Necip fazıl Kısakürek sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri İsrail’in Gazze’de yaptığı katliama dikkat çekmek için okullarında oluşturdukları panolarda vahşetin ve zulmün belgeleri olan fotoğrafları sergiliyorlar. Öğrenciler fotoğrafların üzerine o ânın, kendilerinde uyandırdığı duyguyu not kağıtlarına kısaca yazarak hislerini diğer arkadaşları ile paylaşıyorlar. Burada ifade ettikleri duygularını daha sonra fotoğraflarla birlikte basarak tepkilerinin daha geniş kitlelere yayılmasını istiyorlar. Yine okullarında oluşturdukları Gazze Hatıra Defterine insan hak ihlallerine dönük duygu ve düşüncelerini yazarak Gazze’deki ve dünyadaki tüm mazlumların yanlarında olduklarını belirtiyorlar. Oluşturdukları “Gazze Köşesi”nde, Prof. Dr. Yusuf Karadavi, Kenize’ Mourad, Prof. Dr. Fahir Armaoğlu, Larry Collins ve Dominique Lapierre’nin Kudüs ve Filistin içerikli kitaplarını da sergileyip, çağımızda bilginin en büyük silah olduğunu, ezberlenmiş sloganların hiçbir şey ifade etmeyeceğini dile getiriyorlar.

KMÜ İslami İlimler Fakültesi öğretim üyesi Dr. Talha FORTACI’yı okulumuza davet ederek “KUDÜS ve HRİSTİYAN SİYONİZMİ” konulu bir söyleşi düzenleyen öğrencilerimiz, tarihi bilgilerin ışığında güncel gelişmeleri ve sorunları anlamaya çalıştılar.

ÇEDES öğrencileri, “Sorumluluk” değerimiz kapsamında, Gazze’de yaşanan insanlık dramına sessiz kalmayarak, BM ve UNESCO’ya soykırımın durdurulması için mektup yazma çalışması yapıyor. Ayrıca “Gazzeli Çocukların Sesi Olun” konulu okul düzeyinde, ödüllü kompozisyon yarışması düzenlediler.