banner464

Recep Konuk, Konya Şeker’i Anlattı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesinin düzenlediği sohbet toplantısına katılan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, şehrin dört bir yanına yapılan yatırımlarla topyekun kalkınmayı hedeflediklerini söyledi.Recep...

Recep Konuk, Konya Şeker’i Anlattı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesinin düzenlediği sohbet toplantısına katılan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, şehrin dört bir yanına yapılan yatırımlarla topyekun kalkınmayı hedeflediklerini söyledi.Recep...

12 Aralık 2014 Cuma 15:57
22 Okunma
Recep Konuk, Konya Şeker’i Anlattı
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesinin düzenlediği sohbet toplantısına katılan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, şehrin dört bir yanına yapılan yatırımlarla topyekun kalkınmayı hedeflediklerini söyledi.

Recep Konuk Konyalı işadamı ve sanayicilerin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, Çumra’dan başlayarak, Cihanbeyli, Altınekin, Seydibey, Meram kampüslerinin tek tek ve niçin yapıldığını anlattı.

Çumra’ya kurdukları ikinci şeker fabrikasının pancar kotasını ikiye katlamak için yapıldığını, etanol tesisinin, sıvı karbondioksit tesisinin, organik gübre tesisinin, buharlı küspe kurutma ile paketli küspe tesisinin yan ürünleri kıymetli ürüne dönüştürerek, ekonomik değerini yükselterek oluşan kaynakla tarımsal ürünü daha iyi fiyatla alabilmek için kurulduğunu vurgulayan Konuk, “Atık ısı ile seracılık yapmamızın, balık üretmemizin çerden, çöpten kaynak üretmek anlamına geldiğini de biliyorsunuz. )Hamyağ Fabrikasını Konya çiftçisinin ekemediği ayçiçeğini, kanolayı ekebilmesi, üstelik de ülkemizin her sene ithalata akıttığı milyarlarca dolar dövizin yönünün bu topraklara dönmesi için kurulduğunu da biliyorsunuz. Seydibey dondurulmuş Parmak Patates Tesisi ile Patates Nişastası Fabrikasının pancar münavebesine patatesin dahil olması için kurulduğunu da biliyorsunuz. Patates Nişastası Fabrikasının çiftçinin elinde patates çürürken ülkemizin patates nişastası ithalatı için her sene 45-50 milyon dolarlık ithalat ayıbına son vermek için kurulduğunu da biliyorsunuz. Damla Sulama Tesisinin üreticinin İsrail ve Yunanistan merkezli iki marka tarafından soyulmasına dur demek için kurulduğuna da şahitsiniz. 2014 yılında damla sulama borusu fiyatlarının o tesisin üretime başladığı 2007 yılındaki fiyatlardan aşağıda olduğunu da biliyorsunuz. PVC Boru ve Korige Boru Fabrikalarını niçin kurduğumuza da vakıfsınız. Tohum için niye bu kadar çabaladığımızı da biliyorsunuz. Bu ülkenin mısır üretmek için ihtiyaç duyduğu tohumun yüzde 90’ını ithal etmesine herkes gözünü kapatsa bizim kapatmayacağımızdan şüpheniz yoktur herhalde” dedi.

“KONYA’YA 2.1 MİLYAR DOLAR KAYNAK GİRİŞİNE ARACILIK EDİYORUZ”

Konuk, Konya ekonomisine değer kattıklarını ifade ederek, “Biz şekeri sadece şeker olarak satmayacağımız, Konya çiftçisinin ürettiği patatesi katma değerli hale getirebileceğimiz, ayçiçeğini, mısırı işleyebileceğimiz, üstelik de bu üretim prosesi sırasında çıkan yan ürünleri ve atıkları nihai ürün haline getireceğimiz yatırımları yaptığımız için Konya’ya her yıl yaklaşık 5 milyar lira yani aşağı yukarı 2,1 milyar dolar kaynak girişine aracılık ediyoruz. Yani İstanbul’da yapılan kahvaltıda ekmeğe sürülen fındık kreması, İzmir’de Kordon’da bankta yenilen çikolata, Ankara’da dönerin yanında içilen ayran, Bursa Uludağ’da mangalda pişen sucuk, Bağdat’ta çocukların cebine konulan gofret, Belçika’da ambalajı açılan tablet çikolata veya Antalya’da tencereye dökülen ayçiçeği yağı, meşhur alışveriş merkezlerinde hamburgerin yanında getirilen kızarmış patates için harcanan paradan Konya’ya Konyalıya pay alıyoruz. O aldığımız payı da daha çok üretip, tüketimde dönen paradan daha çok pay almamızı sağlayacak yatırımlara döndürüyor, hem tarlanın gelirini arttırıyor hem de daha çok kardeşimizin elinin ekmek tutmasını sağlıyoruz” diye konuştu.

Recepı Konuk, dünyada ilk 5 gıda şirketinden biri olma hedeflerini hatırlatarak, “İnşallah biz dünyanın ilk beş gıda şirketinden biri olarak adımızı listelere yazdıracağız. Hem gidişatımız onadır hem de bu hedefe inancımız tamdır. Çünkü ben şunu biliyorum, başarmak için hedefiniz olacak, hedefiniz yoksa zaten başarma şansınız da yoktur” şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, Recep Konuk’a günün anısına hediye verdi.

Yorumlar