Etkinlikler çerçevesinde Karaman İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi tarafından İl Millî Eğitim Müdürlüğü binasına stant kurularak hizmet binasındaki personele meme kanserine ilişkin bilgilendirmede bulunuldu.

'Meme Kanseri Farkındalık Ayı' dolayısıyla İl Millî Eğitim Müdürlüğünde düzenlenen etkinliğe İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aykut Emre Yıldırım, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzman Dr. Enes Çakmakkaya, Halk Sağlığı Hizmetleri Kanser Birim Sorumlusu Uzman Dr. Ömer Acat, Kanser Birimi Ebe Alime Özyer Genç, Ebe Müberra Bozoğlu, Hareketli Hayat Birimi Diyetisyen Nur Gören ile İl Millî Eğitim Müdürlüğü hizmet binasındaki personel katıldı.

Etkinlikte Halk Sağlığı Hizmetleri Kanser Birim Sorumlusu Uzman Dr. Ömer Acat, katılımcılara meme kanserine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, meme kanseriyle ilgili çalışmaların önemli olduğunu vurgulayarak hastalığın erken teşhisinin büyük önem taşıdığını belirtti. Çalışkan, “Çağımızda kadınlarımızda en çok görülen kanser tiplerinden biri haline gelen meme kanserine ilişkin Müdürlüğümüz hizmet binasındaki personelimizin bilgilendirilmesi bizim için çok kıymetli. Böyle anlamlı bir etkinliğe imza atan Karaman İl Sağlık Müdürlüğüne teşekkür ederim.” dedi.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aykut Emre Yıldırım ise “Erken evrede meme kanserleri diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi ileri dönemlere gelene kadar belirgin bir belirti vermeyebilir. Erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlendirilmesidir. Bu nedenle, meme kanserinin erken tanısı için önerilen kontrol programlarını uygulamanız çok önemlidir. Meme kanserine erken evrede tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırır. Etkinliğimize katıldığınız için sizlere teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Programın son bölümünde erken tanının önemini vurgulamak amacıyla İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan ile Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aykut Emre Yıldırım’a meme kanserini sembolize eden pembe kurdele takılırken etkinliğe katılan kadınlara broşür dağıtıldı.

Program, günün anısına çekilen fotoğraflarla sona erdi.