Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından tüm Türkiye’de depremzedeler için yardım seferberliği başlatıldı.  Tüm Türkiye’de olduğu gibi Karaman’da da vatandaşlar depremzedeler için özveriyle çalışmaya başladı.

Öte yandan deprem bölgesinden Karaman’a gelen depremzedelerin giyim ihtiyaçlarının karşılanması için Karaman Gençlik Merkezindeki kapalı spor salonunda valiliğinin koordinatörlüğünde hayır çarşısı kuruldu. Depremzedeler kendileri için tasnif edilen alanlardan ihtiyaç duydukları kıyafetleri temin edebiliyor.

Türk Kızılay Derneği Karaman Şubesi Başkanı Adem Küçükyarma’da depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Küçükyarma, Kredi Yurtlar Kurumunda kalan depremzedelerin temizlik malzemesi ihtiyaçlarını karşılamak için kampanya başlattıklarını da duyurdu.

Küçükyarma, “Karaman’da Yunuskent’teki futbol sahasının karşısındaki gençlik merkezimizde faaliyetlerimize devam ediyoruz. Yaklaşık bin metre kare alandaki hayır çarşısında depremzedelerimizin ihtiyaçlarını gidermeye devam ediyoruz. İki kalem ihtiyaçlarımız var bunun içinde bağış bekliyoruz. Bunun birincisi deprem bölgesinde görev yapacak UMKE ekipleri için uyku tulumu istiyoruz. Dağcılıkla uğraşan elinde uyku tulumu bulunan bağışlamak isteyen arkadaşların bağışlarını buradan alabiliriz. İl Sağlık Müdürlüğüne vermek için UMKE ekipleri için uyku tulumlarını alabiliriz. İkinci konumuz Kredi Yurtlar Kurumumuza depremzedelerimiz gelmeye başladılar. Her bir odanın ihtiyaç duyduğu bazı temizlik malzemeleri var. O yüzden bir faydam dokunsun, ne yapabilirim diye düşünen Karamanlı hemşehrilerimiz varsa bir adet poşetle bir odanın belli süreli hijyen ihtiyacını temizlik malzemelerini karşılayabilirler. Hijyen malzemesi kampanyası başlattık. KYK yurtlarına bağışta bulunmak isteyen vatandaşlar bir poşet içerisinde toz deterjan, villada takımı, tuvalet kağıdı, sıvı el sabunu ve şampuan. Bu beş kalemden oluşan bir alışveriş yapar ve bize gençlik merkezi içerisindeki Kızılay mağazamıza getirirse biz bu yardımları Kredi Yurtlar Kurumlarına götürüp, her bir depremzede ailesinin odasına teslim edilmek üzere bırakacağız” dedi.