banner464

"Bozok Bereket Kervanı" 3 yılda 115 bin kişiye ulaştı

YOZGAT (AA) - Yozgat Valiliği ve Belediyesinin 3 yıldır sürdürdüğü, bir gezici tır ve 6 araç sayesinde ilçe ilçe iftar sofralarının kurulmasını sağlayan "Bozok Bereket Kervanı"nda, 3 yılda 115 bine yakın kişi iftar yaptı. Araçların...

"Bozok Bereket Kervanı" 3 yılda 115 bin kişiye ulaştı

YOZGAT (AA) - Yozgat Valiliği ve Belediyesinin 3 yıldır sürdürdüğü, bir gezici tır ve 6 araç sayesinde ilçe ilçe iftar sofralarının kurulmasını sağlayan "Bozok Bereket Kervanı"nda, 3 yılda 115 bine yakın kişi iftar yaptı. Araçların...

15 Temmuz 2015 Çarşamba 11:14
122 Okunma

YOZGAT (AA) - Yozgat Valiliği ve Belediyesinin 3 yıldır sürdürdüğü, bir gezici tır ve 6 araç sayesinde ilçe ilçe iftar sofralarının kurulmasını sağlayan "Bozok Bereket Kervanı"nda, 3 yılda 115 bine yakın kişi iftar yaptı. 

Araçların belirlenen ilçeye giderek binlerce kişilik sofra kurulmasını sağladığı proje kapsamında, il protokol üyeleri, esnaf ve vatandaşlar akşam düzenlenecek iftara davet ediliyor. Sahne tırı sayesinde oruçlarını ilahiler eşliğinde açan vatandaşlara, Turizm ve Otelcilik Lisesi öğrencilerinin yaptıkları yemekler ikram ediliyor.

Birlik ve beraberlik sağlamak amacıyla hazırlanan projede, 3 yıldır 7'den 70'e binlerce vatandaşa kapılarını araladı.

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan ayının bereketinden yararlanmak, Yozgat’ı ve Bozok kelimesini tanıtmak, birlik ve beraberlik içerisinde kardeşlik ruhunu tesis etmek adına 3 yıl önce “Bozok Bereket Kervanı" projesini hayata geçirdiklerini hatırlattı. 

Ramazanda birlik ve beraberliği sağlamak için yeni bir metot geliştirmek istediklerini dile getiren Yazıcı "Bu projenin adını 'Bozok Bereket Kervanı’ koyduk. ‘Gönül soframızda buluşalım’ sloganıyla yola çıktık. Ramazan ayının birleştirici özelliğinden dolayı 3 yıl önce mübarek ayda proje başlattık. Projenin genel amacı il merkezindeki sivil toplum kuruluşları, kamu görevlileri ve manevi dinamiklerle tüm halkımızı bir araya getirmek ve il bazında kucaklaşmak" diye konuştu. 

- 50 yakın yerde iftar verdi

Proje kapsamında 3 yıldır ramazan ayında iftarlarını il merkezinde, süslü mekanlarda, mükellef sofralarda değil bütün Yozgat halkıyla yapabilmek için uğraş verdiklerini ifade eden Yazıcı, şöyle devam etti:

"(Bozok Bereket Kervanı Gönül Sofrasında Sizlerle) sloganıyla yola çıktığımız bu programda bugüne kadar 50’ye yakın yerde iftar verildi. Yaklaşık 115 bin insanımızla bir araya gelindi. Halen Bozok Bereket Kervanı olarak iftar yemeklerimiz devam ediyor. Hangi ilçe veya hangi beldeye gidersek,  iftar verilecek ortamlar hazırlanırken, belediye başkanımız ve daire müdürlerimizle hep beraber o ilçedeki esnafı, mahalleliyi, eşrafı gezerek insanları yemeğe davet ediyoruz" diye konuştu.

Yozgat merkez ve ilçelerdeki iftarlarda bin 500 ile 2 bin kişilik yemek verildiğini dile getiren Yazıcı, yemeklerin Turizm ve Otelcilik Lisesinde pişirildiğini söyledi.

Bir gezici tır ve 6 araçtan oluşan kervanın amacına ulaştığını vurgulayan Yazıcı, şunları kaydetti:

"Alanda 6 dakika içerisinde hazırlanabilen bir sahne tırımız var. 4 bin kişiyi aynı anda ağırlayacak bir ekipman oluşturduk. Bununla ilgili kendi elemanlarımız, kendi memurlarımız toplu halde hareket edip beraberce çalışarak bu faaliyeti icra ediyoruz. Önce alan dolduruluyor, alana jeneratörler konuluyor. Halk davet ediliyor. İftara yarım saat kala Kur'an-ı Kerim ile il, ilçe müftülerimiz ramazan ayının maneviyatına uygun dualar ediyorlar. Bütün insanlar, fakir zengin ayrımı yapmadan bir araya geliyoruz. İftar saatiyle yine kendi okulumuzda hazırlanmış olan yemekler vatandaşlarımızın önüne getiriliyor."

Yazıcı, bu faaliyette vatandaşın yerinden hiç kalkmadığına vurgu yaparak, "Huzur ve huşu içerisinde yerinden kıpırdamadan iftar saatini bekliyor. İftarla birlikte Yozgat Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri sahnede ilahiler seslendiriyorlar. Belki her gün aynı yemekleri yiyoruz ama her gün farklı yerlere gittiğimiz için bizim için aynı yemeğin bir farkı oluyor" ifadelerini kullandı.

-Maddi destek alınmıyor

Vali Yazıcı, ramazan ayında hayırlı niyetlerle yola çıktıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Yemeklerimizi çok steril bir ortamda hazırlatıyoruz. Helale en yakın kazancımızdan yemeklerimizi temin ediyoruz. Yemek ikram etmek isteyenler, masrafı karşılamak isteyenlerden de almıyoruz. Sünnete uygun, israfa kaçmadan yemekleri vatandaşlarımıza sunuyoruz. İnsanlarımız hep birlikte aynı duaya amin diyen, aynı ortamda buluşan, milletvekiliyle, valisiyle, kaymakamı ve belediye başkanıyla bir araya gelen halkımız, yediği yemekten ayrılırken de bir rahatlık içerisinde, huzur içerisinde ayrılıyor. Ramazan ayını Yozgat’ta bu şekilde, Bozok Bereket Kervanı ile geçiriyoruz. Bu yıl da üçüncüsünü icra ettik. Gelecek yıllarda nasip olursa devam ettirmeyi planlıyoruz."

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan da projeyle ramazan ayının rahmetinden, bereketinden olabildiğince istifade etmeye çalıştıklarını anlattı.

"Gönül sofrasında sizlerle" sloganıyla başlatılan projeyle herkese ulaşmaya çalıştıklarını vurgulayan Arslan, "Zenginiyle fakirini, her kesimden insanı aynı sofrada buluşturmak istiyoruz. Resmi kaygıdan uzak, protokol kaygısından uzak bir şekilde halkımızla birlikte iftar yaparak, gönül soframızı paylaşmak istiyoruz. Oldukça güzel gidiyor. İnşallah nice kervanlarda buluşmayı diliyoruz" dedi.

Yorumlar