KMÜ Türk Dili Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Karaman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün birlikte düzenlediği etkinlikte, büyük ozan Âşık Veysel vefatının 50. yıl dönümünde anıldı. “Türkülerle Âşık Veysel’i Anma Programı” adıyla KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda gerçekleştirilen etkinlik yoğun ilgi gördü.

Etkinliğin sunuculuğunu üstlenen KMÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü son sınıf öğrencisi Rukiye Avcı, açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Bilindiği üzere, 2023 yılı hem UNESCO hem de Cumhurbaşkanlığımız tarafından ‘Âşık Veysel Yılı’ olarak ilan edildi. Bu kapsamda, ülkemiz genelinde Âşık Veysel’i konu edinen pek çok etkinlik düzenlenmeye başladı. Onlardan birini, bu akşam bu salonda gerçekleştirecek olmanın verdiği heyecanı ve mutluluğu yaşıyoruz.”

Ardından, etkinlikte Veysel’in türkülerini icra edecek olan Ahmet Tekin (Âşık Ongunî), Emine Tekin (Ozan Gülenay) ve İsmail Hakkı Keçeci (İsmail Hacı)’nin kısa özgeçmişleri okundu. “Karamanlı Yârenler” adıyla pek çok organizasyonda yer alan üç âşığımız seyircilere tanıtıldıktan sonra, programın icra kısmı başladı. Veysel’i rahmetle anarak söze başlayan Ahmet Tekin, türkü icrasına başlamadan önce şunları söyledi:

“Büyük ozan Âşık Veysel’i gençlerin tıklım tıklım doldurduğu bir salonda anacak olmak büyük bir mutluluk. Dilimiz döndüğünce onun türkülerine hayat vereceğiz. Veysel’in türkülerinden ve hayatından hepimizin öğreneceği çok şey var. Umarım bu program, şehrimizde Veysel’e olan ilginin artmasına küçük de olsa bir katkı sağlar.”

Etkinliğin devamında Veysel’in türküleri Ahmet Tekin, Emine Tekin ve İsmail Hakkı Keçeci’nin sesinden hayat buldu. “Uzun İnce Bir Yoldayım”, “Kara Toprak”, “Güzelliğin On Par’etmez”, “Sen Bir Ceylan Olsan”, “Dünyada Tükenmez Murat Var İmiş”, “Anlatmam Derdimi Dertsiz İnsana” gibi Veysel’in en çok bilinen türküleri seyirciler tarafından büyük bir keyifle dinlendi. Etkinliğe son vermeden önce hem kendi besteledikleri hem de Karaman’dan derledikleri birkaç türküyü daha seslendiren Karamanlı Yârenler ekibi, seyircilerin yoğun alkışı altında programı tamamladı.

Etkinliğin üniversite tarafını temsil eden KMÜ Türk Dili Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Onur Aykaç, programdan sonra duygularını şu sözlerle dile getirdi:

“Yıl içinde Âşık Veysel’i anan pek çok etkinlik yapıldı. İstedik ki Veysel’i bir de âşıkların dilinden ve telinden Karaman’da analım. Bu akşam bizleri yalnız bırakmayan âşıklarımıza ve öğrencilerimize teşekkür ederim. Bundan sonraki süreçte, Karaman âşıklık geleneğinin üniversite içinde daha fazla temsil edilebilmesi için başka etkinlikler de planlayacağız. Bu yolla, Karaman’ın kültürel değerlerine dair hem halkımızda hem de kurumlarda ciddi bir farkındalık oluşacağına inanıyorum.”

Bu vesileyle biz de Karaman Gündem ailesi olarak vefatının 50. yıl dönümünde Âşık Veysel’i saygı ve rahmetle anıyoruz.