banner464

CAMİ TAVANINDA 6 KÖŞELİ YILDIZ MERAK UYANDIRIYOR!

Karaman’da bulunan Attariye Camisinin tavanı üzerinde bulunan 6 köşeli yıldız sembolü camiye gelenlerin ilgisini çekiyor.

CAMİ TAVANINDA 6 KÖŞELİ YILDIZ MERAK UYANDIRIYOR!

Karaman’da bulunan Attariye Camisinin tavanı üzerinde bulunan 6 köşeli yıldız sembolü camiye gelenlerin ilgisini çekiyor.

02 Şubat 2016 Salı 09:13
2194 Okunma
CAMİ TAVANINDA 6 KÖŞELİ YILDIZ MERAK UYANDIRIYOR!

Attariye Camisinin tavanı üzerinde bulunan 6 köşeli yıldız sembolü camiye gelenlerin ilgisini çekiyor. Günümüzde yer alan bazı semboller, evrensel anlamlar taşımakla birlikte bu semboller insanlık tarihi boyunca çok uzun yıllardan beri günümüze ulaşmayı başarmıştır.

Farklı anlamlara sahip bu özel semboller, aynı zamanda özellikleri itibariyle de insanlarda oldukça merak uyandıran bir konu haline geliyor. Evrensel anlam taşıyan semboller arasında yer alan ve dünya çapında en bilinir sembollerden birisi olan sembol ise iki eşkenar üçgenin iç içe girmesiyle oluşan 6 köşeli yıldız sembolü. Bu yıldızın diğer adı ise Hexagramdır.

6 köşeli yıldız sembolü görüldüğü zaman, zihinlerde akıllara ilk olarak İsrail ve Yahudilik kavramları gelmekte. Bundaki neden ise, bu sembolün İsrail bayrağında yer almasıdır. Bu nedenle 6 köşeli yıldız sembolü İsrail Devleti ve Yahudilik diniyle özdeşleştirilmiş bir sembol haline gelmiştir.

ATTARİYE CAMİSİNDEKİ SEMBOL ESRARENGİZ ÖZELLİKLER TAŞIYOR

Toplum açısından bu sembol bu şekilde değerlendirilmekte. Fakat bu sembol çok daha karmaşık ve esrarengiz özellikler taşıyor. Çünkü, günümüzde İsrail Devleti’nin bayrağında bulunan bu sembol, Osmanlı Devleti zamanında birçok sanat eserlerinde kullanılırken, camilerde dahi bu sembol kullanılmıştır. Bu camilerden biri ise Attariye Camisidir. Attariye Camisinin ilk inşa dönemi ve yapanı hakkında kesin bilgi yoktur. Değişik tarihlerde tamir edildiği anlaşılmaktadır. Yapılış dönemi belli olmayan bu cami ve sembol camiye gelenlerin akıllarında soru işareti bırakıyor. İslamiyet dininde oldukça önemli ve değerli olan bu sembol, Hz.Süleyman’ın mührü anlamına gelirken Hz.Adem’in cennetten getirdiği 3 şeyden biri olarak da kabul ediliyor. Bu nedenle bu sembole eski Türk Devletlerinde ve de Osmanlı Devletinde oldukça değer verilerek eski zamanlarda padişahların kıyafetlerinde dahi bu sembol kullanılmış bulunmaktadır.

İslamiyet dininde Mühr-ü Süleyman yani Süleyman’ın mührü olan bu sembol, Hz.Süleyman’ın yüzüğündeki semboldür. Bu sembol Hz. Süleyman’ın yüzüğünün üst kısmına yer alarak bu peygamber bu yüzük sayesinde tarihte dünyaya hükmetmiştir. Hühr-ü Süleyman, Allah’ın CELÂL ve CEMÂL sıfatları anlamına da gelmektedir. Aynı zamanda Hz.Süleyman’ın bu yüzük sayesinde hayvanlarla konuştuğu da söylenmektedir.

6 KÖŞELİ YILDIZ SEMBOLÜ KARAMANOĞLU BEYLİĞİNİN BAYRAĞINDA DA YER ALDI

Günümüzde sadece İsrail Devleti ve de Yahudilik diniyle özdeşleştirilmiş olan bu sembol, aynı zamanda eski Türk Devletlerinin bayraklarında ve sancaklarında da yer almış durumdadır. Buna ise verilebilecek en iyi örneklerden birisi, Karamanoğlu Beyliğinin bayrağıdır. Bu beyliğin bayrağında 6 köşeli yıldız sembolü yer almıştır. Bunun dışında Teke Beyliğinin Sancağında da bu sembol kullanılmıştır. Bu beylik Akdeniz bölgesinde hüküm sürmüş ve sembolde her köşenin üzerine bir hilal koyularak İslam boyları ve dini simgelenmiştir. Candaroğlu beyliğinin sancağında da bu sembol kullanılmış durumdadır.

SEMBOL MUSEVİ HAZAR TÜRK’LERİNDEN İSRAİLLERE GEÇTİ

Tarihteki kullanımına bakıldığında oldukça eski bir tarihi olan bu sembol, İslam dininde önemli bir sembol olarak görülmüş ve bazı sancaklarda da bu sembole İslamiyet’de çok önemli yeri olan 4 Halife’nin isimleri bile yazılmıştır. Sembolün neden İsrail bayrağının sembolü haline geldiğine bakıldığında ise, bunun nedeni Eski Hazar boylarıdır. Bilindiği üzere dünya üzerinde yer alan dünya üzerindeki Musevilerin çoğunun kökeni Musevi Hazar Türk’lerinden gelmektedir. Bu sembolün İsrail bayrağında neden mavi renkte olduğuna bakıldığında ise, eskiden yaşamış olan Türk boylarının hemen hemen hepsinde mavi rengin Tanrı’yı işaret etmedir.

Günümüzde iki üçgenin bir araya geçmesiyle altı köşeli yıldız sembolü, Mühr-ü Süleymandır ve de Osmanlı Döneminden kalma çoğu camide de motif olarak kullanılmıştır.

Tunahan YILDIRIMER

Son Güncelleme: 02.02.2016 12:01
Yorumlar