Düzenlenen toplantıya Helal Akreditasyon Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Soylu, Ticaret İl Müdürü Adem Özcan, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Bayram Güzel, Konya TSE Bölge Müdürü Mehmet Yıldırım, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Çelik, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan Alkan, Yönetim Kurulu Üyeleri, Tarım İl  Müdürlüğü, KOSGEB, MEVKA yetkilileri ve oda  üyeleri katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan Alkan, helal ürün ve hizmetlerin belgelendirilmesine ilişkin ilgi ve talebin  her geçen gün arttığını, helal  belgeli ürün ve hizmetlerin, helal olmalarının yanı sıra temiz ve sağlıklı olmaları sebebiyle aranılan ve tercih edilen bir tüketim önceliği haline geldiğini ve  son yıllarda hayatımızda helal kavramının daha da ön plana çıktığını söyledi.

Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan Alkan’ın konuşmasının ardından Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Soylu, seminerde yaptığı sunumda kurum hakkında bilgi vererek, yürütülen çalışmalardan bahsetti. HAK’ın helal belgesi veren kuruluşları denetleyen bir kurum olduğunu söyleyen Soylu, “Bugün Müslüman nüfusun dünyanın neresine giderse gitsin ürünün üzerindeki helal logosunun gerçek olup olmadığı noktasında kafasında soru işareti varsa bu hepimizin sorumluluğunu arttıran bir husustur.

Soylu, İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) tarafından yürürlüğe konulan standartlar ve geliştirilen helal belgelendirme sistemi vasıtasıyla bu alandaki eksikliğin hızla giderilmeye başlandığına ve ülkemizin bu alandaki öncü ülkeler arasında yer aldığına dikkat çekti.

Getirilen yeni düzenlemeyle yurt içinde tüketicilere arz edilecek tüm ürün ve hizmetlere yönelik düzenlenen helal belgelerinin HAK tarafından akredite edilmiş, denetimlerden geçmiş yetkili kuruluşlarca verilmesi gerektiğinin altını çizen Zafer Soylu, helal belgelerine yönelik devlet desteklerinden bahsetti.
Seminerin sonunda Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan Alkan,  HAK Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Soylu’ya günün anısına hediye takdim etti. 

5655168701703166309

20635055511703166310