banner464

Manisa Nar Üretiminde 11’inci Sırada

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Manisa’nın Salihli İlçesi’ne bağlı Adala Mahallesi’ndeki nar bahçelerini Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ve beraberindeki heyete gezdirdi.Toplam 2 bin 500 dekar arazi üzerine kurulmuş...

Manisa Nar Üretiminde 11’inci Sırada

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Manisa’nın Salihli İlçesi’ne bağlı Adala Mahallesi’ndeki nar bahçelerini Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ve beraberindeki heyete gezdirdi.Toplam 2 bin 500 dekar arazi üzerine kurulmuş...

24 Ekim 2014 Cuma 17:23
38 Okunma
Manisa Nar Üretiminde 11’inci Sırada
Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Manisa’nın Salihli İlçesi’ne bağlı Adala Mahallesi’ndeki nar bahçelerini Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ve beraberindeki heyete gezdirdi.

Toplam 2 bin 500 dekar arazi üzerine kurulmuş meyve bahçelerinin 310 dekarlık kısmında modern tarımın son imkanları kullanılarak nar üretimi yapılan bahçeleri gezen Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Salihli Kaymakamı Ertan Peynircioğlu, Salihli Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Yavuz Yavuz, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Taşcı ve Salihli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Rıza Gülmez’in katıldığı teknik incelemelerde, işletme sorumluları heyete bahçe tesisleri hakkında bilgi verdi.

250 hektar büyüklüğe sahip Salihli’deki Adala bahçelerinde 2009 yılında nar fidanlarını dikmeye başladıklarını açıklayan işletme sorumlusu; kalite adına doğru sertifikalı ve verimli üretim modelini projelendirmek suretiyle iç ve dış pazar taleplerini karşılamak üzere strateji oluşturduklarını ve bu yönde faaliyetlerin sürdürüldüğünü belirterek, Wonderful çeşidi nar ile 3 sene içerisinde 2 bin tonluk nar üretim hacmine ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Bahçe ziyaretleri sırasında Vali Bektaş’a Manisa’nın nar üretim potansiyeli hakkında bilgi veren İl Müdürü Çebi, “Manisa, 2013 yılı TÜİK verilerine göre 5 bin 479 dekar nar alanıyla Türkiye’de 13. sırada, 5 bin 673 ton nar üretimi ile de 11. sırada yer almaktadır. İlimizde toplam 315 bin 152 nar ağacı bulunmakta olup, bunun 231 bin 198’i meyve veren yaştadır. Geri kalan kısım henüz meyve çağına ulaşmamıştır. İlimizde nar üretim potansiyeli ile ilk sırada yer alan Salihli ilçesi, 2013 yılında 2 bin 946 dekar nar alanından, 2 bin 723 ton ürün elde etmiştir. İlimizin üretim potansiyeli her geçen yıl artmaktadır” dedi.

Bölgenin erkenci turfanda bölgesi olması avantajını iyi kullandığını ifade eden Çebi, “Bu bölgeye dikilen nar çeşitleri, kendi içinde erkenci ve orta erkenci türlerle hasat süresini uzatarak daha uzun süre iç ve dış piyasaya meyve pazarlanması yönünde avantaj içerir. Manisa, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Uzak Doğu’da Singapur ve Hong Kong gibi ülkelere de nar ihracatı yapmaktadır. 2014 yılı Ekim ayı itibariyle ilimizde nar ihracatı 10 bin 900 tona yaklaşmıştır” şeklinde konuştu.

Narın insan sağlığına çok yararlı bir meyve olduğunu da vurgulayan Çebi, “Sağlık açısından özellikle kış aylarında bol bol tüketilmesi gereken bir meyvedir. İnsan sağlığına olan faydaları saymakla bitmez. İçerisinde bulunan C, B1 ve B2 vitaminleri ve potasyum bakımından çok zengin bir meyve olan nar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek antosiyanlar ve flavonoitler içerir. Narın en önemli özelliklerinden biri de genel damar sağlığını, özellikle de kalbi korumasıdır” dedi.

Manisa’da üretilerek çoğu dış piyasada tüketilen narların, kaliteli, ilaç kalıntısı olmayan ve depoda uzun süre dayanabildiğini söyleyen Çebi, “İlimizin diğer ürünlerde olduğu gibi nar üretiminde de kaliteden ödün vermeden üretim yapması dış piyasada ürün kalitemizi daha da ortaya çıkarmaktadır. Nar üretimi konusunda kalite standartalarından şaşmadan üretim yapan ve ilimizin adını dış piyasada en iyi şekilde anılmasını sağlayan tüm işletme sahiplerini tebrik ediyorum. Ürünleri bol kazançları bereketli olsun” ifadelerini kullandı.

Yorumlar