banner464

Antandros Antik Kenti Mecliste

Kazdağları’nın antik zenginliği tarihi Antandros kentiyle ilgili fotoğraf sergisi TBMM Başkanı Cemil Çiçek, milletvekilleri ve çok sayıda davetlinin iştirakiyle TBMM’de açıldı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit’te kazıları...

Antandros Antik Kenti Mecliste

Kazdağları’nın antik zenginliği tarihi Antandros kentiyle ilgili fotoğraf sergisi TBMM Başkanı Cemil Çiçek, milletvekilleri ve çok sayıda davetlinin iştirakiyle TBMM’de açıldı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit’te kazıları...

23 Aralık 2014 Salı 17:49
83 Okunma
Antandros Antik Kenti Mecliste
Kazdağları’nın antik zenginliği tarihi Antandros kentiyle ilgili fotoğraf sergisi TBMM Başkanı Cemil Çiçek, milletvekilleri ve çok sayıda davetlinin iştirakiyle TBMM’de açıldı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit’te kazıları devam eden 2700 yıllık geçmişe sahip olan Antandros antik kentinin Anadolu’nun ve Avrupa’nın tarihine ışık tutacak önemli bir değer olduğunu söyledi.

Kazdağları’nın ve Kuzey Ege’nin tarihi antik kenti Antandros’ta (AFİAP) sanat tarihçisi ve fotoğraf sanatçısı Firdevs Sayılan tarafından çekilen 32 adet fotoğraftan oluşan sergi TBMM Mustafa Necati Kültür Evi’nde açıldı. Açılışa TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, Balıkesir milletvekilleri Ayşe Nedret Akova, Namık Havutça, Haluk Ahmet Gümüş, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Edremit Kaymakamı Abdulhamit Erguvan, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ile çok sayıda davetli katıldı. Çiçek, “Öncelikle böyle güzel bir çalışmaya ev sahipliği yaptığımız için kendimi mutlu hissediyorum. Bu coğrafya birçok medeniyete ev sahipliği yapıyor. Bunların bir kısmını biz görüyoruz, ama önemli bir kısmı toprağın altında. Bunlar ülkemizin önemli zenginlikleridir ve gelecek nesillere bırakabileceğimiz en değerli hazinelerimizdir. Bunların gün ışığına çıkarılması hem bizim ülkemiz, hem de insanlık için çok önemlidir. Bu bölgemiz hakikaten gezilmeye, görülmeye değer, doğal miras olarak en zengin bölgelerden birisidir. İnşallah hep beraber sahip çıkarız. Yer altındaki zenginlikleri gün ışığına çıkarmak suretiyle dünyaya da tanıtmış oluruz. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Herkesi ve tüm Ankaralıları buraya davet ediyorum” dedi.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, 2750 yıllık geçmişe sahip olan Antandros antik kentinin Anadolu’nun ve Avrupa’nın tarihine ışık tutacak önemli bir değer olduğunu ifade ederek, “Edremit Belediyesi olarak Antandros’un tarih, kültür ve turizm açısından bölgemizin yükselen değeri olduğunun ve bizlere gelecek nesillere aktarılmak üzere emanet edildiğinin bilincindeyiz. Geçmişine sahip çıkmayan nesillerin geleceği doğru kuramayacağı düşüncesi ile yaklaşık 15 yıldır büyük bir emek ve özen ile ortaya çıkarılan Antandros antik kentindeki çalışmalara destek olmayı hem bir görev, hem de geleceğe yönelik bir sorumluluk olarak görüyoruz. Dünyanın ilk güzellik yarışmasına ev sahipliği yapan ve Roma kentinin kurucusu Aeneas’ın gemilerini inşa ettiği Antandros, ülkemiz ve bölgemiz turizmine ciddi katkı sağlayacaktır. Antandros’un en kısa sürede ören yeri statüsünü alıp turizme açılması için belediyemiz imkanları dahilinde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Folklor gösterileri sunulurken, Antandros’tan gemi ile İtalya’ya giderek Roma kentini kuran Anenas’ın soğuk heykeli de ilgi ile karşılandı. "Kazdağları’nın Antik Zenginliği Antandros Gün Işığına Çıkıyor" fotoğraf sergisi 28 Aralık 2014 tarihine kadar açık kalacak.

Yorumlar