banner464

Şaban Abak Konferans İçin Karaman'a Geliyor

Abak;''Genç neslin; inanmış, idealist genç kuşakların yeni bir 'Diriliş heyecanı' içinde olduğunu gözlüyorum''

Şaban Abak Konferans İçin Karaman'a Geliyor

Abak;''Genç neslin; inanmış, idealist genç kuşakların yeni bir 'Diriliş heyecanı' içinde olduğunu gözlüyorum''

27 Şubat 2013 Çarşamba 09:48
1076 Okunma
Şaban Abak Konferans İçin Karaman'a Geliyor
 "Tarifi Bende: Bir İslam Aydını Olarak Nasreddin Hoca" isimli kitabın yazarı Şaban Abak, KMÜ Dil ve Tarih Topluluğunun daveti üzerine 28 Şubat 2013 Perşembe günü KMÜ’lü öğrencilerle buluşacak. Yazar ve Şair Şaban ABAK, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Karamanoğlu Mehmetbey Salonu’nda saat 15.00’te “Bir İslam Aydını Olarak Nasreddin Hoca" konulu bir konferans verecek.

Abak bugün akşam Memursen binasında saat 19.30 da Sezai Karakoç üzerine söyleşi yapacağı öğrenildi.


Şaban Abak Kimdir(1963)
şair, yazar, öğretmen

1963 yılında Erzurum'un Aşkale ilçesine bağlı Ortabahçe köyünde doğdu. İlkokulu Horasan’ın Hasanbey köyünde, ortaöğrenimini Erzurum Lisesi ve Kandilli Lisesi’nde tamamladı. 1982 yılında başladığı Ankara Hukuk Fakültesi’ndeki eğitimini 1986’da yarım bıraktı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo-Tv-Sinema bölümünü bitirdi (1991). 

İlk yazı ve şiirlerini lise yıllarında Erzurum gazetelerinden Hürsöz, Aziziye ve Doğu Ekspres’te yayınladı. 1983’ten itibaren şiir ve edebiyat yazılarını Töre, İkindiyazıları, Albatros, Kayıtlar, Mavera, Dergâh, Yalnızardıç, Yediiklim, Hece, Şehrengiz, Kılavuz ve Kaşgar gibi edebiyat ve kültür dergileriyle, Zaman, Yeni Şafak ve Selam gazetelerinde sürdürdü. 

1981’de Türkiye Diyanet Vakfı Şiir Yarışması'nda ve 1986’da Eskişehir Yunus Emre Şiir Ödülü’nde birincilik ödüllerini aldı.

İlk şiir kitabı Bağdat’tan Dönen Şiirler, 1990’da Yediiklim Yayınları ve 1999’da ikinci kere Kırkambar Yayınları tarafından basıldı. 

Arkadaşı şair Hüseyin Atlansoy’la birlikte hazırladıkları Güldeste, bir genç şairler antolojisidir ve Beyan Yayınları’nca 1991’de yayınlandı. Daha çok türkü metinleri üzerine yazdığı denemelerini Karpuz Kestim Yiyen Yok adıyla yayınladı. (Kaknüs Yay. 2004) 

Malcolm X ve İşport/Acılar adlı iki radyofonik oyunu var. Yayınlanmamış oyun ve senaryoları ile basıma hazır şiir ve deneme kitapları bulunuyor. 

Şiirlerinde coşkun bir ses ve ironik bir içlenme dikkat çeker. Ahmet Kabaklı, Abak'ı "Türk Edebiyatı-4" adlı eserinde Sezai Karakoç'un öncülüğünü yaptığı Diriliş Akımı'nın genç mensuplarından sayar. 

Çalışma hayatına 1987’de Mavera dergisinde yazı işleri müdürü olarak başladı. On yıl gazetecilik ve yayıncılık alanında çalıştı. Öğretmenlik ve sendikacılık yaptı. Evli ve dört çocuk babasıdır. 

Abak ayrıca Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir.
Son Güncelleme: 01.03.2013 17:22
Yorumlar