banner464

Mobilya Kenti Akhisar Çalıştayı Verimli Geçti

Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Akhisar Marangozlar ve Mobilyacılar Esnaf Odası’nın işişbirliği ile hazırlanan Çalıştay Teknik programı Akhisar Belediyesi Hüsnü Kahraman Kültür Park Yaşam Alanı Gölet Büyük Salonu’nda...

Mobilya Kenti Akhisar Çalıştayı Verimli Geçti

Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Akhisar Marangozlar ve Mobilyacılar Esnaf Odası’nın işişbirliği ile hazırlanan Çalıştay Teknik programı Akhisar Belediyesi Hüsnü Kahraman Kültür Park Yaşam Alanı Gölet Büyük Salonu’nda...

18 Aralık 2014 Perşembe 15:15
27 Okunma
Mobilya Kenti Akhisar Çalıştayı Verimli Geçti
Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Akhisar Marangozlar ve Mobilyacılar Esnaf Odası’nın işişbirliği ile hazırlanan Çalıştay Teknik programı Akhisar Belediyesi Hüsnü Kahraman Kültür Park Yaşam Alanı Gölet Büyük Salonu’nda yapıldı.

Akhisar Marangozlar ve Mobilyacılar Esnaf Odasının Genel Sekreter Sema Ergin’in sunuculuğunu yaptığı program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programın açılış konuşmasını Akhisar Marangozlar ve Mobilyacılar Esnaf Odası Başkanı Recep Akkaya yaptı. Recep Akkaya;" 08.01.1965 Tarihinde kurulan Odamız 235 üyesi ve 11 küçük ve orta ölçekli işletmemize hizmet vermektedir. imalat hanelerimizin 100-150 metrekarelik sınırlı alanlarda ve dağınık bir şekilde olması üyelerimizin ufkunu daraltmaktadır. Yeni bir açılım olarak, ayrı bir yapıda, sadece mobilya sektörüne ve yan sanayisine hitaben eden bir sanayi kenti oluşturmayı hedefledik. Böylece, üyelerimiz ürünlerini imal edecekleri 1000 metrekare kapalı alana sahip fabrikalara ve 12.000m zemin alanına sahip ürünlerini sergileyebilecekleri 3 katlı fuar alanına (Show-Room) kavuşacaklardır. Bu arazi içerisine konumlanmasını istediğimiz diğer yapılar; Cami Alanı- İdari Bina- Ortak makine alanı- Ar-Ge çalışma merkezi- Gıda market-6 adet Yapı market 200 metrekare Akaryakıt istasyon alanı- iş merkezi-otel alanı-çok amaçlı salon düğün salonu Bu şekilde bir kümelenme, Akhisar ilçemizi mobilya sektöründe de ön plana çıkaracaktır. Hepimizin bildiği üzere, Türkiye’nin en büyük entegre tesisi olan Yıldız Entegre Akhisar OSB’de faaliyetlerini sürdürmektedir. Tüm bu düşüncülerimizi gerçekleştirmek için Belediyemiz Proje Ekibinin ve Ege Üniversitemizin desteğini alarak, Zafer Kalkınma Ajansının hibe programına “Mobilya Kenti Akhisar” Projemizi hazırlayarak sunduk. Zafer Kalkınma Ajansı, Projemizi desteklemeye değer gördü. Yıllardır hayalimiz olan Projemizin ilk adımı bu şekilde gerçekleşmiş oldu. Projemiz kapsamında, proje ekibimizle birlikte ulusal örneklerimizden İnegöl ve Kayseri’deki mobilya sektörlerini, teknik olarak yerinde inceledik. Bugün Çalıştayımızı gerçekleştiriyoruz. Yine bu ay içerisinde sektör analizini Akhisar ölçeğinde gerçekleştireceğiz. Proje sonunda kurmayı hedeflediğimiz mobilya kentinin kuruluş fizibilitesini hazırlamış olacağız. Belediyemizin ve Bölge Millet Vekillerimizin desteğiyle, 3 alternatif yer olarak incelemekte olduğumuz arazilerin kullanımının odamıza tahsisi sağlandığı taktirde; kuruluş fizibilitesini hazırladığımız projemizin uygulanması için, Zafer Kalkınma Ajansımıza, Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığımıza ve ilgili hibe programlarına başvuracağız.Destekleriniz ve Katkılarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim" dedi.

Mobilya Kenti Akhisar Çalıştay Teknik programında konuşan Akhisar Kaymakamı Kaan Peker; "Bu Çalıştay sonucunda ilçemizin avantajları, dezavantajları, sektörün ve esnafımızın durumu araştırılmak suretiyle ilçemizin için en yararlı olanına ulaşmak noktasında bir sonuca varılacak. İlçemiz çok ciddi gelişmelerin arifesinde. İlçemizde ulaşım sektöründe Gölmarmara yolumuzu takip eden çalışmalar geçtiğimiz hafta köprülü kavşakla beraber 8 kilometrelik bir yolla Medar’a bağlayacak çevre yolumuzun ihalesi geçtiğimiz Cuma günü yapıldı. 2-3 ay içerisinde çalışmalar başlayacak. Demiryoluyla ilgili gelişmeler devam ediyor. Müteahhide yer teslimi yapılmak suretiyle çalışmalar başladı. 2 yıldan daha önce bir sürede bu çalışmanın da sonuçlanmasını bekliyoruz. Önümüzde ki günlerde Zeytin İhtisas Sanayi Bölgesinin alt yapısı önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek. Çalıştayımızın hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

Daha sonra "Mobilya Kenti Akhisar” Projesi Çalıştayında Doç. Dr. Numan Sabit Çetin ve TÜBİTAK-TÜSSİDE’den Orhan Dursun tanıtım sunumunu yaptılar.

Çalıştayın önemine vurgu yapan Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı; burada alınan kararların çok değerli olduğunu ifade etti. Çalıştay sonrası bir konuşma yapan Belediye Başkanı Salih Hızlı şunları kaydetti; “Çalıştayın sonucundan daha çok bir sürecin bu şekilde sağlıklı yürütülmesi daha önemlidir. İnşallah bu diğer iş kollarımıza da örnek teşkil edecektir. Dolayısıyla ana bir karar alıyoruz, burada tesadüfen alınan kararlar olmaktan öte bu şekilde analizleri yapılmış, bu konu ile ilgili Türkiye ve Dünya’daki trendlerin de dikkate alınması yapacağımızın yatırımın sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Sonuçta hepiniz buraya kaynak ayıracaksınız. Kaynaklarımız çok değerli kısıtlı kaynaklarla iş yapıyoruz. Bunu en doğru şekilde kararların verilmesi gerekiyor. Hepsinden önemlisi de zaman ayıracaksınız. Buradaki analizlerin bu çalışmaların yapılması bu anlamda çok değerlidir. Biz burada kendimize ait Akhisar’a ait bir modeli de inşaa etmiş oluyoruz. Burada üniversitemizin, kalkınma ajansımızın, hepsinden en önemlisi bu iş kolunda birebir olacak insanlarımızın desteği var. Bütün bileşenler bir arada, buradan sağlıksız bir sonuç çıkmayacaktır, hepsinden önemlisi bizim geleneğimizde istişare vardır. İstişare sonrası alınan kararların hepsi hayırlı olur ve verimli olur, inşallah bu da sağlanacaktır.

DESTEĞİMİZ OLACAKTIR

Çalıştayın sonuçlarında yer alan devletin ve siyasetçilerin desteğini istemiştiniz, eve bu gereklidir. Bu desteği inşallah sonuna kadar sağlamaya çalışacağız. Bundan sonraki böyle bir çalışmayı inşallah sizlerin marangozlar sitenizde oranın bir kültür salonunda yaparız. Ben bunun böyle olacağına inanıyorum.

ÖRNEK TEŞKİL EDECEĞİZ

Bundan önce yapmış olduğumuz deneyimler de vardır. Gıdacılar sitesini yapmıştık, bazı iş kollarımız şehir merkezinden buraya taşınmışlardır. Geleneksel iş tezgahlarımız var, mesela lokumcularımız vardır bunlar oraya çıktılar, yine pide imalatı yapan iş kollarımız buraya geldi. Bunların hepsi Akhisar merkezi içerisinde sıkışmışlardı, alan bulamıyorlardı kendilerine. Şimdi bu iş kollarımız belediyemiz bünyesinde yapılan gıdacılar sitesine çıkmakla Türkiye’deki karşılıklarını gördüler. Sizler de yapmış olduğunuz Kayseri ve İnegöl gezileri ile mesleğinizi birazcık daha farklı algılamaya başladığınız. Dolayısıyla gıdacılar sitesinde yapmış olduğumuz açılım sayesinde Akhisar’daki sektör biraz daha rahatladı. Bu aynı zamanda diğer alanlara da örnek teşkil etmeye başladı. İnşallah sizlerin ki bir adım daha ileri gider ve buradaki yapılan iş ve sonuç Akhisar’daki hatta Türkiye’deki bir çok şehre örneklik teşkil edecektir” dedi.

Mobilya Kenti Akhisar Çalıştay Teknik programına Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, Belediye Başkanı Salih Hızlı, Belediye başkan yardımcısı Ömer İşçi, Manisa Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, Akhisar Lokantacılar-Köfteciler ve Tatlıcılar Odası Başkanı Adem Duman, Akhisar Kahveciler Odası Başkanı Erkin Güney, Akhisar Bakkallar Odası Başkanı Zafer Kara, Elektrikçiler, Elektronikçiler ve Motorcular Odası Başkanı Üzeyir Aslan, Akhisar Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ruşen Üren, Akhisar Terziler-Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkârları Odası başkanı Sami Ekerbiçer, Akhisar Tenekeciler ve Sıhhi Tesisatçılar Odası Başkanı Tahir Memişler, Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Çakar, Sebzeciler Odası başkanı Mustafa Güral, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Genel sekreteri ali Özkervancı, Siyasi Parti temsilcileri üyeler ve misafirler katıldı.

Yorumlar