KMÜ’de Mezuniyet Törenleri Sona Erdi Foto Galeri: KMÜ’de Mezuniyet Törenleri Sona Erdi

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören, üniversite tanıtım filminin izlenmesi ve açış konuşmaları ile devam etti.

“HEPİNİZE CESARET DİLİYORUM”

Törende konuşan Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Oktay Talaz, “Sevgili öğrenciler bundan sonraki iş hayatınız yaşamınızın büyük bir kısmını dolduracak. İş hayatında başarının yolu yapacağınız işi aşk ile yapmaktır ve harika bir iş yapmanın tek yolu ise yaptığınız işi sevmenizden geçer. Sizlere cesaret diliyorum. Bilginiz, yetişme tarzınız, sizlere hayatta cesur olabilmeniz için her anlamda destek olacaktır. Yolunuz açık, bahtınız kavi, talihiniz yar olsun.” dedi.

Yüksekokul birincisi Bedia Betül Doğan’ın mezuniyet kütüğüne ismini çakmasının ardından yüksekokulda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Mezun olan öğrencilere mezuniyet belgelerinin verilmesinin ardından öğrenciler keplerini havaya atarak mezuniyet sevincini doyasıya yaşadılar.

“BUNDAN SONRA ATACAĞINIZ ADIMLARDAN KORKMAYIN”

Törenlerin son gününde ikinci olarak Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu öğrencileri kep attı.

Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mevlüt Bayrakcı, gençlere mezuniyetin bir son değil daha farklı maceraların, tercihlerin ve yolların bir başlangıcı olduğunu hatırlatarak, “Bundan sonra atacağınız adımlardan korkmayınız zira hata yapma korkusu sizi yeniliklere kapalı hale getirir hem kendinizi geliştiremez hem de hayatta yeni tecrübeler edinemezsiniz. Sizler Hz. Yunus Emre’nin diyarında konakladınız, burada eğitim aldınız. Gittiğiniz yerlere buraların, Yunus’un hoş görüsü ile gitmenizi istiyoruz. Kıymetli öğrencilerimiz sizler mesleklerinizi icra ederken sizlerden hizmet bekleyen bireylerin güler yüze ihtiyaç duyduğunu da unutmayınız.” dedi.

Yüksekokul birincisi Ayşe Ebru Sarı’nın mezuniyet kütüğüne ismini çakmasının ardından yüksekokul öğrencileri tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Tören, mezun olan öğrencilere mezuniyet belgelerinin verilmesinin ardından öğrencilerin keplerini havaya atmasıyla sona erdi.

“Sevgili gençler; azim, saygı ve sevgiden asla vazgeçmeyin”

20-23 Haziran tarihleri arasında düzenlenen mezuniyet törenlerinin sonuncusu Ermenek Meslek Yüksekokulu ile Ermenek Uysal ve Hasan Kalan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından gerçekleştirildi.

Törende konuşan Ermenek Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Alparslan Argun şunları söyledi: “Sevgili gençler üç şeyden asla vazgeçmeyiniz. Azim, saygı ve sevgi. Bu üç şey size, ailenize ve ülkemize mutluluk getireceği gibi sizleri de daima başarıya taşıyacaktır. Azimli insan hedefleri olan insandır, azimli insan çalışkan insandır. Saygılı olan kişi başkalarını farkedebilen, anlayabilen, hakkı ve adaleti bilen, farkındalık ve bilinç sahibi kişidir. Sevgi ise bilinen bütün değer yargılarını bir arada tutan bir unsurdur. Sevgi tesbihin ipi gibidir, sevgi ipi koparsa değer yargıları dağılır ve kaybolur. Sizlerin dürüst, çalışkan, sevgi dolu, adaletli, milli ve manevi değerlere bağlı olarak kalmanızı arzuluyorum.”

Açış konuşmalarının ardından Ali Rıza Alıçlı Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri tarafından mehteran gösterisi yapıldı. Ermenek Meslek Yüksekokulu birincisi Medine Akelma ile Ermenek Uysal ve Hasan Kalan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu birincisi Hülya Eren’in mezuniyet kütüğüne isimlerini çakmalarının ardından yüksekokullarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Ali Rıza Alıçlı Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri tarafından hazırlanan davul gösterisi ile devam eden törende mezun olan öğrencilere mezuniyet belgelerinin verilmesinin ardından öğrencilerin keplerini havaya atmasıyla program sona erdi.

“GENÇLER SİZLER CUMHURİYETİMİZİN YARINLARISINIZ”

Mezuniyetlerin son gününde konuşan Rektör V. Prof. Dr. Nevzat Aydın, “2023 yılı itibariyle güzel ülkemiz, genç cumhuriyetimiz ikinci yüzyılına giriyor. Ülkemiz ikinci yüzyılında bizlerden büyük gayretler ve emekler bekliyor. Üniversiteler bilgi üreten ve bu bilginin de ürüne dönüştürülmesi gerektiği ekosistemi oluşturan kurumlardır. 16 yaşında genç bir üniversite olarak bizde gerek fiziksel gerekse akademik olarak çok önemli başarılara imza attık. Temennimiz ve gayretimiz odur ki ülkemize ikincin yüzyılın hayırlı ve güzel sonuçlara vesile olmasıdır.” diyerek sözlerine başladı.

Konuşmasının devamında gençlere seslenen Rektör V. Aydın emek ve rekabet konusuna vurgu yaparak şunları söyledi: “Eğitim-öğretim maratonunu başarıyla tamamlayan sevgili gençler sizler bu ülkenin her bir ferdinin umudu, cumhuriyetimizin yarınlarısınız. Her adımınızı bu farkındalıkla atmalısınız. Sizler birer münevver olarak vatanımıza ve milletimize bilimin evrensel ışığı altında en güzel hizmetleri verecek ve tüm insanlığı aydınlatacaksınız. Hocalarınız olarak sizlere olan güvenimiz tamdır. Ne zaman bize ihtiyaç duyarsanız bizler hep sizin yanınızda olacağız. Bu duygu ve düşüncelerle evlatları için bugüne kadar hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan siz kıymetli ailelerimize de ülkemiz ve üniversitemiz adına şükran borçlu olduğumuzu belirtmek istiyorum.”