banner464

Tur Rehberleri Tarihi Mekanları Gezerek Not Aldılar

GÜNEY KORELİ TUR REHBERLERİ KARAMAN’I KEŞFETTİ

Tur Rehberleri Tarihi Mekanları Gezerek Not Aldılar

GÜNEY KORELİ TUR REHBERLERİ KARAMAN’I KEŞFETTİ

26 Kasım 2012 Pazartesi 10:44
848 Okunma
Tur Rehberleri Tarihi Mekanları Gezerek Not Aldılar
TR 52 Bölgesi ( Konya ve Karaman ) turizmi tanıtımı amacıyla Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen gezi kapsamında, Güney Kore heyeti 24 Kasım 2012 tarihinde Karaman'ı ziyaret etmişlerdir. Heyet 13 tur acentesi yetkilisi, 2 Güney kore Basın mensubu ve Türk Hava Yolları Seul temsilciliğinden 2 kişiden oluşmaktadır. Güney Kore heyeti 22 Kasım 2012 tarihinde Seul'den hareket ederek Konya'ya gelmişlerdir ve 27 Kasım 2012'de ülkemizden ayrılacaklardır.

Güney Kore Turizm heyeti 24 Kasım 2012 tarihinde Karaman'a gelerek İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta ve müdürlük personeli tarafından Kent meydanında karşılanarak sırasıyla  Aktekke Cami, Karaman Müzesi, Hatuniye Medresesi, Karaman Kalesi, Yunus Emre Cami, Hürrem Dayı Evi, Çeşmeli Kilise ve Tartan Evi gezdirilmiştir. Öğlen yemeği Polisevin'de il Genel Meclis Başkanı Mustafa Bayır, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Toktay ile İl kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta ve  Mevka uzmanlarının katılımı ile gerçekleşmiştir. Ticaret ve Sanayi Odasaı Başkanı Mustafa Toktay Güney Kore heyetini Sayın Valimiz Murat KOCA adına hoşgeldiniz dedi ve Sayın Valimizin kendilerine selamlarını ileterek kısa bir açılış konuşması yaptı. yemekten sonra heyet Kültür ve Turizm İl Müdürü Cengiz Orta ve Müdürlük personelinin rehberliğinde Taşkale belde merkezinde bulunan tarihi Tahil ambarlarını ve Manazan mağralarını ziyaret ettiler. Taşkale Belediye Başkanı Muhittin Sunaoğlu ise ekibe ceviz ve odunda pişirilmiş çay ikram ederek manazan mağrası tırmanışından yorgun ve üşümüş olarak dönen grubun ısınmasını sağlamıştır. 
Akşam yemeğinde il Genel Meclis Başkanı Mustafa Bayır, Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Mustafa Toktay ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta heyet ile uzun süre değerlendirme sohbetleri gerçekleştirerek Karamanın heyet tarafından gezilmeyen kültür varlıkları ile alakalı bilgiler verdiler. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ise gelen heyete  İngilizce Karamanı tanıtıcı yayınlar ile CD'ler hediye etti.  

Karaman’ın turizmine katkı sağlamak amacıyla hafta sonu Güney Kore’li tur rehberleri Karaman’ı keşfetti. Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde hafta sonu Karaman’da keşif yapan yaklaşık 20’ye yakın Koreli turistler Karaman’ın tarihi mekanlarını gezerek notlarını aldı.
Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Bayır ve Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Toktay ile birlikte gezi sonrası Mesut Grand Otel’de akşam yemeğinde bir araya gelen Koreliler Karaman’dan mutlu ayrıldı. Karaman’a turist getirmesi beklenen rehber Korelilerin Karaman gezisinden ümitli olduklarını belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta, “Karaman’ın tanıtımına katkı sağlayacak çalışmalar kapsamında misafirlerimizin Karaman gezisini olumlu buluyoruz. Umarız, çoğunluğu rehber olan Koreli misafirlerimiz Karaman’a daha çok turist getirecektir.”dedi. İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Bayır ve KTSO Başkanı Mustafa Toktay’da benzer açıklamalarda bulunarak, “Görüyorsunuz Karaman için uğraşıyoruz.”dedi.


Son Güncelleme: 26.11.2012 16:51
Yorumlar