banner597

Hisarcık’ta 100. Yılında Sarıkamış Etkinliği

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde Eğitim Bir-Sen Hisarcık Şubesi ve Hisarcık Mesleki Yüksek Öğrenimi Destekleme Derneğinin ortaklaşa hazırladığı “100.yılında Sarıkamış anma” programı büyük beğeni ile izlendi.Hisarcık Meslek Yüksek...

banner491
Hisarcık’ta 100. Yılında Sarıkamış Etkinliği
banner567
Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde Eğitim Bir-Sen Hisarcık Şubesi ve Hisarcık Mesleki Yüksek Öğrenimi Destekleme Derneğinin ortaklaşa hazırladığı “100.yılında Sarıkamış anma” programı büyük beğeni ile izlendi.

Hisarcık Meslek Yüksek Okulu Amfisinde gerçekleştirilen “100.yılında Sarıkamış anma” programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Programda konuşan Eğitim Bir-Sen Hisarcık Şube Temsilcisi Mehmet Ali Özdemir,”Biz bölge insanı olarak ilçemizde sosyal ve kültürel faaliyetlerin azlığından, yapılmadığından yakındık. Bu tarz etkinliklerin hep büyük yerleşim yerlerinde yapıldığını gördük ve tabiki çoğuna da katılma imkanımız ya olmadı ya da uzak kaldık. Eğitim Bir -Sen Hisarcık Şubesi ve Hisarcık Mesleki Yüksek Öğrenimi Destekleme Derneği olarak Hisarcık’ta yıllardır gördüğümüz sosyal faaliyet eksikliğini üreteceğimiz ve hazırlayacağımız fikir, proje, etkinliklerle doldurma gayretindeyiz. Doğa yürüyüşü, fotoğraf sergisi, tarihi günlerin anılması veya kutlanması, şiir dinletisi, aşure ikramı gibi faaliyetlerimiz bundan sonra da siz değerli halkımızın ilgi ve destekleriyle artarak devam edecektir. İşte bu noktadan hareketle; halkımıza tarih bilinci aşılamak ve tarih şuuru yerleştirmek amacıyla tarihimizin acı, bir o kadar da karanlık sayfalarından birini bu gece aralıyoruz. Çünkü bizim bir derdimiz var. Bu toprakların bu günlere kolay kalmadığını, öyle başka milletlerde olduğu gibi hazır bir vatan bulmadığımızı, atalarımızın bin bir emekle, dişleri ve tırnaklarıyla kazarak bu ülkeyi bize kazandırdıklarını yeni nesillere anlatma derdi. Bizim için kanını, canını veren o ismini bile bilmediğimiz vatan evlatlarına en azından vefa borcunu nasıl ödeyebilirdik ki? Kur’an’ın da bildirdiği gibi biz biliyoruz ve inanıyoruz ki; o şehitlerimiz ölmemişlerdir, diridirler. Bize düşen görev ise o isimsiz kahramanların gerçek anlamda ölmemeleri için unutulmaması ve unutturulmamasıdır. Sorumluluğumuzun farkındayız. Çünkü bizler aynı zamanda eğitimciyiz ve bizim bu noktada görevimiz şehitlerimizin bu ülke ve bizim için yaptıklarını anlatmak, onların bu manada yaşamalarını sağlamak ve gelecek kuşaklara aktarmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerimi tamamlıyor ve iştirakiniz için siz değerli katılımcılarımızın her birine ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Programın sunuculuğunu yapan Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Ali Tekin, izleyenlere Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit olan 90 bin askerin hikayesini anlattı. Programda okunan şiirlerin ardından, Sarıkamış Şehitleri adına yakılmış türküler ve 90 bin şehit askerimizin Rus askerleri tarafından çekilen, 3 yıl önce ortaya çıkan video görüntüleri sinevizyon gösterisiyle sunulurken, salonu dolduran seyirciler arasında tam bir duygu seli yaşandı.(MA-EFE)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner600

banner618

banner601

banner612

banner590