Tarihi Cacabey Medresesi Çevresinde Düzenleme Yapılıyor

Kırşehir Belediyesi tarihi medrese ‘Cacabey’ in çevresinde düzenleme yapıyor.Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, yapılan çevre düzenlemesi ile birlikte Cacabey’in tarihi dokusunun ortaya çıkacağını söyledi. Kırşehir’de kent...

banner491
Tarihi Cacabey Medresesi Çevresinde Düzenleme Yapılıyor
banner567
Kırşehir Belediyesi tarihi medrese ‘Cacabey’ in çevresinde düzenleme yapıyor.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, yapılan çevre düzenlemesi ile birlikte Cacabey’in tarihi dokusunun ortaya çıkacağını söyledi. Kırşehir’de kent merkezinde bulunan ve Selçuklu emiri Nurettin Cibril Bin Cacabey döneminde yaptırılan ‘Astronomi ve uzay bilimleri araştırma merkezi’ Kırşehir Belediyesinin çevre düzenlemesi ile gün yüzüne çıkıyor. UNESCO geçici listesine giren 800 yıllık tarihin korunması adına çalışma yaptıklarını anlatan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Yıllarca süren kullanımdan kaynaklı zemin çalışmaları yapılmakta Cacabey Medresesi hem şehrin merkezinde olması hem de Kırşehir’in en önemli simgelerinden bir tanesi olması dolayısı ile önemli çevresi ile birlikte bir bütünlük oluşturması açısından Cacabey Medresesini önemsiyoruz. 23 bin metre karelik alanda düzenlemeleri yaptık. Kırşehir için önemli olan ve toplanma merkezi konumunda ki meydan da bulunan Medrese için de çalışmalara başladık. Gece ışıklandırmaları ile de tarih beklenenin üstünde gün yüzüne çıkacak” dedi.

Ecdadın astronomi merkezi olarak kullandığı alanda bu güne kadar çalışmalar yapılmamasının kendilerini bu alanda önceden planlayarak çalışma yapmaya sürüklediğini ifade eden Belediye Başkanı Bahçeci, “Belediye Başkanı olmadan önce de bu alanda ne yapabiliriz diye hep düşündük. Uzun çalışmalar sonucunda şehirlerin meydanları ile anıldığının idrakinde olarak en önemli astronomi merkezinin gün yüzüne çıkma çalışmalarına başladık. Bir çok projemiz gibi ilk başlarda bizlere hayal görüyorsunuz dediler fakat bizler projenin oluşum ve yapım aşamasında da her şeyi ile ilgilendik. Alanda istediğimiz şekil ortaya çıkmaya başlayınca eleştiriler de ortadan kalktı. Şimdi Kırşehir denilince meydan akla geliyor. Tadilatlar tam anlamı ile bittiğinde ecdadın ‘Astronomi ve uzay bilimleri araştırma merkezi’ olarak kullandığı alanda ortaya çıkacak. İnşallah Kırşehirliler de bizlere dua edecek” diye konuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535

banner581