banner464

Büyükşehir 2014’te Sporu Yaşam Biçimi Haline Getirdi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, 2014 yılında "Doğru Hamle" sloganı ile başladığı spor yatırımları Türkiye’ye örnek oldu.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında gerçekleştirdiği spor yatırımlarıyla Türkiye’ye örnek...

Büyükşehir 2014’te Sporu Yaşam Biçimi Haline Getirdi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, 2014 yılında "Doğru Hamle" sloganı ile başladığı spor yatırımları Türkiye’ye örnek oldu.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında gerçekleştirdiği spor yatırımlarıyla Türkiye’ye örnek...

28 Aralık 2014 Pazar 10:28
31 Okunma
Büyükşehir 2014’te Sporu Yaşam Biçimi Haline Getirdi
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, 2014 yılında "Doğru Hamle" sloganı ile başladığı spor yatırımları Türkiye’ye örnek oldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında gerçekleştirdiği spor yatırımlarıyla Türkiye’ye örnek oldu. Bir yıl boyunca başta tesisleşme olmak üzere, gerçekleştirdiği spor organizasyonlarıyla dikkat çeken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çalışma ve hizmetleriyle 2014 yılına damga vurdu. 2014 yılına "Doğru Hamlede Buluşalım" projesi ile başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yıl içindeki diğer spor hizmetleri de aynı doğruluk ve kalitede devam etti. 8 Ocak 2014 Çarşamba günü ilköğretim birinci sınıf öğrencileri için düzenlenen satranç takımı dağıtım töreniyle 28 bin 500 ilköğretim okulu öğrencisine satranç takımı ve kitabı verildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’ye örnek olan projesi kapsamında 2013 yılında ise 36 bin 500 adet satranç takımı dağıtımı gerçekleştirdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, projenin 2015 yılında devam etmesi için 18 Ağustos 2014 tarihinde proje ortakları olan Türkiye Satranç Federasyonu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir protokol imzalandı. Protokol ile 26 bin 555 öğrenciye 2015 yılında verilecek satranç takımları imza altına alındı. Büyükşehir Belediyesi 2015 yılında vereceği satranç takımlarıyla üç yıl içinde 91 bin 555 ilköğretim öğrencisine satranç takımı kazandırmış olacak.

Satranç hamlesinin bir diğer ayağında ise ilköğretim okulları arasında düzenlenen Lig Şöleni’nin bu yıl ikincisi gerçekleştirildi. Mart ayında başlayan şölen masa tenisi, satranç ve atletizm branşlarında yapıldı. 12 ilçeyi kapsayan her üç ligin eleme ve finallerine toplam 93 okul katıldı. Lig Şöleni kapsamında 1000 öğrenci okulları adına mücadele verdi. Sporun birleştirici ruhunun hakim olduğu müsabakalarda çocuklar okulları adına kıyasıya mücadele verdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanlıkları ve İştiraklerindeki personeli kaynaştırmak amacıyla Nisan ayında, bu yıl onuncusu gerçekleştirilen Birimler arası Spor Şenliği’ ise futbol, voleybol ve masa tenisi branşlarında düzenlendi. Bu yıl 4 branşta düzenlenen 10. Birimlerarası Spor Şenliği’ne toplam 745 Büyükşehir personeli katıldı.

Sporun her türlüsüne yatırımı geleceğe yatırım olarak gören Büyükşehir, düzenlediği Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri ile de yine gözlerin Kocaeli’ne çevrilmesine neden oldu. Kırkpınar öncesi önemli bir adım olan Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nin 2014 yılında 6. yapıldı. Ali Rıza Kaya’nın başpehlivan olduğu güreşlerde er meydanına 750 pehlivan çıkarken, Türkiye’nin en ünlü 33 başpehlivanı da kıyasıya mücadele eden güreşçiler arasında yerlerini aldılar.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 16, 23 ve 30 Ağustos tarihlerinde Kocaeli Açık Su Yüzme Şampiyonası düzenledi. Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü ve Yüzme İl Temsilciliği işbirliğinde ve 12 kategoride gerçekleştirilen şampiyona, Kocaeli’nin Mavi Bayraklı Karamürsel Altınkemer Halk Plajı ile Kandıra’nın Kerpe ve Darıca Bayramoğlu halk plajlarında yapıldı. Şampiyonanın son etabı ise 30 Ağustos Cumartesi günü Mavi Bayraklı Karamürsel Altınkemer Halk Plajı’nda yüzüldü. Tüm kategorilerde kadın-erkek gruplarında birinci olanlara 400 TL, ikinci olanlara 300 TL, üçüncü olanlara ise 200 TL ödül ve madalyaları verildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Karamürsel etabının 30 Ağustos Zafer Bayramı’na denk gelmesi nedeniyle bu etaba ayrı bir önem verdi. Yarışa katılan tüm sporculara ve yarışı izlemeye gelen vatandaşlara üzerinde Türk Bayrağı olan tişörtler ve Türk Bayrakları dağıtıldı. Yarış öncesinde tişörtleri ve bayraklarıyla sahilde bir araya gelen vatandaşlar bayramı "Türkiye" sloganlarıyla kutladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyetin 91. Yılı kutlamaları çerçevesinde ise "Cumhuriyet Koşusu" düzenledi. Bu yıl ikincisi düzenlenen ve Seka Park’ta gerçekleştirilen koşuya toplam 3 bin 300 vatandaş katıldı. Binlerce vatandaş yağmura aldırmadan en büyük kazanım olan Cumhuriyet için koştu. Vatandaşların yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı atletin de yer aldığı yarış Cumhuriyet’in 91. Yılı kutlamalarına büyük anlam kattı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin sporu tabana yaymak amacıyla başlattığı Spor Okulları da 2014 yılında çalışmalarını sürdürdü. 2012 yılının Ekim ayında faaliyetlerine başlayan Spor Okulları, bir buçuk yıl içinde yaklaşık 7 bin 500 çocuğa ulaştı. Proje bu haliyle Türkiye’de eşine az rastlanır bir sayıyı elde etmiş oldu. Spor Okullarının çalışmaları 2014 yılının yaz aylarında da sürdürüldü.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü tarafından bu yıl 27 branşta açılan Yaz Spor Okulları, Türkiye’de eşine az rastlanır bir başarıya imzaya attı. 5-18 yaş arasındaki toplam 10 bin çocuk yaz sezonu boyunca yaz spor okullarından ücretsiz olarak yararlandı. Yaz Spor Kursları’nda yelken, binicilik ve squash branşının yanı sıra atıcılık, atletizm, badminton, basketbol, bisiklet, boks, buz sporları, cimnastik, eskrim, futbol, güreş, halk oyunları, hentbol, hokey, izcilik, judo, karate, kick boks, masa tenisi, okçuluk, tekvando, tenis, voleybol ve yüzme branşlarında eğitimler verildi.

Öte yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin en fazla lisanslı sporcusuna sahip kulübü olan Kağıtspor da yıl boyunca başarılarıyla göz doldurdu. 51 bin 153 sporcu sayısı ile Türkiye’nin gözde spor kulüpleri arasında yer alan Kağıtspor, 2015 yılında da Dünya, Avrupa ve Türkiye çapında yeni bir vizyon ile başarılara imza atmaya devam edecek.

Kentin her köşesinde hizmet veren 47 adet spor tesisi 2014 yılında da Kocaeli’nin emrinde oldu. Oldukça sıcak geçen 2014 yazında vatandaşlar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin havuzları ve Olimpik Buz Sporları Salonu’nda serinledi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların sıcak yaz günlerinde tesislerden daha fazla yararlanabilmesi için kullanım saatlerinde uzatmaya gitti. Sanayi Mahallesi ve Plaj Yolu’ndaki yüzme havuzları yaz sezonu boyunca saat 22.00’ye kadar açık tutuldu.

Aynı şekilde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Olimpik Buz Sporları Salonu da Kocaelilerin bunaltıcı yaz günlerinde adeta kurtarıcısı oldu.Yaz sezonu boyunca açık olmasına karar verilen tesis Kocaelilerin akınına uğradı. Vatandaşlar bir yandan spor yaparken, diğer yandan da sıcak yaz günlerinde serinleme imkânı buldu. Yine bu yıl alınan bir kararla kentin en gözde spor tesisi olan Olimpik Buz Sporları Tesisi’nde verilen buz pateni ve hokey kursları ücretsiz hale getirildi. Alınan karar spor alanında her kesime tanınan önemli bir fırsat eşitliği olarak ortaya çıkarken, sosyal belediyecilik adına da anlamlı bir yatırım oldu.

Sporun alt yapısı olan tesisleşme ise 2014 yılında altın yılını yaşadı. Kocaeli’nin dört bir köşesinde onlarca spor tesisi olan Büyükşehir Belediyesi bu yıl da çok sayıda spor tesisinin temelini atarak hayata geçirdi. Gebze’de Olimpik Yüzme Havuzu, Körfez Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, Kandıra bin kapasiteli spor salonu Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaeli’ne 2014 hediyesi olarak sıralamadaki yerini aldı.

Yorumlar