banner464

Kocaeli’de Deprem Gerçeği, Çalıştayda Ele Alındı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından “Deprem Gerçeği ve Kentleşme” konulu çalıştay düzenlendi.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Zemin Deprem İnceleme...

Kocaeli’de Deprem Gerçeği, Çalıştayda Ele Alındı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından “Deprem Gerçeği ve Kentleşme” konulu çalıştay düzenlendi.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Zemin Deprem İnceleme...

23 Ekim 2014 Perşembe 15:43
31 Okunma
Kocaeli’de Deprem Gerçeği, Çalıştayda Ele Alındı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından “Deprem Gerçeği ve Kentleşme” konulu çalıştay düzenlendi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Zemin Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü tarafından Kocaeli Üniversitesi ve çeşitli kurumların katılımıyla çalıştay gerçekleştirildi. Kocaeli Ticaret Odası(KOTO) Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı, AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Mimarlar ve Mühendisler Odası başta olmak üzere çeşitli Sivil Toplum Kuruluşu mensuplarının katılımlarıyla yapıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sezer Şener Komsuoğlu, “17 Ağustos 1999 depreminde üniversitede fiziki olarak her şeyimizi kaybettik. 2005 yılında yeni hastanemize taşındık. Büyükşehir Belediyemizin bu şehre katkıları çok fazladır. Üniversitenin şimdiki haline gelmesinde hükümetimizin ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın katkıları çok büyüktür. 1999 depreminden sonraki yapılanmamızda bize katkılarını esirgemeyen başta hükümetimiz ve devletimiz olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karasomanoğlu’na şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Doktor olarak 17 Ağustos depreminde yaşanılan sıkıntı ve eksikliklere ilişkin anılarını anlatan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, ”Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karasomanoğlu’na böyle önemli bir konuda çalıştay düzenlemelerinden dolayı teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. ‘’Yaşanan acıların bir daha yaşanmaması için buna yönelik bir projeksiyona ihtiyacımız var’’ diyen Vali Güzeloğlu, depreme hazırlık konusunda yapılan çalışmaların önemine vurgu yaptı.

“Kocaeli olarak dersimizi’’ aldık diyen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karasomanoğlu ise, “Yerel yönetim olarak bilime ve tekniğe önem veriyoruz. Belediye olarak bilimin gereği neyse onu yapıyoruz. Çalıştayın ilimize gelecekte bu acıların yaşanmaması için önemli bir bilinç oluşturacağına inanıyorum’’ diyerek katılımcılara teşekkür etti.

Başkan Karaosmanoğlu’nun ardından AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şerif Barış, Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Özkan Çoruk, Hacettepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Baki Öztürk, İTÜ Bölge ve Şehir Planlama Bölümü’nden Doç. Dr. Seda Kundak, Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ersan Koç tarafından sunumlar gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü de faaliyet sunumu yaptı. Sunumların ardından soru cevap şeklinde çalıştaya devam edildi.

Çalıştaya katılanlara Büyükşehir’in deprem sloganı yarışmasında dereceye giren sloganların üzerinde yazılı bulunduğu tişörtlerden hediye edildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin deprem gerçeğini tartışmak, farkındalık yaratmak ve 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin üzerinden geçen 15 yılda yapılan çalışmaları anlatmak amacıyla gerçekleştirilen çalıştayın, her yıl Kocaeli Üniversitesi ve ilgili kurumların katılımıyla yapılması planlanıyor.

Yorumlar