banner464

Kartepe Selin İzlerini Siliyor

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, 27 Ekim tarihinde ilçede etkili olan sel felaketinin ardından yaraların sarılmaya devam ettiğini ve selin izlerinin de silinmeye başladığını ifade etti.Kartepe’de, 27 Ekim 2014 tarihinde yoğun yağışlardan...

Kartepe Selin İzlerini Siliyor

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, 27 Ekim tarihinde ilçede etkili olan sel felaketinin ardından yaraların sarılmaya devam ettiğini ve selin izlerinin de silinmeye başladığını ifade etti.Kartepe’de, 27 Ekim 2014 tarihinde yoğun yağışlardan...

06 Kasım 2014 Perşembe 10:58
17 Okunma
Kartepe Selin İzlerini Siliyor
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, 27 Ekim tarihinde ilçede etkili olan sel felaketinin ardından yaraların sarılmaya devam ettiğini ve selin izlerinin de silinmeye başladığını ifade etti.

Kartepe’de, 27 Ekim 2014 tarihinde yoğun yağışlardan dolayı sel felaketi yaşanmış ve ilçede büyük hasar oluşmuştu. Selin neden olduğu hasarın giderilmesi ve ilçe halkının yaşadığı mağduriyetinin ortadan kaldırılması yönündeki çalışmalarda hükümet desteğini de alan Kartepe Belediyesi, tüm ekipleri ile koordinasyonlu bir çalışma ile eksikleri gidermeye çalıştı. Hayatın tekrar düzene girmesi için 24 saat kesintisiz hizmet veren Kartepe Belediyesi ekipleri sorunlu bölgelerde Kartepelilerin sürekli yanında oldu. Sıkıntıların giderilmesi ve ihtiyaçların karşılanması için 27 Ekim sabahından itibaren sahaya inerek çalışmaları yönlendiren Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ve ekibi su baskınına müdahale ederek tüm imkanlarını seferber etti.

Son yılların en büyük yağışını alan Kartepe’de aşırı yağışın etkisi altında kalan bölgelerde hayatın normale dönmesi için Kartepe Belediyesi’ne bağlı Fen İşleri, Temizlik İşleri, Zabıta Müdürlüğü başta olmak üzere diğer birimler de ekip ve ekipman desteği ile vatandaşların yanında oldu. Sağanak yağışlarla birlikte belediye ekipleri sorunlu noktalara müdahalede gecikmezken Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekip ve ekipmanlar gece saat 04.00’den itibaren felaketin yaşandığı noktalarda sorumluluklarını yerine getirdi. Belediyenin araç filosunda yer alan 6 kazıyıcı ve yükleyici, 2 adet loder, 1 eskavatör, 2 greyder, 5 kamyon, 3 su tankeri ve 50 personel gece gündüz aralıksız görev aldı.

Yaşanan sel felaketi ardından Kartepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nce yürütülen temizlik çalışmaları ilk günden itibaren Maşukiye, Eşme, Acısu, Emekevler, Ataevler ve Ertuğrul Gazi mahallelerinde başladı. Yollarda biriken millerin yıkanarak ulaşım güvenliğinin sağlanması için çalışma yapan Kartepe Belediyesi ekipleri daha sonraki günlerde de Köseköy, Sarımeşe, Ataevler ve Uzunçiftlik mahallelerinde toplam 9 araç ve 28 personel ile hizmet verdi. İlçede hayat normale dönene kadar ekipler üç gün boyunca 60 tanker su ile yolları yıkarken 30 ton çöp topladı.

Kartepe Belediyesi, aşırı yağışlar nedeniyle yaşanan sel ve su baskınından etkilenen vatandaşların barınma ve yiyecek ihtiyaçlarının karşılanmasında özverili ve hassas bir çalışma sergiledi. Ciddi maddi kayıplar yaşayan Kartepelilere hükümet yetkilileri ziyaretleri ile moral verirken Kocaeli Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in refakat ettiği incelemelerinde de mağduriyetlerini gidermek için her türlü destek sözü verdiler. Hasar Tespit komisyonunda görev alan Zabıta Müdürlüğü ekipleri nezaretinde gerçekleşen tespitlerde selden en çok etkilenen Eşme, Acısu ve Emekevler Mahallelerinden yüz aşkın başvuru alındı. Ataevler, Köseköy, Fatih Sultan Mehmet, Uzunbey, İbrikdere ve Derbent mahallelerinden yüze yakın başvuru ile toplamda 200’e yakın başvuru değerlendirilmeye alındı.

Kartepe Belediyesine gelen 173 şikayetin yanı sıra zabıta ekipleri 185 söz konusu şikayeti yerine giderek inceleyip müdahale etti. Su basan iş yeri ve konutların durumunu ilgili kurumlarla ortaklaşa yürüttüğü tespitlerle inceleyen zabıta ekipleri, AFAD ile birlikte 119 tutanak tuttu. Sel felaketinde zabıta ekipleri 97 konut ve iş yerinin su tahliyesi yanı sıra 15 aracın su içinden çıkartılmasında destek oldu. Sel mağduru olan 185 haneye gıda yardımında bulunan Zabıta Müdürlüğü 31 kişiden oluşan ekibiyle sıkıntılı bölgelerde görev aldı. Ev eşyaları selden zarar gören ihtiyaç sahibi ailelere de Sosyal Yardımlar Müdürlüğü tarafından ev eşyası yardımı yapıldı. Başkan Üzülmez, “Tüm bu titiz çalışmalarımıza rağmen selden olumsuz etkilenen ve henüz ulaşılamayan vatandaşlarımız, belediyemize başvurdukları zaman incelemeden sonra gerekli yardımlar yapılacaktır” dedi.

Yorumlar