Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan Alkan, yaptığı yazılı açıklamada, “3/7/2017 tarihli ve 2017/10548 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Karaman Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi sınırları, bölgede yapılan arazi düzenleme çalışmaları neticesinde özel mülkiyetleri de kısmi olarak kapsaması nedeniyle, bu çalışmaların sonucu oluşan yeni parsel sınırlarına göre revize edildiği bilgisi edinilmiş, 16 Şubat 2023 tarihli ve 32106 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesine göre önceki karar iptal edilerek yeni sınırlarıyla tekrar ilan edildiği görülmüştür. İlan edilen bu kararın ekinde yer alan bölge haritasında görüldüğü üzere, Karaman Serbest Bölgesi ve Karaman 2. Organize Sanayi Bölgesine sınır komşusu olan bu alan yaklaşık 15.415.000,00 m2 den oluşmaktadır. Bu kararın 16 Şubat 2023 te yayımlanmasıyla bu konuyla ilgili çalışmaların aylar öncesinden başlanıldığı işlemin rutini olarak ta bu tarihe denk geldiği anlaşılmaktadır.

Ancak 6 Şubat 2023 tarihinde, 13 milyonun üzerinde insanımızın yaşadığı, 11 ili kapsayan alanda gerçekleşen, asrın felaketi olarak adlandırılan bu büyük afet, ülkemizin deprem gerçeği ile her zaman yüz yüze olduğunu bir kez daha çok acı bir şekilde hepimize hatırlatmıştır, yaraların hep birlikte sarılmaya çalışıldığı şu günlerde kamuoyunda, ülkemizin stratejik sanayi yatırımlarının deprem riski nispeten daha az olan bölgelere kaydırılması gerektiği daha çok konuşulmaya başlanmıştır.

Bu durumdan ötürü, ileride devletimizin bu yönde alabileceği bir kararda değerlendirmek üzere, konum ve büyüklük açısından bu kadar avantajlı başka bir bölgenin bulunması zor olabileceğinden, günümüzde her ne kadar enerji ihtiyacı ön planda olsa da bir sanayi yapılanmasına uygun olmayıp, Enerji İhtisas Endüstri Bölgesine uygun olabilecek, Devletin hüküm ve tasarrufunda bulunan yerler bulunabilir. Halbuki sözkonusu bölge; Serbest Bölge ve 2. OSB alanını da düşünürsek yaklaşık 20.000.000 m2 lik bir alandır, herhangi bir kamulaştırma maliyeti olmadan Sosyal donatıları ve Sanayi kuruluşları ile birlikte bir bütün olarak değerlendirilebilecek bir şekildedir.

Tüm bu nedenlerden dolayı Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, ilgili tüm yetkililerimiz tarafından bu konunun tekrar değerlendirilmesi hususunda ilgililerin bilgilerine arz eder, bu vesileyle Cenabı Hak’tan; afet dolayısı ile vefat eden vatandaşlarımıza Rahmet , geri de kalanlarına sabır, yaralılarımıza şifa, görevlilerimize kuvvet, Yüce Milletimize bir daha böyle acılar göstermemesini niyaz ederim. Saygılarımla” ifadelerine yer verdi.