TÜBİTAK, Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB), tarafından yapılan açıklamaya göre Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, desteklenen 34 proje sayısı ile TÜBİTAK’tan en çok proje alma başarısı gösteren 57’nci üniversite oldu.

TÜBİTAK tarafından yayımlanan istatistikî bilgilerde ilgili yıllar arasında üniversitelerin başvurduğu proje sayıları, desteklenen proje sayıları ve proje bütçeleri gibi bilgiler de bulunuyor.

KMÜ, vakıf üniversiteleri dâhil tüm üniversiteler arasında (değerlendirmeye alınan 200 üniversite arasında) 5 yıllık dönemde aldığı 34 proje ile kendisinden önce kurulan üniversiteleri de geçerek 57’nci olmaya hak kazandı.

KMÜ Rektör V. Prof. Dr. Hüseyin Karaman, TÜBİTAK tarafından açıklanan verilerin ardından şunları söyledi: ”Üniversitemiz ortaya koyduğu bu başarı ile kendisinden çok önceleri kurulmuş olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Dicle Üniversitesi gibi birçok köklü üniversiteyi geride bıraktı. Üniversitemizin bu başarıyı göstermesinde büyük katkıları olan tüm öğretim üyelerimizi tebrik ediyor, akademik hayatlarında kendilerine başarılar diliyorum.”

TÜBİTAK ARDEB 2017-2021 yılları arası proje istatistikleri hakkında detaylı bilgiye https://tubitak.gov.tr/sites/default/files/18842/9_universiteler_bazinda_ardeb_destek_istatistikleri_2017-2021_2021_sabit_f.pdf adresinden ulaşılabilir.