banner464

Diyabete Bakış 2014 Sempozyumu Konya’da Başladı

Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği’nin düzenlemiş olduğu Diyabete Bakış 2014 Sempozyumu Konya’da başladı.Sempozyum açılış konuşmasını yapan NEÜ Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kaya, Diyabet, Obezite ve Beslenme...

Diyabete Bakış 2014 Sempozyumu Konya’da Başladı

Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği’nin düzenlemiş olduğu Diyabete Bakış 2014 Sempozyumu Konya’da başladı.Sempozyum açılış konuşmasını yapan NEÜ Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kaya, Diyabet, Obezite ve Beslenme...

26 Aralık 2014 Cuma 11:43
28 Okunma
Diyabete Bakış 2014 Sempozyumu Konya’da Başladı
Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği’nin düzenlemiş olduğu Diyabete Bakış 2014 Sempozyumu Konya’da başladı.

Sempozyum açılış konuşmasını yapan NEÜ Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kaya, Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği ve geleneksel hale gelen Diyabete Bakış Seminerlerinin 13 yıllık tarihsel sürecini özetledi. Prof. Dr. Kaya, “Bizim bu seneki Diyabete Bakış Sempozyumu için sembol olarak Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Diyabet Federasyonu tarafından diyabeti betimleyen mavi halkayı seçtik. Mavi halka umut ve birlik beraberliği ifade ediyor ki bu sempozyumu onuruna düzenlediğimiz Prof. Dr. Şazi İmamoğlu Hoca’dan ben umudu, birlik ve beraberliği öğrendim. Umudumuz ve birlikteliğimiz hiç tükenmesin. Tekrar hoş geldiniz” şeklinde konuşarak katılımcıları selamladı. Daha sonra Şazi İmamoğlu’nun öğrencisi Prof. Dr. Erdinç Ertük İmamoğlu Hoca’yı anlatan bir sunum yaptı. Sunumun ardından Prof. Dr. Şazi İmamoğlu’na sempozyum anısına plaket takdim edildi. İmamoğlu plaket takdiminden sonra, “40 yılımı üniversitede geçirdim. Hekimlik ve eğitim benim hayat şeklim oldu. Öğretim Üyeliği dönemimde devlet bana bazı haklar sundu. Ben de o haklara layık olmaya ve hakkını vermeye çalıştım. Ne kadar hakkını verebildiğimi de tedavi ettiğim hastalarım ve öğrencilerim değerlendireceklerdir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından sempozyuma geçildi. Onursal Başkanlığını Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker’in, Başkanlığını ise NEÜ Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Ahmet Kaya’nın yaptığı sempozyum, Uludağ Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şazi İmamoğlu onuruna gerçekleştiriliyor. Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Sempozyumda, diyabetin fizyopatogenezi ve tedavi ilkelerinde klasikleşmiş konular yanında, yenilikleri ve değişimleri de kapsayacak şekilde hazırlanmış bir program sunulması hedefleniyor. Ayrıca bilimsel kurul tarafından değerlendirilen sözlü ve poster bildirilere de yer verilecek.

2 gün sürecek Sempozyumda, “Diyabet takibinde yenilikler: Diyabet risk göstergeleri için biyomekaniğin kullanımı”, “Kardiyovasküler hastalıklar, nöropati ve nefropati takibinde yenilikler”, “Glitazonlar: Hala ihtiyacımız var mı?”, “Faz II ve III aşamasında olan yeni OAD’ler”, “Sülfonilüreler: Eski Dosttan vazgeçelim mi?”, “İnkretin bazlı tedaviler: Pankreatik ve ekstrapankreatik etkileri”, “Güncel insülin tedavisi”, “T1DM ve T2DM’de insülin pompa tedavisi”, “İnsülin ve GLP-1 kullanımı”, “Transplant sonu diyabet yönetimi”, “Yoğun bakım hastalarında diyabet yönetimi”, “Monogenik Diyabet”, “Uyku bozukluğu ve diyabet”, “Gözardı ettiklerimiz: Mental sağlık, cinsel sağlık”, “Fark edemediklerimiz: Sessiz miyokard infarktüsü, osteoporoz, sekonder diyabet, diyabet ve deri”, “Diyabetik Hastanın Sosyal Hakları ve Cezai Sorumlulukları” ana başlıkları işlenecek.

Yorumlar