“Son birkaç gündür belediye başkan adayları su kıtlığından dem vurarak bir şeylere etki etmek konusunda yarışa girdiler. Ancak geçmişten bugüne kadar gerçekleşen uygulamalara baktığımızda, sadece konuyu gündeme getirdikleri fakat somut herhangi bir adım atma konusunda varlık gösteremedikleri sonucu ortaya çıkmaktadır. Başarılı işler ortaya koyamayanların, sırf siyasi polemik yapmak, dikkatleri farklı bir yöne çekmek gayesiyle girişmiş oldukları bu işi tasvip etmiyoruz. Çünkü bu konuda laf çok ancak çözüm önerileri maalesef yok.

Yeniden Refah Partisi olarak bizim bu konuya çözüm önerilerimiz tabi ki var. Geçmiş dönemde yapılmış olan, ancak uygulamaya konulmamış bir fizibilite raporunu, bizler tekrardan ele alarak geliştirip halkın bilgisine özet geçerek sunmaya çalışacağız. Şöyle ki; şu an Park Bahçelere kullanılan su oranı, şehir suyunun yaklaşık %38’ine tekabül etmektedir. Bu da kullanılabilir su seviyesini düşürmekte ve susuzluk konusuna temel oluşturmaktadır.

Bu konuda mevcut belediyeyi suçlamak yerine, şehrimizin ortak sorununa birlikte çözüm bulmaya çalışmak lazımdır. Zira bu sorun, geçmiş belediyeler zamanından beri süregelen, ancak hiç ele alınmamış konuların başında gelmektedir. Bunları şimdi gündeme getirerek siyasi polemik yaratmak, çok manidardır. O zaman halk da der ki: “Sizin üç döneminizde neden buna çare bulunmadı, neden atıl durumda olan su arıtma tesisi hayat geçirilince ceza verir gibi 270 milyon TL borç çıkardınız”.

ÇÖZÜM ÖNERİMİZ

 Az önce de bahsettiğimiz üzere, şu an Park Bahçelerde kullanılan su oranı şehir suyunun yaklaşık %38’idir. En öncelikli yapılması gereken; Güdümen (Kızık) yolunda bulunan Atık Su Arıtma Tesisinde arıtılan suların, orta vadede çekilecek hatlarla Park ve Bahçelerin kullanımına sunulmasını sağlamaktır. Böylece en az %30 su tasarrufu sağlanmış olacaktır. Ayrıca yine yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde, park ve bahçelerimizde kullanılan ve kullanılacak olan bitkilerin de, çok fazla su ihtiyacı olmayan “Kıraççıl Bitkiler”den tercih edilerek, bu sorunu daha da azaltabileceğimiz gerçeği ortaya çıkmıştır. Bu da genel anlamda %40’a yakın su tasarrufu demektir.

PARTİMİZİN SU İLE İLGİLİ PROJESİ

Yeniden Refah Partisi olarak Birleşik Barajlar Projemiz ile Konya Ovası’nın suya kavuşturulmasına yönelik yapmış olduğumuz çok detaylı bir çalışmamız mevcuttur. Bu projenin hayata geçirilmesi ile, tarımsal sulamada kullanılacak olan su imkanımız da artacak ve çiftçilerimizin su sorunu kökten çözüme kavuşacaktır.

Bu proje ile ilgili detaylı bilgiye de aşağıdaki linkten ulaşılabilir. https://yenidenrefahpartisi.org.tr/upload/Dokuman/opt-mIllI-kaynak-paketlerImIz-1-JOD29L9QRVBDLBR9K9EJ.pdf