banner464

Müze görmeyen çocuk kalmayacak

Müzebüs Karamanlı Öğrencilerle Buluşacak

Müze görmeyen çocuk kalmayacak

Müzebüs Karamanlı Öğrencilerle Buluşacak

25 Şubat 2014 Salı 01:14
990 Okunma
Müze görmeyen çocuk kalmayacak
Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objenin bulunduğu gezici müze Müzebüs, 2013-2014 eğitim ve öğretim yılındaki yolculuğuna Karaman ile devam ediyor. Müzebüs, 24 – 28 Şubat tarihleri arasında Karaman’da 5 okulun konuğu olacak. 
Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacı ile Rahmi M. Koç Müzesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. Bu seneki yolculuğuna Artvin’den başlayan Müzebüs, 24 Şubat’tan itibaren Karaman’lı öğrencilerle buluşacak. 
24 Şubat’ta kent merkezindeki Vali Hakkı Teke YBO ile başlayacak Müzebüs ziyaretleri sırasıyla yine kent merkezindeki Fatih Eğitim Çalışanları Ortaokulu (25 Şubat), Ayrancı ilçesinde bulunan Ayrancı YBO (26 Şubat), Ambar Ortaokulu (27 Şubat) ve Kavaközü Ortaokulu (28 Şubat) ile devam edecek.
Müze görmeyen çocuk kalmayacak
Yola çıktığı günden bu yana 1522 okulda ve 299 bin 421  öğrenciye ulaşan gezici müze, bu yıl da 27 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.
Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden tüm Türkiye’yi gezen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor. Müzebüs’ün zor koşullar altında en ücra noktalara dahi ulaştığını vurgulayan Rahmi M. Koç Müzesi Eğitim Danışmanı Emine Bayam, “Öğrencilerin isteklerine ve hayallerine kulak veriyoruz. Derslerde gördükleri konuları gözlerinde canlandırabilmeleri güç olabiliyor. Objeleri birebir gördüklerinde ise hem derslerini hem de hayatı çok daha iyi kavrayabiliyorlar” şeklinde konuştu.
Müzebüs hakkında:
Yılda 28-30 il dolaşan Müzebüs her ilde Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla seçilmiş okullarda uzun süre kalabiliyor. Müzebüs’te iki eğitmenin yanı sıra 70 obje hakkında bilgi ve belge de bulunuyor. Çocuklar objeleri yakından görebildikleri gibi onlara dokunabiliyor. 
Son Güncelleme: 25.02.2014 14:26
Yorumlar