banner464

İhh Suriye Koordinatörü Muhammed Yorgancıoğlu:

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Koordinatörü Muhammed Yorgancıoğlu, Müslümanların da mutlaka Suriye ve bölge için yakın, orta ve uzun vadeli plan ve programlarının olması gerektiğini bildirdi.İHH Kütahya Temsilciliği tarafından düzenlenen...

İhh Suriye Koordinatörü Muhammed Yorgancıoğlu:

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Koordinatörü Muhammed Yorgancıoğlu, Müslümanların da mutlaka Suriye ve bölge için yakın, orta ve uzun vadeli plan ve programlarının olması gerektiğini bildirdi.İHH Kütahya Temsilciliği tarafından düzenlenen...

08 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
35 Okunma
İhh Suriye Koordinatörü Muhammed Yorgancıoğlu:
İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Koordinatörü Muhammed Yorgancıoğlu, Müslümanların da mutlaka Suriye ve bölge için yakın, orta ve uzun vadeli plan ve programlarının olması gerektiğini bildirdi.

İHH Kütahya Temsilciliği tarafından düzenlenen ’Suriye ve Ortadoğu’ konuyu konferansta konuşan Yorgancıoğlu, Suriye’deki direnişte bazı çevrelerin bilinçli olarak sürekli olarak yanlış bir tablo ortaya konulduğunu belirterek, "Müslümanların Suriye’nin, bölgenin ve ümmetin geleceği yakın orta ve uzun vadeli plan ve poroglarımlarımızın olması lazımdır.Bu plan ve programları şekillendirirken en önemli vesile insani yardımlardır. İnsanın karnı açken, bir insanın başına sıkacak çadırı yokken, gelecek için plan yapamazsınız. Bunun izin insanı yardım çok önemli.Mart 2011’de ülkenin güneybatı ucunda bulunan Deraa şehrinde yaşları 9 ila 15 arasında değişen aynı aileden 15 çocuk okul duvarına yazdıkları bir slogan nedeniyle tutuklanarak alıkonulmuş, işkenceye uğramış, takip eden günlerde bu durumu protesto eden çocukların yakınlarına kolluk kuvvetleri şiddetle karşılık vermiş, bu olayların ardından başlayan kitlesel gösteriler İdlib, Halep, Hama, Humus, Banyas ve Lazkiye gibi farklı şehirlere yayılarak ülke çapında bir başkaldırıya dönüşmüştür. Yaklaşık 50 yıldır zulme, baskılara, yolsuzluk ve yoksulluğa karşı mücadele veren Suriye halkı, bugün yine büyük bir toplu kıyıma maruz kalmaktadır.2011 Mart ayından itibaren altı ay boyunca yalnızca cuma namazları sonrasında gösteriler yaparak barışçıl bir şekilde reform talep eden Suriye halkı, sadece daha özgür bir ortamda yaşayabilmek için reformlar yapılması yönündeki taleplerini dile getirmiştir.Protestoların yayılması üzerine Beşşar Esed 2011 Mart ve Nisan aylarında Şam’daki meclisten yaptığı iki konuşmada örgütlenme, parti kurma, sendikal haklar, daha özgür seçimler, sosyal adaletin sağlanması ve Kürt, Arap, Türkmen gibi Suriye içerisinde yaşayan farklı toplulukların haklarının korunmasına yönelik çeşitli alanlarda reformlar gerçekleştirileceğini tüm dünyaya ilan etmiştir. Ancak verilen sözlerin hiçbirinde durulmamış, aksine gösterileri bastırmak için ateşli silahlar kullanılarak sadece Deraa’da ilk dört ay içerisinde yüzlerce insan öldürülmüştür" dedi.

Suriye’deki direniş başladıktan sonra sürekli olarak yanlış bir tablo ortaya konulduğunu belirten Yorgancıoğlu,

"Bu özellikle oluşturulan bir bilinç, özellikle oluşturulan bir manzara. Böylelikle insanların Suriye ile ilgili harekete geçmesinin önüne geçilmek isteniliyor. İnsanların Suriye ile ilgili yardım duyarlılığının önüne geçebilmek için böyle bir algı oluşturuluyor" diye konuştu.

İHH Kütahya Temsilcisi Şükrü Nazlı da, İHH’nın gerçekleştirdiği tüm kampanyalara Kütahya’dan katılımı daha da artırma gayretinde olduklarını dile getirdi.

Nazlı, konferans sonrası Muhammed Yorgancıoğlu’na çini tabak hediye etti.(EFE)

Yorumlar