplarda paylaşılması istenen her türlü bilgi belge ve fotoğraflara yer vereceklerini öğrenmiş olduk.Kendilerini bu konuda kutlar başarılarının devamını dileriz.”