banner877

banner919

banner928

banner990

banner957

30.05.2022, 12:20 179

LGS’YE SAYILI GÜNLER KALA

5 Haziran tarihinde yapılacak LGS’ye az sayılı günler kaldı. Sınav hazırlığı yapan öğrenciler heyecanla sınav gününü bekliyorlar. Sınava hazırlık süreci kadar son hafta yapılması gerekenlerde bu sınavda adayları birkaç adım öne çıkarabilir.

İlk olarak kaygı ile başlayalım. Kaygı herkes bir miktar olması gereken bir durumdur. Size sorun çıkarak kaygı ya çok olan ya da hiç olmayan kaygıdır. Sınava az bir zaman kala çok kaygılandığınızı hissediyorsanız, nefes egzersizleri uygulayabilirsiniz. Burada önemli olan nefesi burnunuzdan almak ve aldığınız sürenin iki katı olacak şekilde ağzınızdan yavaş yavaş vermektir.

Son hafta sene başından beri yapılan çalışmaların analizinin yapılması önemlidir. Hangi derste zorlandığınızı denemelerdeki sorularla görebilirsiniz. Konu eksikliği olduğunuzu düşündüğünüz konulara, nokta atışı şeklinde dönmeniz size net artışı olarak yansıyacaktır.

Özellikle MEB’in yayınlandığı örnek sorulara bakmak faydalı olacaktır. Bu soruları çok görmüş ve ezberlemiş bile olabilirsiniz. Burada tekrar soruları incelemeniz hatta şıklara bile bakmanız size MEB sorularına hazırlayacaktır.

Her sabah saat 09.30’da başlamak üzere mutlaka bir deneme çözülmeli. Sınav saatlerine riayet etmeniz sizin sınav esnasında da zamanı verimli kullanmanızı sağlayacaktır. Sınavlarda zaman yönetiminde problem yaşan adayların, turlama tekniğini denemeleri için son hafta…

Sınavdan bir gün önce ailenizle, arkadaşlarınızla beraber vakit geçirin. Onlarla eğlenceli etkinlikler yapın. Bu etkinlikler hiçbir şekilde aşırı yorucu ve bedeninizi yormamalı. Sınavdan bir öncesinde ağır besinlerden kaçınmanız gerekir. Özellikle bu hafta hafif bir beslenme ve uyku düzeni tutturmanız ve bunu sınav sonrasına kadar devam ettirmeniz gerekmektedir. Gece uyumadan önce sınava giriş belgenizi ve kimliğinizi görülebilir bir yere koyun.

Sınav günü ise, mutlaka kahvaltı yapın. Kahvaltı yapmamanız durumunda dikkat eksikliği ve odaklanma problemi yaşayabilirsiniz. Kahvaltıda mutlaka bal, reçel gibi yiyecekler tercih edin. Elbiselerinizin sizi sıkmamasına rahatsız etmemesine özen gösterin. Sınav günü mutlaka yarım saat önce sınava gireceğiniz yerde olun. Bu zamana kadar bir çok deneme sınavına girdiniz ve bir çok provaya şahit oldunuz. LGS’nin öneminin elbette farkındayız ama bu sınavı da bir prova olarak düşünmeye gayret gösterdin. Çünkü sizler bu sınava benzer soruları yıl içinde çok fazla çözdünüz. Kendinize ve bildiklerinizin gücüne inanın.

Sınav arasında hiçbir şekilde soruları değerlendirmeyin ve tartışmayın. Bu sayısal öncesi sizin motivasyonunuzu olumsuz şekilde etkileyebilir.

Ailelere de birkaç uyarı yapmakta fayda görüyorum.

Bu son hafta dolayısı ile ağzınızdan çıkabilecek olumsuz cümlelere azami şekilde dikkat edin. Kaygılarınızı artıracak ya da motivasyonlarını düşürebilecek sözcük kullanımlarına dikkat edin.

Onları motive edin. Son hafta en çok buna ihtiyaçları olacak. Yanında olduğunuzu onlara gösterin ve ne olursa olsun onları kabul edeceğinizi hissettirin. Onlara karşı kabul edici bir tutumla davranmaya özen gösterin.

Özellikle uyku ve beslenme düzeninin oturması konusunda sizlere büyük görev düşmektedir. Bu hafta yapmış ancak sınav günü yapamamış olabilirsiniz. Çocuğunuz sınav günü zor uyuyabilir. Burada onları rahatlatıcı davranmanız son derece önemlidir.

Sınav sonrası sınavla ilgili sorularınızla onları bunaltmayın. Çocuğunuz sınav hakkında konuşmadıkça siz de konuşmamaya gayret edin. Sınavdan sonra rahatlatıcı etkinliklerde bulunmayı unutmayın.

2022 LGS öncesinde emeklerinizin karşılığını almanız dileğiyle, sizlere başarılar diliyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 07 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@