banner464

Kadın Platformu Dayanışma İçin Bir Araya Geldi

‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ Genel temsilcisi Gülsüm Kav, Manisa temsilciliği tarafından düzenlenen dayanışma programında Manisalı bayanlar ile bir araya geldi. CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz’ün de yer aldığı programda...

Kadın Platformu Dayanışma İçin Bir Araya Geldi

‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ Genel temsilcisi Gülsüm Kav, Manisa temsilciliği tarafından düzenlenen dayanışma programında Manisalı bayanlar ile bir araya geldi. CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz’ün de yer aldığı programda...

18 Ekim 2014 Cumartesi 14:42
32 Okunma
Kadın Platformu Dayanışma İçin Bir Araya Geldi
‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ Genel temsilcisi Gülsüm Kav, Manisa temsilciliği tarafından düzenlenen dayanışma programında Manisalı bayanlar ile bir araya geldi. CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz’ün de yer aldığı programda konuşan Platformu Genel temsilcisi Gülsüm Kav, platform üyelerinin genellikle acı haberlerde bir araya geldiğini, ancak bu sefer dayanışma için buluşulduğunu söyledi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Manisa Temsilciliği, Sultan Restoran’da kahvaltı düzenledi. Programa CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Necdet Köprülü, Platformun Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, İzmir Temsilcisi Sanem Deniz Kural, Manisa Temsilcisi Semiha Hasgör, Manisa ve İzmir’den cinayete kurban kadınların aileleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve siyasi partilerin kadın kolları katılım gösterdi.

Platformun Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ise platform üyelerinin genellikle acı haberlerde bir araya geldiğini, ancak bu sefer dayanışma için buluşulduğunu belirterek, “Manisa’daki kahvaltı da kadınların hayatları için buluştuk. Öncelikle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz kadın kardeşlerimiz öldürülmesin diye uzun zamandır mücadele eden bir platformuz. Bu sefer acılı bir haber için değil birbirimizle dayanışmak için ve kadın kardeşlerimizi kaybetmenin önüne geçmek için bir araya geldik. Kadınların mücadelesini büyütmek istiyoruz. Kahvaltımızın mimarı Semiha Hanıma teşekkür ediyoruz. Buraya erken saatlerde gelmiş kadın kardeşlerimiz var. Destek veren erkeklerde var. Bu bizim için önemli bir örnek olacaktır. Platformumuzun olduğu yerlerde bu tür dayanışmalarımız devem edecektir. Burada ailelerimiz de var. Ailelerin ve hiçbir kadının canının yanmaması ve bu acıların son bulması için gayret etmekteyiz” dedi.

“İRDELENMESİ VE DURDURULMASI GEREKEN BİR KONU”

Platformun Manisa temsilcileri tarafından düzenlenen programa katılan CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, “Bugün burada Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu vermiş olduğu bu kahvaltı bulunmak benim için çok önemli bu kahvaltıyı düzenleyen arkadaşlarımız kadın cinayetlerini önlemeyle ilgili oluşturdukları platformda bir gün bile olsun kendilerini, maddi, manevi hiçbir kayıplarını düşünmeden Manisa’nın her yerinde yaşanmış cinayetlerin takibinin sağlamak için ellerinden gelen mücadeleyi vermişlerdir. Bu platforma bir kadın olarak teşekkür etmek istiyorum. Bu gerçekten irdelenmesi ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu bir kadının temel haklarını özgürlüğünü, yaşam mücadelesini, yaşam hakkını elinden alan kişilere karşı bir örgütlenmedir” şeklinde konuştu.

Öz konuşmasının devamında, bu tarz olayların yaşanmaması ve böyle bir platforma ihtiyaç duyulmaması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Asıl olan böyle bir platforma gerek kalmamasıdır. Kadın cinayetlerinin önlenmesi ile ilgili bir yasa çıkarmaya bile gerek yoktur. Bunun zihniyet olarak değişmesi gerekir. İnsanın yaşam hakkına müdahale ilgili önlemler alınması ve duyarlılık oluşturulmalıdır. Bu yasalarla da olacak bir durum olmadığı da geçen yıllarda çıkan yasalarla belli olmuştur. Burada asıl olan kadının sosyal yaşamda var olmasını sağlayabilecek zihniyet önemlidir. Biz 4 + 4 +4’lerle kadını eve kapatmaya, kadını ikincil vatandaş saymayı gururmuş gibi anlatan başbakanlar ve bununla ilgili hiçbir itirazı olmayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlar gördük. Asıl sorun burasıdır. Kadın cinayetlerinin gazetelerin üçüncü sayfasında sanki olağan, magazinsel bir olaymış gibi görülmesini önlememiz ve bunu birinci sayfaya taşımamız gerekir. Kadın cinayetlerini önleyebilmek için birinci sayfadaki politikaları düzeltmeliyiz. Bu zihniyeti değiştirirsek, kadın cinayeti, çocuk tecavüzü, çocuk ölümleri ve çocuk iş kazalarının da önlenebileceğini düşünüyorum”

Yorumlar