banner464

Midyat’ta Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Mardin’in Midyat ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin kuruluşunun 91. yıl dönümü coşkuyla kutlandı.Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk Anıt’ı yanında düzenlenen Cumhuriyet bayramı törenlerine Kaymakam Oğuzhan Bingöl,...

Midyat’ta Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Mardin’in Midyat ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin kuruluşunun 91. yıl dönümü coşkuyla kutlandı.Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk Anıt’ı yanında düzenlenen Cumhuriyet bayramı törenlerine Kaymakam Oğuzhan Bingöl,...

29 Ekim 2014 Çarşamba 13:31
29 Okunma
Midyat’ta Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları
Mardin’in Midyat ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin kuruluşunun 91. yıl dönümü coşkuyla kutlandı.

Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk Anıt’ı yanında düzenlenen Cumhuriyet bayramı törenlerine Kaymakam Oğuzhan Bingöl, Garnizon Komutanı Vekili Tank Yarbay Mehmet Uysal, Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bozkurt ilçedeki yöneticiler, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bayramı kutlamaları başladı. Kaymakam Oğuzhan Bingöl, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, Cumhuriyetimizi nitelikleri ve kazanımlarıyla her geçen gün daha da ileri taşımanın kıvancını duyduğunu söyledi. Kaymakam Bingöl, “Atatürk’ün önderliğinde yürütülen istiklal mücadelesinin emsalsiz bir zaferle neticelenmesi ve ardından milletimizin kendi iradesi doğrultusunda yönetimde söz sahibi olmasını sağlayan Cumhuriyet’in kurulması, Türkiye’nin istikametini belirleyen bir adım olmuştur. Bu başarı ve büyük eser, milletimizin öz güveninin, birlik ve beraberliğinin, bağımsızlık aşkının, müreffeh ve güçlü yarınları hep birlikte kurma anlayışının tabii yansımasından başka bir şey değildir. Bu irade ve azmin, yöneticisinden vatandaşlarına kadar toplumun bütün kesimlerini kuşatmış olması, memnuniyet vericidir. Son yıllarda adeta bir sıçrama dönemi yaşayan Türkiye, sorunlarına rağmen istikrarlı bir şekilde ilerlemekte; gelişmeye devam etmektedir. Ülkemizin ekonomi, demokrasi, hukuk, kültür, siyaset alanlarında gerçekleştirdiği dönüşümler büyük bir zihniyet değişikliğini de beraberinde getirmiştir. Bu, takdire şayan bir ilerlemeye işaret etmektedir. Bugün ülkemiz, ilerleyen demokrasisi, gelişen ekonomisi, güçlü ordusu, zengin insan kaynağı ve müteşebbisleriyle, uluslararası alanda giderek yükselen bir profil sergilemektedir. Türkiye, bugüne kadarki başarılarıyla ümit veren, halkının öz güvenini yükselten bir ülkedir. Ciddi risk ve tehditlerin bulunduğu bir coğrafyada Türkiye, Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” anlayışını devam ettirmektedir” dedi.

Türkiye’nin, demokratik ve laik bir ülke olarak, farkındalık yaratan nitelikleriyle, bölgemizde ilham kaynağı olması, vizyoner bir bakış açısının tezahürü olduğunu belirten Kaymakam Bingöl, “Gerek dünyanın içinden geçtiği süreçte gerek bölgemizdeki çalkantılı dönemde ülke olarak daima güçlü durumdayız. Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz hiç şüphe yoktur ki, en önemli değerimizdir. Vatandaşlarımız demokratik rejimin erdemlerinin kıymetini bilmekte, bunun bilinci içinde yarınlara güvenle bakmaktadır. Ortak hedefimiz, herkesin demokrasi ve hürriyet içinde yaşadığı, hak ve özgürlüklerini evrensel standartlarda kullandığı bir Türkiye’dir. Bir ülkedeki özgürlük ortamı, esasen demokrasiye hayat veren bir güçtür. Demokrasinin vasıfları kadar, güçlü bir ekonomi de gelecekte dünya üzerindeki konumumuzu belirleyecek kıstaslardan biridir. Sadece demokrasi, ekonomi, savunma ve dış politika alanlarında değil, eğitimden bilim ve teknolojiye, kamu yönetiminden, sosyal politikalara ve vatandaşların en yüksek hayat standartlarına ulaştırılmasına kadar pek çok alanda güçlü bir ülke olmak için gayretlerimizi sürdürmeliyiz” diye konuştu.

Tören daha sonra, öğrencilerim şiirlerin okunmasıyla ve Cumhuriyet oratoryosunu seslendirmeleri ile devam etti. Halk oyunları, halk müziği seslendirilmesinin ardından hafta dolayısıyla şiir, kompozisyon, resim dallarında başarılı olan öğrencilere ödüllerin verilmesinin ardından Midyat’taki törenler son buldu.

Yorumlar