banner464

Ermeni Sanatçı, Devlet Adamlarını Resmetti

Ermeni asıllı Türk vatandaşı ressam ve heykeltıraş Erol Sarafyan, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da aralarında bulunduğu devlet adamlarını portreye resmetti.Ermeni...

Ermeni Sanatçı, Devlet Adamlarını Resmetti

Ermeni asıllı Türk vatandaşı ressam ve heykeltıraş Erol Sarafyan, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da aralarında bulunduğu devlet adamlarını portreye resmetti.Ermeni...

22 Ekim 2014 Çarşamba 10:27
76 Okunma
Ermeni Sanatçı, Devlet Adamlarını Resmetti
Ermeni asıllı Türk vatandaşı ressam ve heykeltıraş Erol Sarafyan, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da aralarında bulunduğu devlet adamlarını portreye resmetti.

Ermeni asıllı Türk vatandaşı ressam ve heykeltıraş Erol Sarafyan, 1997 yılından beri devlet büyüklerine yönelik yaptığı çalışmaları ‘9’uncu Kişisel Sergi’ adı altında 25 Ekim Cumartesi günü sergilemeye hazırlanıyor. Kumkapı’daki Meryem Ana Kilisesi’nde sergilenecek eserlerin arasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın portreleri bulunuyor. Sergide suluboya, yağlıboya ve karakalem teknikleri ile yaptığı 40 adet eserin yanı sıra aynaya bakarak kendisini çizdiği özel eseri de yer alıyor.

“RECEP TAYYİP ERDOĞAN BENİ ETKİLEDİ”

İlk kez kilisede sergi açtığını söyleyen Erol Sarafyan, “Devlet büyüklerimizin resimlerini çizerken beni etkileyen bazı sebepler oldu. İlk olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın portresini yaptım, kendilerine de gösterdim. Kendisi çok beğendi. Daha sonra 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resmini yaptım. Daha sonra Recep Tayyip Erdoğan’nın çocuklara olan yakınlığı, kendisi şiir okurken duyduğu hassasiyetler ve bu gibi durumlar beni etkiledi, onun da resmini çizmek istedim. Aynı zamanda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun portresini yaptım. Yaptığım çalışmaları da sergilemek istedim” dedi.

Devlet adamlarının resimlerini çizerken herkesten olumlu tepkiler aldığını söyleyen Erol Sarafyan, “Biz devlet büyüklerimizi seviyoruz. Ülkemiz için yapılan çalışmaları görüyoruz. Ülkemiz gün geçtikçe her gün ilerliyor. Bizim ülkemizin ilerlemesine mani olmasınlar. Bize kötülük yapmasınlar. Biz ülkemizi çok seviyoruz’’ ifadelerini kullandı.

25 Ekim saat 16.00’da Ermeni Cemaati Patrik Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan’ın katılımıyla açılacak olan 9’uncu Kişisel Sergi’ 29 Ekim 12.00 ile 18.00 saatleri arasında gezilebilecek.

EROL SARAFYAN KİMDİR?

İstanbul’da 1937 yılında doğan Sarafyan Yüksek Mimar Harutyun Sarafyan’ın oğludur. Babası ve Büyükbabası da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezundur. Henüz çocuk denecek yaşta, desenlere karşı büyük ilgi duyduğu için ressamlığa ve heykelciliğe yönelmiştir. Hintliyan İlköğretim Okulu ve Getronagan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 1961 yılında İstanbul Devlet güzel Sanatlar Akademisi dekoratörlük dalında ihtisas elde etmiştir. Papa 2. Jean Paul için yaptığı portreden dolayı Vatikan Madalyasını almış ve yaptığı eseri ise Vatikan Müzesi’ne hediye etmiştir.

Yorumlar