İlk olarak Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Seda Dilay’ın Kişisel Seramik Sergisi'nin açılışı gerçekleştirildi.

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı fuaye alanında açılışı yapılan ‘Hüzün’ isimli sergiye Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Münir Oktay, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Oktay Talaz, Genel Sekreter Ahmet Tüfekci, üniversitenin akademik ve idari personeli ile davetliler katıldı.

SERAMİK SERGİSİ DEPREMDEN ETKİLENEN KADINLARA İTHAF EDİLDİ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla sanatseverlerle buluşturulan sergi 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden ve depremden etkilenen kadınlara ithaf edildi.

Dr. Öğr. Üyesi Seda Dilay, bir yıl içerisinde akıtma tekniği, serbest şekillendirme ve cam eritme gibi yöntemleri seramikle birleştirerek yaptığı 30 eseri davetlilerin beğenisine sundu.

Sergide özellikle depremden sonra stoneware çamurundan yapılan yıkılan evlerin üzerinde ayakta kalan ‘Sesimi Duyan Var Mı’ isimli kadın figürü katılımcılardan tam not aldı.

“KADINLAR HER ŞEYE RAĞMEN AYAKTA KALIYOR”

Kadınların her şeye rağmen ayakta kalabildiğine vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi Seda Dilay şunları söyledi: “Ülkemizi yasa boğan deprem felaketinin izleri halen yüreğimizde. Hüzün en vurucu haliyle içimizde. Gün; yüreğimiz acırken acılara ortak olma, yükleri paylaşarak hafifletme, afetin yaralarını sarabilme ve izlerini dindirme günüdür. Sanatın iyileştirici gücü yaşanılan bu zor günlerin üstesinden gelebilmek, acılarla başa çıkabilmek için bir ışık. Hüzün bellekleri kuşatmış, sanat ise el ele verip yeniden yürüyebilmeyi, dayanma gücünü, sabrı, paylaşmayı ve acılara rağmen ayakta kalabilmeyi kurgulamaktadır. Acıların yerini umutların, kötülüklerin yerini iyiliklerin, hüzünlerin yerini huzurun alabildiği bir gelecek diliyorum.” 

Ayrıca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında üniversitenin kadın personeli halı saha maçında bir araya geldi.