banner464

Anafod Derneği’nden Kınık Köyüne Ziyaret

İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği’ne (ANAFOD) üyesi 50 kişiden oluşan bir ekip, Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık köyüne ikinci ziyaretlerini gerçekleştirdi.Bilecik Belediyeler Birliğinin Bursa Eskişehir Bilecik...

Anafod Derneği’nden Kınık Köyüne Ziyaret

İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği’ne (ANAFOD) üyesi 50 kişiden oluşan bir ekip, Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık köyüne ikinci ziyaretlerini gerçekleştirdi.Bilecik Belediyeler Birliğinin Bursa Eskişehir Bilecik...

05 Aralık 2014 Cuma 15:35
123 Okunma
Anafod Derneği’nden Kınık Köyüne Ziyaret
İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği’ne (ANAFOD) üyesi 50 kişiden oluşan bir ekip, Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık köyüne ikinci ziyaretlerini gerçekleştirdi.

Bilecik Belediyeler Birliğinin Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Kalkınma Bakanlığının Ortaklaşa hazırlandığı ’’Bilecik Dünya Turizm Destinasyonu Oluyor Projesi’’ kapsamında Eko Turizm Köyü olarak nitelendirilen Kınık Köyüne turizm akını devam ediyor. Eko Turizm ve çömlekçiliğin merkezi olan Kınık Köyünün son ziyaretçileri, fotoğraf severler tarafından kurulan ve içlerinde Cumhuriyet Savcılarının, köşe yazarlarının, ünlü firmaların genel müdürlerinin, birçok Entelektüel isimlerin ve ünlü simaların olduğu ANAFOD heyeti oldu. Gerçekleştirilen ziyarette Sıdıka İnci Çelik, Gül Özalp, Fikri Özalp gibi ünlü isimlerin katıldığı gezi programında fotoğraf sanatçıları birbirinden güzel fotoğraf karesi yakaladı.

Aynı zamanda Kınık Eko Turizmi faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen gezi programında; köy yaşantısı, Kınık çömlekçiliği, Kınık Köyü ve yakın bölgenin yemek ile giyim-kuşam kültürü yakından takip edildi. Sezon Tur Firma Yetkilisi ve aynı zamanda Tur Rehberi olan Didem Peker Kınık Köyünün turizm anlamında büyük yol kat ettiği görüldüğünü belirterek, “Büyük bir hayranlık ile gezi düzenlediğimiz Bilecik İli Pazaryeri İlçesine bağlı Kınık Köyü, gerçekten herkes tarafından ziyaret edilmeli diye düşünüyorum. Burada bozulmamış köy yaşantısından tutun da içerisinde birçok doğal güzelliği barındıran şirin bir köy. Tur Operatörleri olarak, Turizm açısından ele alınması ve paket turların düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Büyük bir heyet ile ziyaret ettiğimiz ve binlerce fotoğraf karesi yakaladığımız Kınık Köyünün ileride turizm açısından iyi yerlerde olacağını düşünüyoruz. Bizler de tur operatörleri olarak bu özelliklerini ve güzelliklerini anlatacağız’’ dedi.

Gerçekleştirilen gezi programında yöreye has çömlekte pişirilen ve sunulan yemeklerin yanı sıra, Pazaryeri ilçesinin meşhur bozasının tadına bakılırken; Bozcaarmut Gölet’inin de eşsiz güzelliği fotoğraf karelerine alındı.

ANAFOD fotoğrafçıları Kulübü Derneği üyeleri İnci Çelik, Fikri Özalp, İlknur Atlı’nın Kınık Köyünde çekmiş oldukları fotoğraflar, FIAP Patronajlı yani uluslararası özellik taşıyan ve tüm dünyadaki yarışmacıların katılabildiği fotoğraf yarışmasında elemelerden geçip derece almaya hak kazandı.

Bilecik Belediyesi Turizm Koordinatörü Serkan Bircan, son yıllarda Bilecik’in Turizm alanında alınmasının mutluluk verici olduğunu belirterek şunları söyledi. ’Bilecik; gelenekleri, zengin tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkıyor. Dört bölgede toprağı bulunan, ekolojik yapıda olan, organik tarıma elverişli arazilere sahip aynı zamanda 6 büyük Organize Sanayisi olan içerisinde büyük marka firmaları barındıran bir şehir. Son yıllarda Gerek Kalkınma Ajanslarının, gerek Kurumların ve Sivil Toplum Kuruluşların Turizme kazandırdığı ivme giderek artıyor. Turizm ile küllerinden yeniden doğuyor. Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı, Bilecik Belediyeler Birliği, Bilecik Belediyesi ve BEBKA ile ortaklaşa hazırlanan Turizm Projeleri ve Fizibiliteleri kapsamında Bilecik’in mevcut Turizm kaynakları ortaya çıkarıldı ve meyveleri toplanmaya başlandı. Bütün bunları düşündüğümüzde, 2015 yılı Turizm için dönüm noktası olacağını tahmin ediyoruz’’ dedi.

Yorumlar