banner464

Tkdk Bilgilendiriyor

Kütahya Simav’da, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kütahya İl Koordinatörlüğü ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Simav’da bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.Simav Belediyesi’nin...

Tkdk Bilgilendiriyor

Kütahya Simav’da, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kütahya İl Koordinatörlüğü ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Simav’da bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.Simav Belediyesi’nin...

26 Kasım 2014 Çarşamba 09:46
34 Okunma
Tkdk Bilgilendiriyor
Kütahya Simav’da, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kütahya İl Koordinatörlüğü ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Simav’da bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Simav Belediyesi’nin ev sahipliğinde Eynal Kaplıcaları Gazinosu’nda yapılan toplantıya Simav Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, TKDK İl Koordinatörü İhsan Kaymak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Simav Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Murat Tokdemir, Belediye Başkan Yardımcısı M. Yılmaz Girgin, TEMA Simav Gönüllü Sorumlusu Ömer Önder, bazı meslek ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle TKDK’ya proje sunarak hibe desteği görmeyi planlayan vatandaşlar katıldı.

TKDK Kütahya İl Koordinatörlüğü’nün 13. çağrı ilanı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında planladığı bilgilendirme toplantısında; AB ve Uluslararası kuruluşlardan sağlanan kaynakların TKDK tarafından Türkiye’de kırsal kalkınma programlarının desteklenmesine ilişkin bilgiler aktarıldı.

Toplantıyla ilgili olarak gazetemize bilgi verirken toplantıya ev sahipliği yaptıklarını bildiren Belediye Başkanı Süleyman Özkan, “13. çağrıya çıkan TKDK Kütahya İl Koordinatörlüğü’nün bu zamana kadar yüzde 50 hibe desteği sunduğu projelerden yüzde 30 oranında Tavşanlı yararlanırken bunlardan Simav’ın yüzde 3 oranında yararlanması hem üzücü hem de düşündürücüdür. Çünkü projenin toplam maliyetinin yüzde 37,5’u Avrupa Birliği fonlarından, yüzde 12,5’u devlet kaynaklarından olmak üzere toplamda yüzde 50 oranındaki bir yatırım desteği günümüz şartlarına bakıldığında kaçırılmayacak bir fırsattır. Ama bu fırsattan hemşerilerimin proje sunmadıkları için yararlanmadıkları görülüyor” dedi.

TKDK’nın 13.çağrıya çıktığı bu dönemde süt ve süt ürünleri işleme, et ve et ürünleri işleme, meyve ve sebzelerin işlenmesi, su ürünlerinin işlenmesi, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve modernizasyonu, kırsal turizm yatırımları, kültür balıkçılığının geliştirilmesi gibi alanlarla birlikte birçok alanda proje hazırlanabileceğini duyuran Başkan Özkan, “Söz konusu alanlarda hazırlanacak projelerin TKDK Kütahya İl Koordinatörlüğüne sunumu 12 Ocak 2015 günü başlayacak ve 10 Şubat 2015 tarihinde son bulacak. TKDK yapılan başvuruları inceledikten sonra mevzuata uygun olanlara yüzde 50 hibe desteği sunacak. TKDK’nın 13.çağrı döneminde planladığı destek miktarı ise yaklaşık 188 milyon liradır” açıklamasında bulundu.

Simav’ın ekonomik kalkınmasının, istihdam alanlarının oluşmasının bir yolunun da özel teşebbüs olduğunun altını çizen Başkan Özkan, “Her şey devletten beklenmemeli. Yukarıda açıkladığım alanlarda projeler üretilerek TKDK’nın yüzde 60’lara varan hibe desteklerinden yararlanılmalı” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz Girgin’in de özellikle seracılık yatırımlarında TKDK desteğinin ilçe ekonomisi için önemli olacağını vurguladığını ifade ederek sözlerini sürdüren Başkan Özkan, “Başkan yardımcım, 18 bir dekarlık Hazine’ye ait göl arazisinde en az 1000 dekar alanın organize seracılık için tahsis edilerek en az 10 dekarlık sera alanı yapmak isteyenlere TKDK proje desteği sunabilir şeklinde ifadesi oldu” diyerek sözlerini tamamladı.(MY-EFE)

Yorumlar