banner464

Başkan Çelik Manisa’nın Fethinin 701. Yıl Dönümünü Kutladı

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa’nın fethinin 701. yıl dönümünü kutladı.Manisa’nın fethinin 701. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa’nın fethi ve Saruhan Bey’in...

Başkan Çelik Manisa’nın Fethinin 701. Yıl Dönümünü Kutladı

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa’nın fethinin 701. yıl dönümünü kutladı.Manisa’nın fethinin 701. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa’nın fethi ve Saruhan Bey’in...

23 Ekim 2014 Perşembe 15:21
21 Okunma
Başkan Çelik Manisa’nın Fethinin 701. Yıl Dönümünü Kutladı
Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa’nın fethinin 701. yıl dönümünü kutladı.

Manisa’nın fethinin 701. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa’nın fethi ve Saruhan Bey’in etkinliklerle anılacağını belirtti. Başkan Çelik, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Manisa’nın, 1313 yılının 25-26 Ekim tarihlerine denk gelen Regaip Kandili gecesi Anadolu’ya gelen Türkmen beylerinden Alpagu Oğlu Saruhan Bey komutasındaki askerler tarafından fetih edilişinin 701. yılı kutlu olsun. Sadece Manisa’nın yaşadığı 701 yıllık tarihi serüven; insan, vatan ve devlet konusunda düşünmesini ve akıl etmesini bilenler için muhteşem ve manidar nice dersler var. 26 Ağustos Malazgirt Zaferi’nin, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın, 8 Eylül Manisa’nın kurtuluşunun, 25 Ekim Manisa’nın fethinin ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın yıl dönümü. Bu topraklar ihmale gelmez, fitneyi kaldırmaz, haktan ayrılana hürriyet sunmaz, burada yaşamak sürekli imtihanda olmayı, Allah’a verdiğimiz sözde durmayı gerektirir. Manisa’nın fethi; hak, adalet ve hukuk tanımayan, insana saygısını yitirmiş ve kokuşmuş bir medeniyetin yerini insan merkezli, hak dostu ve güzel ahlakla taçlanmış yeni bir medeniyete bırakmasıdır. Atalarımız Manisa’yı yerli halkla savaşarak ele geçirmedi, kimsenin malına, canına, namusuna kastetmedi, onların gönüllerini fethetti. Onları huzura, adalete, mal ve can güvenliğine kavuşturdu, güzel ahlakla tanıştırdı, yeni bir medeniyetle buluşturdu. Onların kurduğu güçlü medeniyet sayesinde, çeşitli kırılmalara rağmen 701 yıldır bu topraklardayız. Atalarımız ‘yaratılanı yaratandan ötürü sevdiler.’ İnananı kardeş, inanmayanı Allah’ın emaneti bildiler ve herkese eşit muamele yaptılar, hoşgörüyle baktılar. Din, dil, ırk ayrımından uzak durdular. İnsan olmayı en büyük şeref bildiler. Yıkan değil yapan bir medeniyet kurdular.”

MANİSA’NIN FETHİ VE SARUHAN BEY ETKİNLİKLERLE ANILACAK

Şehzadeler Belediyesi tarafından düzenlenecek Manisa’nın Fethinin 701. Yılı ve Saruhan Bey’i Anma programına herkesi davet eden Başkan Çelik, “Atalarımızın 700 yıllık maddi ve manevi hatırasına yeterince sahip çıktığımız söylenemez, vakıf malları ve arazileri yağmalanmış durumda, son on yılın yoğun çabasına rağmen tarihi eserler üstündeki yılların ihmalini silip atmak mümkün olmadı. Şehzadeler şehrinde tarih betona yenik düştü. Yeni bir belediye olmamıza rağmen ihmale uğramış her alana el atıyoruz. Yaptıklarımızı asla kâfi görmüyoruz. Fethin gelecek yılki programına bu günden başlıyoruz. Şehrin her yönüyle imarı, tarihi ve kültürel mirasın gün yüzüne çıkarılması, fetih temalı konferanslar, Saruhan oğulları konulu sempozyum, Mevlevihane ve Manisa Kalesi gibi eserlerin şehir hayatının bir parçası yapılması, özel sikkeler bastırılması, fetihle ilgili şehir donatıları, afişler hazırlanması, genç neslin tarihimizle buluşturulması, şehrin hafızasının tazelenmesi gibi çalışmalar, bu programlarımızın özünü oluşturacak. Bu yıl mütevazı imkânlarla yaptığımız kutlama, geleceğin müjdeli habercisidir. Şehzadeler Belediyesi olarak, bize, bu toprakları yurt bırakan, vatan kılan kutlu mirasın sahibi atalarımızı minnet ve şükranla anıyorum. Mekânları cennet olsun ve fethin 701. yıl dönümü tüm hemşerilerimize ve milletimize kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Başkan Çelik, 24 Ekim günü 14.30’da Saruhan Bey Türbesi önünde düzenlenecek olan Manisa’nın Fethinin 701. Yılı ve Saruhan Bey’i Anma programına herkesi davet etti. Program kapsamında Kuran-i Kerim tilaveti, mehter gösterisi, fetih duası ile lokma ikramı gerçekleştirileceği belirtildi.

Yorumlar