banner464

KARAMAN’DA EBRU SANATI GELECEK NESİLLERE AKTARILIYOR

Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezleri bünyesinde devam eden ebru sanatı gelecek nesillere aktarılıyor.

KARAMAN’DA EBRU SANATI GELECEK NESİLLERE AKTARILIYOR

Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezleri bünyesinde devam eden ebru sanatı gelecek nesillere aktarılıyor.

03 Nisan 2015 Cuma 16:27
217 Okunma
KARAMAN’DA EBRU SANATI GELECEK NESİLLERE AKTARILIYOR
Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi’nde başlatılan kurs yaklaşık 2 aydır devam ediyor. Kursa her yaştan katılım oluyor. Kursiyerler özellikle günün stresini ebru sanatının rahatlatan özelliğiyle atıyor. Osmanlı’dan süregelen bu sanatın yaşatılması için Karaman'da kurslar açılıyor. Bazı kursiyerler ise ileride ebru sanatını meslek haline dönüştürerek hediyelik eşya ve süs eşyaları yaparak para kazanmayı hedefliyor.
Ebru Sanatı hakkında bilgi veren Usta Öğretici Mustafa Konuk,” Ebru sanatı geleneksel sanatlarımızdan olup Osmanlı kültüründe var olan Osmanlı’da saray kültüründe insanların reabilite olması için ortaya çıkmış insanları psikolojik olarak rahatlatan bir sanattır. Geçmişi 1500'lü yıllara dayanır. Ancak yakın zamana kadar Ebru sanatıyla ilgili çok çalışmalara yapılmamıştır. Ama günümüzde ebru sanatına olan ilgi alaka halk eğitim merkezleri, valilikler ve belediyeler aracılığıyla ilgi çoğalmaya başlamıştır. İmkanlar olanaklar halinde gelişmektedir. Burada liseli ve üniversiteli arkadaşlara haftanın belli günlerinde ebru sanatının tekniklerini ve uygulamasını öğreterek bu sanatın ilerleyen zamanlara ulaşmasını ve bizim geleneksel el sanatlarımızın zenginliğini burada anlatıyoruz. Ebru sanatı kitre, boya, tarak, tekne ve bizler yardımıyla olan kağıt kumaş ve ahşap üzerine uygulanabilen bir sanattır. Bizde haftada iki gün buraya gelerek arkadaşlara genç arkadaşlara bu sanatı öğretmeye çalışıyoruz” dedi.
Yaklaşık 2 aydır ebru kursuna gelerek ebru sanatının inceliklerini öğrendiklerini dile getiren kursiyerler,” Karaman Gençlik Merkezi’nde devam eden ebru kursuna katılarak, ebru sanatının yapılışını, ebru sanatı ile rahatlamayı, özellikle okuldan sonra bu sanat ile uğraşarak stres atmak çok keyifli. Yaklaşık 2 aydır bu kursa geliyoruz. Karaman’da ki tüm genç arkadaşlarımızın bu kursa gelip eğitim almalarını tavsiye ediyoruz” dediler.
Ebru Sanatının öğrenmenin yanında hediye olgusu da oluşturduğunu ifade eden Spor İl Müdürü Hayati Kısacık ise,” Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezlerimizde devam eden ebru kurslarımızda kursiyerler üç buçuk aylık bir eğitimden sonra ebru sanatının yapılış ve tekniklerini öğrenmektedirler. Burada ki birinci amaç, Gençlik Merkezlerimize gelen genç arkadaşlara güzel vakit geçirmelerini sağlayarak aynı zamanda geleneksel el sanatlarımız olan ebru sanatını eğlenceli bir hale getirerek öğretmektir.
Ebru Sanatı meslek olarak öğretilmenin yanında insanların güzel vakit geçirmesini sağladığı için bizler bu sanatı önemsiyoruz ve tüm gençlerimizi kurslarımıza bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 03.04.2015 16:29
Yorumlar