banner464

Baroda ’arabuluculuk Uygulamaları Ve Arabulucuk Gelişim Süreci’ Konferansı

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, kişililerin uzlaşmazlıklarını sulh ile çözmelerinin önemli olduğunu fakat arabuluculuk faaliyetlerinde tarafların avukatları ile bu işlemi yapmasının büyük önem taşıdığını dile getirdi. "Avukatsız...

Baroda ’arabuluculuk Uygulamaları Ve Arabulucuk Gelişim Süreci’ Konferansı

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, kişililerin uzlaşmazlıklarını sulh ile çözmelerinin önemli olduğunu fakat arabuluculuk faaliyetlerinde tarafların avukatları ile bu işlemi yapmasının büyük önem taşıdığını dile getirdi. "Avukatsız...

13 Aralık 2014 Cumartesi 10:35
41 Okunma
Baroda ’arabuluculuk Uygulamaları Ve Arabulucuk Gelişim Süreci’ Konferansı
Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, kişililerin uzlaşmazlıklarını sulh ile çözmelerinin önemli olduğunu fakat arabuluculuk faaliyetlerinde tarafların avukatları ile bu işlemi yapmasının büyük önem taşıdığını dile getirdi. "Avukatsız iş yapmayın" çağrısında bulunan Antmen, savunmanın uzlaşma ve toplumsal barışa katkı sunma adına tüm zorluklara rağmen görevlerini en iyi şekilde yapma gayretinde olduğunu vurguladı.

Mersin Barosu Arabuluculuk Komisyonu ve Mersin Arabulucular Derneği işbirliğinde, ’Arabuluculuk Uygulamaları ve Arabuluculuk Gelişim Süreci’ konulu bir panel düzenlendi.

Mersin Barosu Gökdelen Hizmet Binası’nda düzenlenen panele, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Dairesi Başkanı Hakan Öztatar, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu üyesi Yurdagül Gündoğan, Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, Mersin Arabulucular Derneği Başkanı Nuriye Bilgin, İzmir Arabulucular Derneği Başkanı Ayşe Doğan, İstanbul Arabuluculuk Gönüllüleri Derneği Başkanı İhsan Berkhan, Arabuluculuk Kurul üyeleri Turgay Bilge ve Yakup Erikel ve çok sayıda avukat katıldı. Panelin moderatörlüğünü TBB Yönetim Kurulu Üyesi Yurdagül Gündoğan yaparken, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Dairesi Başkanı Hakan Öztatar ve Arabuluculuk Kurul üyesi Turgay Bilge konuşmacı olarak katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, arabuluculuğun uzlaşma kültürünün yaşatılması olduğunu söyleyerek, kişililerin uzlaşmazlıklarını sulh ile çözmelerinin önemli olduğunu fakat arabuluculuk faaliyetlerinde tarafların avukatları ile bu işlemi yapmasının büyük önem taşıdığını dile getirdi. Avukatsız iş yapmayın çağrısını yapan Antmen, savunmanın uzlaşma ve toplumsal barışa katkı sunma adına tüm zorluklara rağmen görevlerini en iyi şekilde yapma gayretinde olduğunu vurguladı.

Panelde ilk olarak söz alan Daire Başkanı Öztatar, dünyada 160 ülkede uygulanan arabuluculuk sisteminin uzlaşı kültürünün yargı güvencesiyle vücut bulması olduğunu söyledi. Arabuluculuğun bir nevi kazan kazan sistemi olduğunu vurgulayan Öztatar, “Şuana kadar 1 yılda 5 bin avukatımız mevcut olup, yeni yılda 2 bin daha yeni avukatımız arabuluculuk hizmeti verebilecektir. Ayrıca yine şuana kadar 200’ye yakın dosya arabuluculuk sistemi sayesinde çözülmüştür. Sistemin şuana kadar ki başarı oranı yüzde 95’dir. Bu sistem ile zamandan tasarruf sağlıyorsunuz ayrıca ekonomik bir sistem çünkü mahkeme masraf yok. En önemlisi toplumsal barışa katkı sunmuş oluyoruz. Uyuşmazlıklar arabuluculuk ile dostane bir şekilde biterken, yargının iş yükü de azalıyor. Avukatlar olarak şuna inanın, arabuluculuğun tadını alınca vazgeçemeyeceksiniz. Avukatlarımız bu müessesinin içerisinde yer almalı ve sahiplenmelidir. Ayrıca toplumun tüm kesimleri sistemi sahiplenmelidir. Özellikle sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düşmektedir. Bu anlamda kurum ve kuruluşlarla görüşmelerimiz sürüyor. Kurumlar içerisinde de arabulucu avukatlar görevlendirilir. Biz uygulamayı yaygınlaştırmak için adliyeler, barolar, işçi sendikaları, sanayi odaları içerisinde arabuluculuk merkezleri kurup, uyuşmazlıkların barışla çözümü için çaba sarf edeceğiz. Bu merkezlerden pilot il kapsamında öncelikle Mersin’de de merkez açmak istiyoruz. Yine AB destekleri ile bu hizmetin yaygınlaşması adına bir proje yürütecek ve Mersin’i de bu projeye dahil edeceğiz” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Arabuluculuk Kurul üyesi Turgay Bilge de günümüzde avukatlık mesleğinin çatışmadan beslenen bir meslek gurubu olarak algılandığını işaret ederek, ancak arabuluculuk sayesinde bu algının değişebileceğini aktardı. “Avukatların mesleki itibarı ve toplumsal barışa katkılarını ortaya koymak için arabuluculuğu bir şans olarak görmelerini sağlayabileceğiz” diyen Bilge, “Hakimlerimizin bu işe inanmaları ve sahiplenmeleri, arabuluculara ‘yetki aşımı’ gözüyle bakmamaları çok önemli” dedi.

TBB Yönetim Kurulu Yurdagül Gündoğan ise özellikle de en çok ihtiyaç duyulan şu günlerde toplumsal barış ve huzur için arabuluculuk sistemine büyük önem verdiklerini ve sahiplendiklerini söyledi.

Konuşmaların ardından Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, konuşmacılara plaket takdim etti.

Yorumlar