banner464

Gençlerle Başbaşa’nın Konuğu Yavuz Bahadıroğlu Oldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ’Gençlerle Başbaşa’ konferansının ilk konuğu Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu oldu.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen Gençlerle...

Gençlerle Başbaşa’nın Konuğu Yavuz Bahadıroğlu Oldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ’Gençlerle Başbaşa’ konferansının ilk konuğu Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu oldu.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen Gençlerle...

20 Aralık 2014 Cumartesi 12:19
46 Okunma
Gençlerle Başbaşa’nın Konuğu Yavuz Bahadıroğlu Oldu
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ’Gençlerle Başbaşa’ konferansının ilk konuğu Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu oldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen Gençlerle Başbaşa isimli konferansın ilk konuğu Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu oldu. Umuttepe Camii konferans salonunda gerçekleşen konferansa çok sayıda davetli katıldı. Açılış konuşmasını yapan Gençlik Hizmetleri Şube Müdürü Zafer Sevil, “Türkiye’de hiçbir belediyede, sadece gençlere hizmet etmek için kurulmuş bir müdürlük yok. Sadece gençlere hizmet etmesi amacıyla açılan bu müdürlük, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin gençleri ne kadar önemsediğinin bir göstergesidir" dedi.

Konferansın konuğu Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu ise, “Tarihimizi bize bu güne kadar yanlış anlatan zihniyetler var ve bu zihniyetlerin kötü niyetliler. Bunlar ülkeyi çoğu zaman kaosa sürüklediler. Bu yanlış bilgiler, her türlü platformda ülke olarak karşımıza çıkıyor. Bu da kendi içimizde bizi bölüp önyargılı davranışlar sergilememize sebep oluyor. Yeni yetişen neslin bu yanlış bilgilerle beslenmemesi için, kayıtlara bilerek yanlı yanlış geçirilmiş tarihimizi gençliğe doğru aktarılmasında, günümüz aydınlarına çok iş düşüyor. Birinci Dünya savaşının yüzüncü yılında, İmparatorluğu kaybedişimiz üzerinden 100 sene geçti. Bu kolay bir hadise değil, hepimiz yarı yarıya çarpılmış vaziyetteyiz. Düne baktığımızda bugünümüzü beğenmiyoruz. Bazılarımız da bu günümüze bakıyor dünümüzü beğenmiyor ve bir çatışma ortamında hakikat kaybolup gidiyor. O yüzden çatışma ortamını tartışma, muhabbet ortamına çekebilsek hem kendimize çok büyük hizmet etmiş oluruz hem de ülkemize, varlığımıza katkıda bulunmuş oluruz. Biz yapamayız, bizden bir şey olmaz duygusundan sıyrılmamız lazım. Bunun için de tarihe ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

Tarihin arka planının kavranmadığı takdirde ne bundan 70-80 sene önce olanları ne de geleceğimizi anlayamayacağımızı ifade eden Yavuz Bahadıroğlu, “Birinci dünya savaşı çıkmadan yüz yıl öncesinde hakkımızda bir plan yapılmıştır. Bu bir komplo teorisi değildir, yaşanan süreçle kanıtlanmış tarihsel bir gerçektir. İngilizlerin bu yüzyıllık planı çerçevesinde, Osmanlı imparatorluğunu parçalamadan, halkı Müslüman olan sömürgelere tam hakimiyet kuramadıklarını fark ettiler. İşte bunun üzerine, imparatorluğu yıkmak için plan yapmak gerekiyordu. Sultan Abdülaziz’i katlettiler ve intihar süsü verdiler daha sonra veliahtını da katlettiler ve intihar süsü verdiler. İttihat terakki diye bir parti çıktı ortaya. Halbuki bunlar bizim içimizden çıkan insanlardı. Sultan Abdülhamid onları Londra’ya, Paris’e Avrupa da eğitim almaları için göndermişti. Fakat siz istediğiniz kadar insana yatırım yapın, o insana yol ve yön çizemezseniz o, size de ülkeye de düşman olarak geri döner. Yabancıların hükümdarlarına prenslerine "büyük" derken, kendi padişahlarımızın kimisine kızıl sultan kimisine vatan haini, kimisine deli demeye sıkılmıyor muyuz? Kendi tarihimizi televizyon dizilerinden öğrenmemeliyiz. Onlar eğlence için üretilmiş seyirlik ürünler. Biz Çanakkale savaşını yanlış öğrendik. Çanakkale’de Selahaddin Akif Paşayı çoğunuz duymamıştır, haklısınız, ders kitaplarında yazmaz zira bu paşa 18 mart Çanakkale zaferini planlayıp kazanan paşadır” diyerek gençleri aydınlattı.

Yorumlar