banner464

Karacaoğlan'ın Mezarı Nerede

Karacaoğlan Mezarı Konusunda Yeni Bulgular

Karacaoğlan'ın Mezarı Nerede

Karacaoğlan Mezarı Konusunda Yeni Bulgular

26 Nisan 2014 Cumartesi 12:38
915 Okunma
Karacaoğlan'ın Mezarı Nerede
 Barcın yaylasında üç güzel gördüm
Bir birinden üstün, Şivga fidandır.

Aklım şaştı, Garip belim büküldü,

Kaşlar hilal, gözler ahu cerandır.

Ünlü halk ozanı Karacaoğlan’ın yaşadığı coğrafya, sazıyla sözüyle dile getirdiği şiir ve türküler ve mezarının nerede olduğu konusunda öteden beri bir tartışmanın olduğu bilinmektedir. Ancak O’nun Antep’ten Muğla’ya uzanan Toros Dağları ve eteklerindeki yerleşim yerlerini gezdiği, dolaştığı türkülerinde geçen konu ve yer adlarından hareketle hep söylene gelmektedir. Hakkında yapılan araştırma ve çalışmalarda ulaşılan sonuçlar, bazı belirsizlikleri barındırsa da, O’nun Çukurova bölgesinde yaşadığına dair genel bir kanaat mevcuttur. Bugün Karacaoğlan hakkındaki bilgi ve kabüllerı tartışmaya açacak, yeni bir bulgu ile karşı karşıyayız. Bu bulgu Torosların eteğinde yer alan Karaman’ın Sarıveliler İlçesinde bulunan yeni bir mezar taşının bizlerde meydana getirdiği çağrışımlarıdır.
Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Karamanoğlu Devrine ait (Hacı Salih) Ulu Cami’nin yapılmakta olan restarosyon çalışmaları esnasında, Ulu Cami haziresinde bulunan devrin ve bölgenin önemli şahsiyetlerine ait olduğu tespit edilen bazı mezar taşları üzerindeki yazı ve bilgiler ışığında, bu mezarlardan birinin Karcaoğlan’a ait olabileceği tartışmalarını yeniden gündeme taşımış tır. Başta Vakıflar Bölge Müdürlüğü uzmanları olmak üzere, çeşitli üniversitelerden bilim adamları, Sarıveliler Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı nezaretinde ortaklaşa yürütülen çalışmalar, ilgili mezar taşının Karacaoğlan’a ait olabileceği tezini güçlendirmektedir. Çünkü hazirede bulunan bir mezar taşında ‘Karacaoğlanın Ruhuna Fatiha’ ibaresi mevcuttur. Bu bilgi bütün ezberleri bozacak türden yeni bir kanıt olarak kabul edilebilir. Ancak mezar taşı hakkındaki nihai bilgilere ise bilim adamlarının yapacağı tarihi ve bilimsel çalışmaların sonunda ulaşılacağı aşikardır.
Mezar taşının bulunma hikayesi şu şekilde gerçekleşmiştir. Hazirede bulunan mezar taşlarının resmini çekerek arşivleyen Araştırmacı Yazar Mustafa Ertaş, bu tarihi vesikaları Konya Necmeddin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akgül’e aktarmıştır. Mehmet Akgül, mezar taşlarına ait resimleri incelerken bir taşın üzerinde eski alfabe ile
‘Karacaoğlan’ın Ruhuna Fatiha’ ibaresinin bulunduğuna şahit olmuştur. Bu yeni bulguyu, başta Belediye Başkanlığı ve İlçe Kaymakamlığı ile çeşitli üniversitelerde görev yapan ve alanlarında uzman kişilerin bulunduğu kamuoyu ile paylaşmıştır. Alınan ilk zaman görüşlerine göre, ilgili mezar taşının Karacaoğlan’a ait olabileceği konusunda, özellikle yazı stili ve tarihi göz önüne alınarak, önemli verilere ulaşılmıştır.
Bu bilgiler ışığında Sarıveliler Kaymakamı Sayın Ömer Faruk İLHAN,Sarıveliler Belediye Başkanı Sayın Hayri Samur, restarosyunu yapılmakta olan Ulu Cami haziresinde tespit çalışmalarında bulunarak mezar taşının korunması için gerekli önlemlerin alınmasını kararlaştırmışlardır.
Ulu Cami haziresinde bulunan mezar taşındaki bilgiler doğrultusunda, İlçe Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı öncülüğünde Karacaoğlan’ın mezarının Sarıveliler’de olup olmadığı hususunda alanlarında uzman bilim adamları heyeti-tarih, halk edebiyatı, sanat tarihi, arkeolog ve hattat- oluşturulmuştur. Ayrıca konu Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Anıtlar Yüksek Kurulu ile paylaşılmış olup, tespit ve değerlendirme çalışmaları başlatılmıştır. Ulaşılacak kesin sonuçlar teşkil edilen heyet tarafından yapılmakta olan çalışmalar sonuçlandığı zaman bir toplantı ile kamuoyuna açıklanacaktır.
Yıllardır kamuoyunu Karacaoğlan’ın Sarıveliler havalisinde yaşadığı konusunda uyaran, araştırmalar yapan herkese ve Karacaoğlan adına her yıl şenlikler düzenleyerek konuyu canlı tutan Sarıveliler Belediye Başkanı’na duyarlılıkları için teşekkür eder, meseleyi kamuoyuna saygı ile arz ederiz.

Son Güncelleme: 26.04.2014 12:46
Yorumlar