banner464

Müftü Hacı Yusuf Gül: Yeni Kerbelaların Yaşanmaması İçin Ortak Bir Dile İhtiyacımız Var

Kütahya İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül, yeni Kerbelaların yaşanmaması için ortak bir dile ihtiyaç olduğunu bildirdi.Muharrem ayı sebebiyle bir mesaj yayınlayan Müftü Gül, Birleşmiş Milletlerin istatistiklerine göre bugün dünyada 210 milyonun...

Müftü Hacı Yusuf Gül: Yeni Kerbelaların Yaşanmaması İçin Ortak Bir Dile İhtiyacımız Var

Kütahya İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül, yeni Kerbelaların yaşanmaması için ortak bir dile ihtiyaç olduğunu bildirdi.Muharrem ayı sebebiyle bir mesaj yayınlayan Müftü Gül, Birleşmiş Milletlerin istatistiklerine göre bugün dünyada 210 milyonun...

30 Ekim 2014 Perşembe 12:28
28 Okunma
Müftü Hacı Yusuf Gül: Yeni Kerbelaların Yaşanmaması İçin Ortak Bir Dile İhtiyacımız Var
Kütahya İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül, yeni Kerbelaların yaşanmaması için ortak bir dile ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Muharrem ayı sebebiyle bir mesaj yayınlayan Müftü Gül, Birleşmiş Milletlerin istatistiklerine göre bugün dünyada 210 milyonun üzerinde göçmenin bulunduğunu dile getirdi.

Muharrem ayını birlik, kardeşlik ve beraberlik şuurunun güçlenmesi için iyi bir fırsat olduğunu ifade eden Gül, "30 milyonu aşkın ’kaçak’ ve 50 milyonun üzerinde mülteci yaşamakta. Ülkemize sığınan mülteci sayısı 1 milyon 600 bini geçmiştir.Yeni Kerbelaların yaşanmaması için ortak bir dile ihtiyacımız var. Yüreklerimizi birleştirmeye, gönül kapılarımızı birbirimize sonuna kadar açmaya ihtiyacımız var. İşte bu yüzden Muharrem, bizim için ortak bir hüzün mevsimi olduğu kadar adaleti, hikmeti, merhameti, kardeşliği, dostluğu hatırlatan ibret sofrası da olmalıdır. Muharrem’i, birlik, kardeşlik ve beraberlik şuurumuzun güçlenmesi için fırsat bilmeliyiz. Geçmişin acılarını bize yeniden yaşatmak, gönüllerde kapanmaz yaralar açmak, ortak değerlerimizi ayrılığa, kin ve nefrete dönüştürmek isteyenlere tek yürek halinde cevap vermeliyiz. Hz. Hüseyin Efendimiz ve arkadaşları, haksızlık, zulüm ve zorbalar karşısında, asil bir duruş ve onurlu bir mücadele vermişlerdir. Bundan dolayıdır ki sonsuza dek müminlerin gönüllerinde taht kurmuşlardır. Onlara bu zulmü reva görenler ise Müslümanların ortak vicdanında ebediyen mahkum olmuşlardır. Bugün ’Yezid’ ismi Müslümanların nüfus kayıtlarından tamamen silinmiş ve nefret çöplüğüne atılmıştır. Allah’a şükürler olsun ki, hiçbir Müslüman’ın kimliğinde ’Yezid’ ismi yoktur, bundan sonra da olmayacaktır.Bugün Kerbela olayında hepimize düşen vazife, onu doğru okumak ve doğru anlamaktır. Kerbela’yı anlamanın yolu Hz. Hüseyin’i doğru anlamak ve Hüseyince yaşamaktır. Bugün bize düşen böylesi müessif bir hadiseyi kin, nefret, ayrılık-gayrılığa değil; birlik-beraberlik, sevgi, saygı, muhabbet ve hoşgörüye dönüştürmektir. Hüseyni olanların tarafı bellidir. Biz Hz. Hüseyin’in tarafındayız. Ancak üzülerek şahit oluyoruz ki son yıllarda yaşanan olaylar mezhebi, meşrebi ne olursa olsun İslam toplumunun Kerbela’yı, Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının onurlu mücadelesini hala doğru okumadığını, doğru anlamadığını ortaya koyuyor. Onun içindir ki bugün etrafımızda nice Kerbelalar yaşanıyor. Sadece Irak’ta ayda ortalama bin insan can veriyor. Şam’da yüz binin üzerinde insan hayatını kaybetti. Milyonlarca insan yerinden, yurdundan, evinden barkından oldu. Çocuklar umutlarını, hayallerini, geleceklerini kaybetti" diye konuştu.

"ALLAH, BİRLİĞİMİZİ DAİM EYLESİN"

Hz. Hüseyin’in en büyük gayesinin, kendisinden sonra yeni Kerbelalar yaşanmaması isteğidini belirten Müftü Hacı Yusuf Gül, "Hz.Hüseyin’in şehadetinden önce yaptığı bir duada şunları söylemiştir; ’Yüce Rabbim, Eğer gökten yüce merhametinle bana güç ve kuvvet indirerek düşmanlarıma karşı zafer ihsan etmeyeceksen, benim şehadetimi Muhammed ümmetinin hayrına ve kurtuluşuna vesile kıl.’ Sevgili Peygamberimizin (SAV)’in torunu, cennet gençlerinin efendisi, şehitlerin serdarı, ser-çeşmesi, Hz. Hüseyin Efendimiz ve Kerbela şehitleri başta olmak üzere hak için, hakikat için, hürriyet için, adalet için, ahlâk, erdem ve fazilet için, izzet ve şeref için can veren bütün şehitlerimizi rahmet, minnet, şükran ve saygı ile yad ediyorum. Allah birliğimizi, dirliğimizi daim eylesin" ifadelerini kullandı. (EFE)

Yorumlar