KMÜ’de Cumhuriyet Temalı Kişisel Seramik Sergisi Foto Galeri: KMÜ’de Cumhuriyet Temalı Kişisel Seramik Sergisi

Cumhuriyet’in 100. Yılı’ temalı serginin açılışına Rektör Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, TBMYO Müdürü Prof. Dr. Oktay Talaz, üniversite personeli, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Doç. Seda Dilay tarafından Cumhuriyet’in 100. Yılı vesilesiyle seramik ve resimlerden hazırlanan 23 özgün eser sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Rektör Gavgalı, eserleri tek tek inceleyerek Doç. Seda Dilay’dan bilgi aldı.

Cumhuriyet’in nice yüzyıllar görmesi ve ilelebet sürmesi temennisinde bulunan Doç. Seda Dilay, “Cumhuriyet, Türk Milletinin tarih yolculuğundaki varoluş mücadelesidir. Cumhuriyet, dalgalanan al bayrağın altında bir olmaktır. Cumhuriyet, hür bir gelecek için yerli ve milli üretimdir. Sanatçılar da bu yolda ortaya koyduğu eserlerle toplumun dili olmuştur. Sanat eserleri, sanatçıyla izleyici arasında bir köprü oluşturmaktadır. ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’ sözü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sanata verdiği önemi göstermektedir. Bir yıldır üzerinde özenle çalıştığım bu sergiyi başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitlerimiz, gazilerimiz ve tüm vatan kahramanlarının aziz hatırasına ithaf ediyorum.” dedi.

KMÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı fuaye alanındaki sergi, 13 Kasım 2023 tarihine kadar açık kalcak.