Mart ayı  boyunca ilçedeki bütün okullarda Mehmet Akif Ersoy ile ilgili programlar, panolar ve çalışmalar yapıldı. Final programı ise Kazımkarabekir Ortaokulu tarafından hazırlanarak sahnelendi. 
Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan programda Mehmet Akif Ersoy'un hayatı, eserleri ile ilgili sunumlar, videolar ve finalde öğrencilerimiz tarafından oratoryo sahnelendi. 

Programda Konuşan Milli Eğitim Müdürü Mustafa Eryiğit " Kazımkarabekir Milli Eğitim Müdürlüğü olarak geleceğimizin teminatı evlatlarımızın ecdadını tanıyan, onları rol model alan bireyler olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla başlattığımız "Kazımkarabekir Ecdat Işığında Yürüyor" projemizin mart ayı ecdat büyüğü olan Mehmet Akif Ersoy ile ilgili Kazımkarabekir Ortaokulu'nca  hazırlanan final programında sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 
Proje kapsamında bu toprakların yetiştirdiği değerleri her ay farklı bir isimle evlatlarımıza aktarma gayretindeyiz.
2022-2023 eğitim öğretim yılında Ekim ayında Yunus Emre, Kasım Ayında Mustafa Kemal Atatürk, Aralık ayında Mevlana, Ocak ayında Kazım Karabekir, Şubat ayında Piri Reis, Mart ayında İbn-i Sina, Nisan ayında Fatih Sultan Mehmet ve Mayıs ayında Karamanoğlu Mehmet Bey ecdat büyüklerimizle ilgili çalışmalar yaptık.

2023-2024 eğitim öğretim yılında ise Proje kapsamında; Ekim ayında Nasrettin Hoca, Kasım ayında Aşık Veysel, Aralık ayında Bekir Sıtkı ERDOĞAN, Ocak ayında Evliya Çelebi, Şubat ayında Mimar Sinan, Mart ayında  Mehmet Akif Ersoy, Nisan ayında Tapduk Emre, Mayıs ayında Kanuni Sultan Süleyman  bütün okullarımızda işlenecek.
Kazımkarabekir Ecdat Işığında Yürüyor projemizde bütün okullarımızda çalışmalar yürüten okul idarecilerimize ve öğretmenlerimize, bugünkü programı hazırlayan Kazımkarabekir Ortaokulu idarecilerine, öğretmenlerine ve öğrencilerine çok teşekkür ediyorum. Nisan Ayı ecdat büyüğümüz Tapduk Emre ile ilgili çalışmalarımız bütün okullarımızda başlayacaktır. "dedi. 

İzleyiciler tarafından beğeni ile izlenilen program hazırlayanların tebrik edilmesi ile sona erdi.