Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi depremin yaşandığı ilk günden bu yana depremden etkilenen vatandaşlarımız için tüm imkânlarını seferber etti. Karaman Valiliği ve AFAD koordinasyonunda başlayan nakdi yardımların yanı sıra, üniversite bünyesinde ayni yardımlar toplanmaya devam ederken depremden etkilenen okul öncesi öğrencilere de eğitim desteği verileceği duyuruldu.

Felaketin ardından kente gelen depremzedeleri yalnız bırakmayan üniversitede onlara yönelik çalışmalara yenileri eklendi. KMÜ Spor Bilimleri Fakültesi ‘Haydi Gel Spor Yapalım’ etkinliği ile tüm tesislerin kapılarını depremzede vatandaşlarımız için açmaya hazırlanırken, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ise ‘İlaç Toplama Kampanyası’ başlattı.

‘HAYDİ GEL SPOR YAPALIM’

Spor Bilimleri Fakültesi depremden etkilenerek Karaman’a gelen vatandaşlara farklı branşlarda spor yapma imkanı sunacak. Fakülte futbol, taekwondo, tenis, cimnastik, ritm eğitimi, voleybol, badminton, geleneksel Türk okçuluğu gibi pek çok farklı alanda çocuk ve yetişkinlere kapılarını açacak. Taha Akgül Spor Salonunda 27 Şubat 2023 tarihinde başlayacak ‘Haydi Gel Spor Yapalım’ etkinliği 31 Mayıs 2023 tarihine kadar devam edecek.

‘İLAÇ TOPLAMA KAMPANYASI’

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda ise ilaç toplama kampanyası başlatıldı. Kapağı açılmamış bütün ilaç gruplarının son kullanım tarihi 3 ay ve üzeri olanları kampanya ile toplanacak. Hafta içi her gün 14.00-15.00 saatleri arasında Sağlık Hizmetleri MYO ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine teslim edilebilecek ilaçlar, gerek Karaman’daki KYK yurtlarında kalan gerekse de afet bölgesinde yaşamlarını sürdüren depremzedelere Karaman Ecza Odası ve Türkiye Eczacılar Birliği kontrolünde ulaştırılacak. Kampanya 10 Mart 2023 tarihine kadar devam edecek.

“DEPREMZEDE VATANDAŞLARIMIZI YALNIZ BIRAKMIYORUZ”

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, üniversite bünyesinde yapılan her iki yeni çalışmanın da depremzede vatandaşlarımız için çok faydalı olacağını belirtti. Üniversitenin spor tesislerinin KYK yurtlarına yerleştirilen afetzedeler için kapılarını açacağını ifade eden Gavgalı “Düzenli servis hizmetiyle yerleşkemizdeki tesislerimize getireceğimiz afetzedelerimizin spor yapmalarına olanak sağlayacağız. Bu çalışmanın onlar için önemli bir moral kaynağı olacağını düşünüyoruz. Deprem nedeniyle yaşanan acıları hafifletmek için çalışıyoruz. Diğer yandan Sağlık Hizmetleri MYO tarafından başlatılan ilaç toplama kampanyasına da diğer kampanyalarımızdaki gibi desteğin yüksek olacağına inanıyoruz. Üniversite olarak afetin yaşandığı ilk günden itibaren her türlü yardım ve koordinasyonun içinde yer aldık. Yaralarımızı birlikte sarmaya devam ediyoruz. Depremzede vatandaşlarımızı yalnız bırakmayacağız.” dedi.