Dünyanın en büyük teknoloji festivali olan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST 2023) kapsamında Take Off Girişim Zirvesi Ön Etkinliğinde finalist olmaya hak kazanan KMÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Fuat GÖKBEL ve takımı, Tarım Teknolojileri Erken Aşama kategorisinde ‘Bitkisel Yoğurt’ projesiyle üçüncü olarak önemli bir başarıya imza attı.

Konu ile ilgili bir açıklamada bulunan Gökbel; “Biz geçen sene Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Nazife Nur Yazğan hocam ile birlikte TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı kapsamında 450.000 TL destek almaya hak kazanarak NFS Global Gıda Teknolojileri ve Danışmanlık Limited Şirket’ini kurduk.  TEKNOFEST Tarım Teknolojileri Erken Aşama kategorisinde de TÜBİTAK’a ‘Bitkisel Yoğurt’ projemiz ile başvuru yaptık. TEKNOFEST’e ilk katılımımızda derece yapmamız bizi çok mutlu etti.

Kısaca projeden bahsetmem gerekirse herhangi bir hayvansal ürün kullanmadan tamamen bitki kaynaklı yoğurt üretiyoruz. Bunu yaparken de dünya genelinde ciddi üreticisi olduğumuz yerli ürünlerimiz Karadeniz fındığı, Anadolu cevizi ve Ege bademini kullanıyor ve bu ürünlerimize katma değer kazandırmayı hedefliyoruz. Bitkisel yoğurtların yanı sıra bitkisel süt ve fermente içecek de üretiyoruz. Ürünlerimiz süt proteinlerine ve laktoza alerjisi olan bireyler ve hayvan hakları hassasiyeti nedeniyle vegan/vejetaryen beslenmeyi benimseyen kişiler için bir alternatif oluşturmaktadır. TEKNOFEST’te halkımızın ürünlerimize ciddi bir ilgisi oldu ve bunu görmek bizi daha da motive etti. Son olarak bize çok değerli katkıları olan ekip arkadaşımız Elif Beyza Kenger’e de çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rektör Gavgalı; “Hocamızı gönülden tebrik ediyorum”

Son dönemde KMÜ’lü akademisyenlerin önemli başarılara imza attığını ifade eden KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Gavgalı şu ifadelerde bulundu; “KMÜ ailesi olarak sürekli büyüyen ve gelişen bir üniversiteyiz. Değerli hocalarımız ve öğrencilerimiz ulusal ve uluslararası birçok platformda önemli başarılar elde ediyor. Son olarak TEKNOFEST 2023’te üçüncü olan Gıda Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Fuat GÖKBEL hocamızı ve takımını şahsım ve üniversitem adına gönülden tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum”