Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Ahmet Keleşoğlu Diş Hekimliği Fakültesi tarafından ‘2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Beyaz Önlük Giyme Töreni’ düzenlendi.

15 Temmuz Konferans Salonunda düzenlenen törene, Rektör Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, Ahmet Keleşoğlu Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faruk Ayhan Başçiftçi, Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Halil İbrahim Taşçı, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dr. Yusuf Gündoğdu, üniversite personeli, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, açış konuşmaları ile devam etti.

“Beyaz önlük; uygarlığın ışığı, saflık, temizlik demektir”

Ahmet Keleşoğlu Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faruk Ayhan Başçiftçi, diş hekimliği mesleğinin tarihi gelişiminden bahsederek şunları söyledi: “Beyaz önlük, sağlıklı yaşam demektir. Beyaz önlük, örnek vatandaş olmak ve zorluklarla mücadele, cehaletle, tembellikle savaş demektir. Beyaz önlük; uygarlığın ışığı, saflık, temizlik demektir. Beyaz önlük giyme töreni, eğitime başlayan öğrencilerin tıp ve diş hekimliği camiasına girişlerini kutlayan, kendilerine hekim kimliği atfeden ve ilk günden itibaren bu mesleki kimliğin benimsenmesini ve sorumlulukların farkına varılmasını amaçlayan geçiş törenidir. Bu vesileyle fakültemiz üçüncü sınıf öğrencilerimizin beyaz önlük giyme töreninin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Rektör Gavgalı’dan önemli mesajlar

Rektör Gavgalı ise Ahmet Keleşoğlu Diş Hekimliği Fakültesinin güçlü akademik kadrosuyla kısa bir sürede ülkemizin alanındaki en gözde fakülteleri arasına girdiğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Geleceğin diş hekimleri bugün burada beyaz önlüklerini giyerek mesleklerine ilk adımlarını atacaklar. Yıllarca gösterdikleri büyük çaba ve verdikleri emekler sonucu fakültemizi kazanarak hekim olma yolunda hızla ilerleyen tüm öğrencilerimizi yürekten tebrik ediyorum. Bugün burada giyeceğiniz beyaz önlük, meslek kıyafetiniz olmasının yanında çok büyük anlamlar içeriyor. Her şeyden önce beyaz önlük doğruluktur, dürüstlüktür. Aynı zamanda güçtür, çalışkanlıktır ve sorumluluktur. Sizler önlüklerinizi giyerek hayatınızda yeni bir beyaz sayfa açacaksınız. Mesleğiniz azimli ve özverili olmayı, kendinizi sürekli yenilemeyi ve durmadan, yorulmadan çalışmayı gerektiren çok kutsal bir meslektir. Bu bilinçle hareket ederek fakültemizde alacağınız kaliteli eğitimle insanlarımıza ve topluma en iyi hizmeti vereceğinizden şüphem yok.”

“22 Kasım Diş Hekimliği Günü kutlu olsun”

Rektör Gavgalı konuşmasında ayrıca başta Ahmet Keleşoğlu Diş Hekimliği Fakültesi akademisyenleri ve öğrencileri olmak üzere tüm diş hekimlerinin ‘22 Kasım Diş Hekimliği Günü’nü kutladı.

Fakülte öğrencilerinin video gösterimi ve müzik dinletisi ile devam eden tören, öğrencilere beyaz önlüklerinin giydirilmesi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.

KMÜ’de Beyaz Önlük Heyecanı Foto Galeri: KMÜ’de Beyaz Önlük Heyecanı