Yaptığı açıklamada, partisinin temel ilkesi olan "Önce ahlak ve maneviyat" vurgusunu yineleyen Karakaş, "Her şeyin ön şartı ahlak ve maneviyat" diyerek, Saadet Partisi'nin 55 yıldır bu ilkeyi bayraklaştırdığını ve temel edindiğini belirtti.

Karakaş, Türkiye'nin tarihi bir seçimin arifesinde olduğunu ve Saadet Partisi olarak öncelikli hedeflerinin ahlak ve maneviyat temelli bir yönetim anlayışı olduğunu dile getirdi. "Önce ahlak ve maneviyat, ardından adalet, üretim, kalkınma ve adil bölüşüm" ilkesiyle yola çıktıklarını söyleyen Karakaş, Karaman'ı "ben yaptım oldu" şeklinde değil, vatandaşlarla birlikte yönetmeyi amaçladıklarını vurguladı.

Ayrıca, Karakaş, "Sizlerle birlikte yöneteceğiz, sorunları hep beraber istişare ile gidereceğiz. Amaç güzellikleri ile anılan, tanınan bir Karaman ise bu ancak vatandaşlar ile beraber başarılabilir" diyerek, vatandaşların katılımı ve desteğinin önemine dikkat çekti.

Mehmet Karakaş'ın bu açıklamalarıyla birlikte, Saadet Partisi'nin yerel yönetim anlayışındaki vatandaş odaklı ve istişareci yaklaşımı bir kez daha ön plana çıktı.